, piątek 23 luty 2024
"Rozczytajmy Europę" hasłem tegorocznego X Ogólnopolskiego i I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom
W obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” zaangażowało się 6400 koordynatorów i liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

"Rozczytajmy Europę" hasłem tegorocznego X Ogólnopolskiego i I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom

AGNIESZKA KACZMARCZYK, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Jak wynika z najnowszych badań, 50% polskiego społeczeństwa nie przeczytało w ostatnim roku żadnej książki, 32% Polaków przeczytało od 1-6 książek, nieco ponad 17% deklaruje, że przeczytało ponad 7. Fundacja \"ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom\", promująca czytanie jako formę rozrywki, zorganizowała w Cieszynie X Ogólnopolski i I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom.
Organizatorzy kampanii zapewniają, że książki można czytać w każdej wolnej chwili i zachęcają wszystkich do sięgnięcia po nie.

Tegoroczna inauguracja OTCD miała miejsce w Cieszynie. Była to zarazem inauguracja I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowana wspólnie z czeską Fundacją "Celé Česko čte dĕtem". Podczas inauguracji I MTCD, którą poprowadzili wspólnie piosenkarka Ewa Farna i dziennikarz Maciej Orłoś, organizatorzy i goście z różnych krajów podpisali wspólnie proklamację programu "Cała Europa czyta dzieciom" - "All of Europe Reads to Kids". - Cieszę się, że ta dziesiąta jubileuszowa edycja kampanii zaczyna się właśnie tu, w Cieszynie - przyznał burmistrz miasta, Mieczysław Szczurek

W obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" zaangażowało się 6400 koordynatorów i liderów oraz 2600 miejscowości w całym kraju.

- Kiedyś w poczekalni u dentysty trafiłam na artykuł, w którym mowa była o tym, że należy czytać dziecku przynajmniej 20 minut dziennie, aby wychować go na prawdziwego czytelnika. Od tamtej chwili namawiałam córkę i zaczęłam jej czytać. Skończyłam dopiero wtedy, gdy ukończyła 17 lat - wspomina z uśmiechem na twarzy Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI "Cała Polska Czyta Dzieciom".

- Mówimy o czytaniu dzieciom, zatem dotyczy to nas wszystkich. Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Czytam swoim dzieciom i ciągle się uczę czytając. Ci, którzy umieją czytać, dotarli tu dzisiaj, bo wiedzieli co jest napisane na plakacie - zauważa Maciej Orłoś.

- Czytanie jest niezbędne dla rozwoju emocjonalnego, moralnego i społecznego. Czytałam swoim synom i efekt jest taki, że teraz muszę inwestować nie tyle w książki, które oni sami sobie kupują, ale w półki, ponieważ nie ma już ich gdzie układać - wyznaje Dorota Zawadzka, telewizyjna "Superniania".

- U dzieci bardzo ważna jest wyobraźnia. Czytajmy dzieciom książki, ukochajmy dzieci w książkach, bo to jest podstawa dla dobrego rozwoju dziecka - przekonuje aktorka Edyta Jungowska.

Liczne atrakcje przygotowane dla dzieci i młodzieży przyciągnęły tłumy ludzi na cieszyński rynek. - Dzieci są zadowolone, pogoda dopisała i wszyscy świetnie się bawimy. W naszej szkole również propagujemy wspólne czytanie dzieciom - mówi pani Katarzyna, nauczycielka z Alternatywnej Szkoły Podstawowej w Cieszynie.

- To jest bardzo potrzebna akcja. Gdy byłam mała, czytanie było dla mnie formą kary, dlatego zachęcam dzieci i rodziców do takiego czytania, które kojarzyć się będzie z czymś miłym - przekonuje wolontariuszka Małgorzata Klinik.

Debata "Jaka kultura" zorganizowana w kawiarni Cafe Muzeum dała możliwość licealistom i gimnazjalistom na wypowiedzenie się na tematy związane z problemami kultury. Tematy, które poruszała młodzież dotyczyły uczestnictwa w kulturze oraz jakości kultury współczesnej. Zastanawiano się również nad obrazem kultury w przyszłości i nad kierunkami jej rozwoju.

- Wymarzyłam sobie tę imprezę właśnie tutaj, tym bardziej, że mamy tak blisko do Czeskiego Cieszyna, gdzie znajduje się nasza siostrzana organizacja. Mamy nadzieję, że w całej Europie dowiedzą się o naszej kampanii i razem rozczytamy Europę - wyznaje Henryka Kucharczyk, koordynator wojewódzki kampanii, współorganizator imprezy i pomysłodawczyni inauguracji w Cieszynie.

Dzień pełen wrażeń dla dzieci i rodziców zakończył koncert galowy Roberta Janowskiego, który odbył się w Teatrze im. A. Mickiewicza. - Zawsze to miejsce było dla mnie magiczne, a publiczność przychylna. Rzadko się zdarza, żeby ludzie tak pięknie słuchali muzyki, jak tutaj w Cieszynie - przyznaje muzyk.

Szkoda jednak, że koncertu nie mogli zobaczyć wszyscy zainteresowani, wejście odbywało się tylko za okazaniem wcześniej otrzymanego zaproszenia.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto

fot. Agnieszka Kaczmarczyk

Foto

fot. Agnieszka Kaczmarczyk
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

komputer wiec rozne bzdury pisze , ale przynajmniej nie bluzga i to jest plus. Jeszcze raz powtorze ze to wazna spraw czytelnictwo w Pl i dlatego pani dyr KUFA dobra robote robi ze to popularyzuje ale ksiazki sa za drogie wiec ludzie wydaja na podstawowe produkty a nie na ksiazki wiec tzreba zmienic polityke panstwa zeby upowszechnic czytelnictwo !!!!!!

i niemal nic nie potrafią

sorry, masz rację, nie wiedziałem, że to hasło zostało użyte w bibliotekarstwie. Bezsensu. Ale rację masz.

użycie słowa dygitalizowanie to tak jakbyś w dobie motoryzacji mówił o "roweryzacji" z tym, że rower jest na czasie a digitalizowanie to przeszłość:-). Jakbyś Oszi nie wiedział.

Lokalni artyści: harfistka Ewa Jaślar-Walicka i chór Harmonia Uniwersytetu Śląskiego.
Zaproszenia na koncert rozdawała Fundacja ABCXXI z Warszawy.

Anioł, anioł, po trzykroć anioł

To był naprawdę piękny dzień. Moje dziecko było zachwycone! Popieram takie akcje!

"rozczytajmy Europe" hasłem...cóż za niepoprawną polszczyzną, sformułowane zdanie i to w sprawie edukacji i kultury językowej - mój przyjaciel, Tado Szczurek, zakrzyknąłby radośnie: "ludzie, trzymajta mnie!"

no tak, chodzi o przenoszenie treści pisanych, grafik,obrazów,etc na nośniki elektroniczne...jakby ktoś nie wiedział...

no to...komputeryzacja szkół, co się tak cieszysz, że się, pomyliłem (zaraz sprawdzę słowo digitalizacja)

i wysłać najbliższą sondą w kosmos...

coś takiego może wpaść tylko Oszi , który sobie od lat nie radzi z prostą czynnością, jaką jest "uznano Cię za robota"

nie wiem jak jest z tym kształtowaniem nawyku samodzielnego czytania, czy dzieci, później, przy szaleństwie - digitalizowania szkół... nie będą wolały sięgać po e-booki, żeby dalej im ktoś czytał?

podobno obok R.Janowskiego,wystąpili jacyś lokalni artyści-czy dowiem się jacy,wreszcie?... oraz, jaki był klucz rozdawnictwa zaproszeń na koncert...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama