, poniedziałek 20 maja 2024
Ptasi rondel - nowa plaża dla rybitwy rzecznej w Ochabach Wielkich
Pisklęta śmieszki i rybitwy rzecznej na wyspie Ptasi rondel. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Ptasi rondel - nowa plaża dla rybitwy rzecznej w Ochabach Wielkich

RED
Ptasi rondel - nowa plaża dla rybitwy rzecznej w Ochabach Wielkich


Ptasi rondel - nowa plaża dla rybitwy rzecznej w Ochabach Wielkich


Ptasi rondel - nowa plaża dla rybitwy rzecznej w Ochabach Wielkich

Świeżo wyremontowana wyspa na stawie Barzyniec w Ochabach została już zasiedlona przez rybitwę rzeczną. Ptaki w pełni zaakceptowały nowe siedlisko i rozpoczęły swój pierwszy sezon lęgowy. Jest to druga wyspa na tym stawie, która została zabezpieczona na potrzeby żerowania i gniazdowania ptactwa wodno-błotnego w Dolinie Górnej Wisły.

Człowiek w służbie natury
Dolina Górnej Wisły jest jedną z najważniejszych ostoi rybitwy rzecznej i ślepowrona. Ptaki te zamieszkują wyspy na stawach i żwirowniach, gdzie zakładają swoje kolonie. Rybitwa preferuje nieporośnięte tereny piaszczyste, natomiast ślepowron swoje dni spędza w krzewach i zaroślach bzu oraz wierzby.
- Dzięki realizacji projektu LIFE.VISTULA.PL pomagamy naturze tam, gdzie jest to niezbędne. Umocnienie i nadsypanie zerodowanych wysp na stawach, na których naturalnie osiedlają się ptaki, skutkuje ograniczeniem ryzyka zanikania tych gatunków. Takie stawy jak ten w Ochabach pokazują, piękną współzależność człowieka i przyrody, gdzie działalność hodowlana może przyczyniać się do zachowania cennych gatunków zwierząt. Odpowiednia gospodarka stawowa zaprasza ptactwo na swoje tereny, z kolei natura odwdzięcza się swoim pięknem i bogactwem - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Technologia PCV dla ochrony przyrody
Przeciwko erozji sztucznych wysp zastosowana została technologia nieprzepuszczalnych ścian z grodzic winylowych PCV, pierwszy raz użyta w ochronie przyrody. Ponadto na stawach, gdzie znajdują się wyspy, wykonane zostało umocnienie fragmentów grobli.
- Jest to piąta wyspa, którą zabezpieczyliśmy w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL. W porozumieniu z ornitologami i z uwagi na swój charakterystyczny kształt nazwaliśmy ją „Ptasim rondlem” - mówi Damian Czechowski, koordynator projektu z ramienia RDOŚ w Katowicach i dodaje: - Do tej pory podobne działania zrealizowaliśmy na stawach Granicznik i Olszowiec w Malcu, a także na Zbiorniku Goczałkowickim, gdzie wyspę „Ptasia beczka” zbudowaliśmy od podstaw.

Zewnętrzne środki dla życia w Dolinie Górnej Wisły
Dotychczasowy koszt zabezpieczenia wysp i grobli na stawach hodowlanych to 5 mln zł. Na podobne realizacje czekają sąsiadujący z Barzyńcem staw Młyński oraz staw Łężny w Iłownicy. Projekt LIFE.VISTULA.PL realizowany jest od 2018 r. dzięki środkom pozyskanym z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Całkowita wartość projektu wynosi 4 315 534 euro.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama