, czwartek 6 października 2022
Protest nauczycieli. Sytuacja w powiecie!
Trwa strajk nauczycieli szkół i przedszkoli. fot: DRDodaj do Facebook

Protest nauczycieli. Sytuacja w powiecie!

DR
Protest nauczycieli. Sytuacja w powiecie!

Poniedziałkowe zgromadzenie na cieszyńskim Rynku.


Protest nauczycieli. Sytuacja w powiecie!

Zgromadzenia mają mieć miejsce aż do zakończenia strajku i odbywać się będą codziennie w godz. od 12.00 do 16.00.

Trwa strajk nauczycieli szkół i przedszkoli. Niedzielna próba negocjacji rządu ze związkowcami zakończyła się fiaskiem, co spowodowało, że od poniedziałku w placówkach szkolnych zajęcia nie odbywają się w normalnym trybie lub zostały całkowicie odwołane. Od dzisiaj aż do odwołania strajku na Rynku w Cieszynie ponadto odbywać się będzie pokojowe zgromadzenie osób solidaryzujących się ze strajkiem.

Do ogólnopolskiego strajku w całym powiecie cieszyńskim przyłączyło się ok. 95% placówek oświatowych. Normalnie funkcjonuje część przedszkoli w Cieszynie: Przedszkole nr 4 im. Marii Konopnickiej, Przedszkole nr 18 i Przedszkole nr 20. Do strajku nie przystąpił również Zespół Szkół w Istebnej.

W jaki sposób odbywa się protest?

Na terenie powiatu cieszyńskiego część szkół całkowicie odwołała wszelkie zajęcia dydaktyczne, wychowawczo-opiekuńcze, świetlicowe unijne czy wydawanie obiadów, wśród takich placówek można wymienić Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2, czy Szkołę Podstawową nr 4 w Cieszynie. Te placówki powołały się na rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych szkołach i placówkach, ze względu na brak możliwości zapewnienia opieki, a tym samym bezpieczeństwa nad uczniami. Zajęcia zostały odwołane za zgodą organu prowadzącego.

Aktualizacja:
We wtorek rano Urząd Miejski w Cieszynie poinformował o zakończeniu akcji strajkowej w Przedszkolu nr 8 w Cieszynie. Zajęcia dla dzieci odbywają się tam zgodnie z planem. Podobna sytuacja nastąpiła tego samego dnia w Przedszkolu nr 17 w Cieszynie

Sytuacja zmieniła się również w szkołach prowadzonych przez powiat cieszyński. Część z nich wystąpiła o całkowite zawieszenie zajęć: I LO im A. Osuchowskiego, II LO im. M. Kopernika, ZSEG Cieszyn, ZS im. W. Szybińskiego Cieszyn, ZSB Cieszyn, ZPSWR Cieszyn, ZST Cieszyn, ZST Ustroń, ZSO Wisłą, ZSGH Wisła.

Nie strajkują nauczyciele takich placówek jak: ZS Istebna, CKPiZ Bażanowice, OPP Koniaków, SSM Wisła.

Jest również grupa placówek, która pomimo strajku zapewniła uczniom zajęcia opiekuńcze, powołując się na ustawę Prawo oświatowe i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz Kartę Nauczyciela. Według tych przepisów do obowiązków dyrektora szkoły i przedszkola należy zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku, a strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia. Wśród nich znalazły się takie placówki jak: I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie czy II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie.

Zgromadzenia pokojowe na cieszyńskim Rynku

Od godz. 12.00 na cieszyńskim Rynku trwało pokojowe zgromadzenie dla młodzieży, rodziców, nauczycieli, pracowników jednostek oświatowych, i wszystkich tych którzy popierają strajk nauczycieli. Jak powiedziała nam jego organizatorka Joanna Wowrzeczka, zgromadzenia mają mieć miejsce aż do zakończenia strajku i odbywać się będą codziennie w godz. od 12.00 do 16.00. - To jest oddolna inicjatywa. Jako matka gimnazjalisty i jako obywatelka tego miasta, aktywistka, radna uważam, że taki jest mój obowiązek i powinność wobec tak ogromnej grupy zawodowej jaką są nauczyciele, ale też tak ważnego obszaru naszego życia społecznego, który zahacza o inne obszary życia społecznego. Trudno nic nie zrobić. Uważam, że moim obowiązkiem obywatelskim jest być tutaj, wyrażać swoją solidarność – podkreśliła Joanna Wowrzeczka, dodając że najbardziej zależy jej na tym, by w zgromadzeniu wzięli udział uczniowie, którzy zamiast w szkole mogą spędzić czas czytając, dyskutując, debatując na tematy związane z polem edukacji.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przykro to pisać, ale nauczyciele tym strajkiem osiągną tzw. pyrrusowe zwycięstwo. Za parę setek odwalają robotę dla totalnych podobnie jak pielęgniarki w 2014 roku. Szacunku w społeczeństwie tym strajkiem niestety nie uzyskają.

z komentarzami na takim poziomie w społeczeństwie niestety nie błyśniesz

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama