, poniedziałek 24 czerwca 2024
Ostatni tydzień głosowania w Cieszynie
W tegorocznej edycji wybierać można spośród 28 propozycji. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Ostatni tydzień głosowania w Cieszynie

DR
Już tylko przez 6 dni (do 10 lutego) mieszkańcy Cieszyna mogą głosować w ramach budżetu obywatelskiego - na projekty, które zostaną zrealizowane w 2019 roku. Kwota jaka została przeznaczona na realizację pomysłów mieszkańców to 400 tys. zł. W tegorocznej edycji wybierać można spośród 28 propozycji.

O czym warto pamiętać? Głosować może każdy mieszkaniec – bez względu na wiek. Głosowanie odbywa się poprzez interaktywny formularz dostępny na stronie cieszyn.budzet-obywatelski.org. Każdy może oddać głos tylko na jeden projekt. W formularzu należy podać imię i nazwisko, numer PESEL oraz potwierdzić zamieszczone oświadczenia. W celu weryfikacji oddania głosu elektronicznego należy wprowadzić w określone pole numer telefonu komórkowego. Na wskazany numer telefonu głosujący otrzyma SMS-em kod weryfikacyjny, który należy wpisać w kolejne pole.

W przypadku braku dostępu do Internetu możliwość skorzystania z komputera z dostępem do Internetu w celu oddania głosu zapewnia: Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1, Biblioteka Miejska w Cieszynie, ul. Głęboka 15 oraz jej filie: ul.Wąska 2, ul. Cieńciały 1, ul. Kamienna 3c, ul. Srebrna 6. Oddanie głosu będzie możliwe w godzinach otwarcia wymienionych placówek.

1. "Strażak-ratownik z Pastwisk dla bezpiecznego Cieszyna" - zakup specjalistycznego sprzętu dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie-Pastwiskach
Strażak-Ratownik z Pastwisk dla bezpiecznego Cieszyna to projekt zakładający zakup specjalistycznego sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie-Pastwiskach. W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt z wyposażeniem ratowniczym. Zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczego pozwoli w efektywny sposób wzmocnić system bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratowniczego miasta Cieszyna.
Szacowany koszt projektu: 99 813,93 zł brutto.

5. „Uliczne granie na co dzień” – zakup przenośnego boiska do piłki nożnej ulicznej
Celem projektu jest zakup profesjonalnego, przenośnego boiska do Piłki Nożnej Ulicznej (PNU). Najbliższe boisko do PNU znajduje się we Wrocławiu, przez co jego wypożyczenie jest kosztowne. Zakup umożliwi regularny dostęp do aktywności sportowej wśród mieszkańców miasta - zwolenników PNU. Planowane jest utworzenie cyklicznej Ligi PNU w Cieszynie oraz zajęć dla uczniów cieszyńskich szkół. Dostęp do boiska przyczyni się do zwiększenia aktywności fizycznej mieszkańców Cieszyna. Boiskiem, we współpracy z Miastem, będzie zarządzać Stowarzyszenie GramOLajf - organizator Ulicznego Grania i propagator PNU w Polsce. Ta odmiana piłki nożnej nie jest jeszcze popularna w naszym kraju, dzięki czemu nasze miasto ma możliwość stać się pionierem tej dyscypliny.
Szacowany koszt projektu: 50.000 zł brutto.

7. Posprzątaj po swoim pupilu. Psie stacje
Obecnie w Cieszynie są psie stanowiska, ale jest ich stanowczo za mało. Powyższy projekt może rozwiązać ten problem.
Należy zwiększyć dostępność do specjalnych kubłów na zwierzęce odchody – Psie Stacje. Kubły dodatkowo zaopatrzone są w specjalne woreczki i/lub rękawiczki.
Proponowane rozmieszczenie wg intensywności występowanie problemu np: śródmieście 250 m; osiedla 300 m; parki, nieogrodzone place zabaw od 1-2 stanowiska; poza centrum przy głównych ulicach co 500 m. Szacowany koszt zakupu z montażem jednej Psiej Stacji waha się między 400-800 zł. Do wyceny projektu przyjęto cenę średnią 600 zł.
Wartość całego projektu: 60 000 zł brutto.

10. Kraina zabaw dla dzieci Cieszyn Mnisztwo
Projekt ma celu stworzenie bezpiecznego placu zabaw. Plac zabaw będzie przeznaczony dla dzieci od 3 do 12 lat.
Miejsce to ma być ogólnodostępne, bezpieczne, zlokalizowane przy przedszkolu nr 7 w wydzielonej strefie nienaruszającej funkcjonowanie przedszkola, w pobliżu przystanku autobusowego, co umożliwi dojazd do tego miejsca. Inwestycja w następnych latach nie będzie wymagała ponoszenia kosztów utrzymania, gdyż wykonana jest z materiałów nie wymagających konserwacji. Materiały, z których wykonane są te urządzenia spełniają wszystkie potrzebne atesty i normy, wymagane przy tego typu urządzeniach dla dzieci.
Szacowany koszt projektu: 99 991,62 zł brutto.

12. Plac zabaw dla żłobka miejskiego w Cieszynie na Zorze
Projekt dotyczy powstania placu zabaw dla żłobka miejskiego na Zorze. Aktualnie żłobek posiada niezagospodarowany ogród.
Szacowany koszt projektu: 100.000,00 zł brutto.

13. Psi park - wybieg dla psów na os. Liburnia
Budowa wybiegu dla psów na terenie zieleni miejskiej pomiędzy ul. Liburnia i Moniuszki. Teren ogrodzony i wyposażony w urządzenia sprawnościowe dla psów oraz elementy małej architektury typu ławki, kosze na psie odchody wraz z podajnikami na woreczki.
Szacowany koszt projektu: 90.000,00 zł brutto.

15. Magia Świąt w Centrum Cieszyna - etap II
Magia Świąt w Centrum Cieszyna - etap II to kontynuacja projektu z 2016 roku polegającego na zakupie świątecznych dekoracji/ozdób do śródmieścia Cieszyna. W projekcie na ten rok proponujemy zakup ozdobnej przestrzennej megabombki, świątecznych iluminacji na latarnie oraz napisu I (love) Cieszyn, który mógłby być wykorzystany przez cały rok, jako atrakcja na Rynku. W projekcie proponowany zakup: 1 szt bombka z przejściem wymiary 300*300 cm cena ok 30.000 zł, 1 szt. napis I (love) Cieszyn 1700*240*35 cm cena ok. 30.000 zł, 35 - 40 szt. świecących ozdób na latarnie (ulice odchodzące od Rynku) wymiary 120*110 cm koszt w sumie ok. 35.000 zł.
Całkowity koszt to ok. 95.000 zł brutto.

16. Nowa nawierzchnia bitumiczna wraz z chodnikiem przyległym do jezdni na ul. Karłowicza w Cieszynie
- Obecnie znajdująca się na części odcinka drogi trylinka, znaczące ubytki w nawierzchni jezdni, krawężnikach oraz brak chodnika dla pieszych stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu w tym rejonie, szczególnie dla pieszych i ludzi starszych.
- Istnieje pilna potrzeba stworzenia nowej nawierzchni bitumicznej oraz chodnika w tym miejscu, aby poprawić stan i bezpieczeństwo komunikacyjne.
Całkowity koszt projektu: 100.000 zł brutto.

18. Błogocice – rewitalizacja fragmentu ulicy Ptasiej
Projekt zakłada rewitalizację zdewastowanego fragmentu ulicy Ptasiej na Osiedlu Błogocice. Całkowity koszt projektu: 100.000 zł brutto.

19. Monitoring jakości powietrza w Cieszynie
Na terenie Cieszyna znajdują się obecnie dwa czujniki monitorujące jakość powietrza (w ramach Stacji Państwowego Monitoringu Powietrza przy ul. Mickiewicza oraz sponsorowany przez firmę Aviva przy ul. Szersznika). Wybrano system Airly, ponieważ to największy system monitorujący jakość powietrza w Polsce. W jego skład wchodzą czujniki smogu, raporty, tablice LED, prognoza zanieczyszczeń powietrza oraz ogólnopolska mapa zanieczyszczeń powietrza, która jest dostępna także w aplikacjach mobilnych. Czujnik do badania jakości powietrza Airly w skali roku zużywa około 11 kWh energii elektrycznej. Cena zakupu urządzeń i systemu z instalacją i dwurocznym abonamentem wyniesie 29 300 zł netto (36 039 zł brutto).

20. Plac zabaw i siłownia terenowa dla Małej Łąki (i nie tylko)
Miejsce znajduje się na końcu ciągu spacerowego (al. Piastowska) do którego docierają nie tylko mieszkańcy dzielnicy. Główne działania związane z realizacją zadania będą polegały na zaadaptowaniu działki na potrzeby lokalnej społeczności. Zakup sprzętu na plac zabaw i siłownię zewnętrzną oraz montaż. Siłownia zewnętrzna ok. 12.000 zł, Plac zabaw podstawowy: Piaskownica - 1700 - 4000 zł

22. Ścieżka zmysłów
Piękny park kościelny przy Kościele Jezusowym, położony przy ul.Stalmacha, który jest położony blisko centrum, łatwo dostępny dla mieszkańców, w tym matek z dziećmi i seniorów. Planem jest miejsce do spacerowania (najlepiej boso) położone np. wzdłuż chodnika, wyłożone zróżnicowanym materiałem pochodzenia naturalnego np. szyszki świerkowe, sosnowe, igliwie, kora, kasztany, zrębki, żołędzie, ziemia, piasek, kamienie różnej wielkości, patyczki, bale drewniane itp. Całość zabezpieczona przed rozsypywaniem się na boki np. rynną z żerdzi lub np. kostką brukową czy krawężnikami. Ścieżka będzie się składać z ok. 20 elementów. Drugi element ścieżki koncentruje się na zapachach. Wzdłuż alejek parkowych byłoby umieszczonych ok. 20 bardzo dużych donic z pachnącymi roślinami, głównie kwiatami i ziołami (nasturcje, nagietki, konwalie, lawenda, różne rodzaje mięty, rumianek, majeranek, bazylia, cząber, rozmaryn i inne). Szacowany koszt projektu: 22.000 zł brutto.

23. „Strażak przeciw powodzi” – zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla OSP Cieszyn Boguszowice
Projekt składa się z realizacji trzech założeń:
1. Zakup sprzętu do walki i likwidacji skutków klęsk żywiołowych, przede wszystkim powodzi i podtopień, w postaci pomp, zapór przeciwpowodziowych, ładowarki do worków z piaskiem, sprzętu pomocniczego – węży tłocznych, smoków ssawnych, oświetlenia, lin zabezpieczających, łopat.
2. Zakup sprzętu zabezpieczającego i wyposażenia dodatkowego – aparatów ochrony dróg oddechowych z osprzętem, sprzętu komunikacyjnego, zabezpieczającego ratowników podczas pracy i osoby poszkodowane, w postaci szelek asekuracyjnych, podpinek, pachołków, parawanu, koła ratunkowego.
3. Zakup i wymiana sprzętu zużytego i wyeksploatowanego.
Szacowny koszt projektu: 62 739,88 zł brutto.

24. Renowacja Mieszka
Aby przywrócić godny wygląd pomnikowi Mieszka I i najbliższemu jego sąsiedztwu proponujemy:
kompleksowe oczyszczenie pomnika, naprawienie ubytków zarówno części kamiennej, jak i brązowego odlewu postaci;
instalację poprawnej, efektownej i ekonomicznej iluminacji świetlnej
montaż masztów flagowych i zawieszenie flag Rzeczpospolitej Polskiej oraz Księstwa Cieszyńskiego
uporządkowanie najbliższego otoczenia pomnika w postaci symetrycznej zieleni oraz podłoża (niebrukowanego, betonowego), zadbać o małą architekturę.
Szacowany koszt projektu: 90.000 zł brutto

25. Remont parkingu przed miejskimi halami targowymi przy ul. Stawowej 6 – ETAP III
Projekt obejmuje naprawę 806 m2 istniejącego parkingu z trylinki betonowej. Remont będzie kontynuacją prac będących przedmiotem Budżetu Obywatelskiego 2017 pn. "Remont parkingu przed Miejskimi Halami Targowymi przy ul. Stawowej 6".
Szacowany koszt projektu: 50.000 zł brutto.

26. "Park Kasztanowy- coś dla małego i coś dla dużego"
Projekt dotyczy doinwestowania terenu rekreacyjno-sportowego w Parku Kasztanowym w Cieszynie. Planowane jest uzupełnienie istniejącego placu zabaw - montaż nowych urządzeń dla dzieci (rewalidacja starych) oraz urządzeń sportowych dla młodzieży i dorosłych; ławki dla seniorów; naprawa nawierzchni boiska, montaż nowego kosza do koszykówki oraz kubłów na śmieci i psie odchody; naprawa ścieżek.
Koszt projektu został określony na kwotę 100.000,00 zł brutto.

27. Wykonanie około 15 miejsc postojowych na ul. Popiołka
Wykonanie ok. 15 miejsc postojowych dla samochodów osobowych do parkowania pod kątem 60 stopni w stosunku do osi ulicy Franciszka Popiołka o pow. całkowitej zabudowy ok. 300,00 m2.
Szacowany koszt projektu: 50.000 zł brutto

28. Wykonanie około 20 miejsc postojowych na ul. Brożka
Wykonanie ok. 20 miejsc postojowych dla samochodów osobowych do parkowania prostopadłego wzdłuż ul. Brożka o pow. całkowitej zabudowy ok.200,00 m2 na Osiedlu Podgórze II w Cieszynie.
Szacowany koszt projektu: 50.000 zł brutto.

31. „Siłownia umysłowa”
Celem projektu "Siłownia umysłowa" jest zagospodarowanie zielonego skwerku przy SP 4, by miejsce to mogło być wykorzystane zarówno do alternatywnych zajęć szkolnych, jak i rekreacji w czasie wolnym. Ogólnodostępne stoły do gry w szachy, warcaby, chińczyka, piłkarzyki i tenisa stołowego oraz tablica do rysowania to atrakcyjna propozycja nie tylko dla uczniów SP4. To przestrzeń do spotkań, odpoczynku, intelektualnej i fizycznej aktywności wszystkich mieszkańców miasta bez względu na wiek.
Szacowany koszt projektu: 76.600 zł brutto.

32. Siłownia zewnętrza z zestawem do ćwiczeń gimnastycznych
Siłownia zewnętrzna wraz z zestawem do ćwiczeń gimnastycznych na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie. Siłownia zewnętrzna wyposażona w rozbudowany zestaw urządzeń do ćwiczeń siłowych oraz gimnastycznych, kompleksowo oddziałujących na układ szkieletowo-mięśniowy dzieci i młodzieży, a także stymulujących integrację sensoryczną, zwłaszcza u dzieci z niepełnosprawnościami. Inwestycja jest przeznaczona dla uczniów szkoły, jak i pozostałych mieszkańców miasta.
Szacowany koszt projektu: 99.646,97 zł brutto.

33. Rozbudowa i modernizacja placu zabaw dla dzieci za kościołem pw. Świętej Trójcy
Rozbudowa i modernizacja istniejącego placu zabaw dla dzieci wraz z poprawą jego bezpieczeństwa. W ścisłym centrum Cieszyna (okolice Rynku i ulicy Głębokiej) nie ma innego placu zabaw dla dzieci, miejsce obecnego jest bardzo dobre (z dala od ruchliwych ulic), jednakże plac ten jest bardzo malutki, brakuje tam również ławek dla opiekunów dzieci.
Szacowany koszt projektu: 100.000 zł brutto.

34. Remont chodnika przy ul. Szymanowskiego na odcinku od sklepu „Bolko” do ul. Macierzy Szkolnej
Wykonanie remontu chodnika przy ul. Szymanowskiego, który jest w bardzo złym stanie technicznym. Łączy on osiedle z przyległymi ulicami, szkołą, sklepem, przystankiem autobusowym oraz pozostałymi obiektami osiedla i miasta.
Szacowany koszt projektu: 97.325,00 zł brutto.

35. „Zielona przerwa” - ogród antysmogowy przy SP6
Plan zakłada powstanie estetycznego i bezpiecznego dla dzieci i młodzieży terenu o przeznaczeniu edukacyjno-rekreacyjnym. Projekt składa się z 3 elementów: 1) Rewitalizacja terenów zielonych i nasadzenia roślin "wyłapujących" zanieczyszczenia; 2) Utwardzenie ścieżek wewnątrz ogrodu, naprawa ogrodzenia oraz montaż urządzeń rekreacyjnych dla dzieci; 3) Montaż czujnika poziomu zanieczyszczeń w przyszkolnym ogrodzie.
Szacowany koszt projektu: 50.000 zł brutto.

37. Modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 9 w Cieszynie
Realizacja projektu ma na celu modernizację obecnego placu zabaw na terenie ogrodu przy Przedszkolu nr 9 przy ul. Bucewicza 25, do którego rokrocznie uczęszcza 50 dzieci.
Szacowany koszt projektu: 70.000 zł brutto.

38. Cieszyńskie podziemia na bis
Adaptacja ciągu piwnic na ul. Przykopa i piwnicy pod parkiem pokoju do funkcji atrakcji turystycznej Cieszyna. Projekt obejmuje również zweryfikowanie, czy wymienione piwnice mają połączenia z innymi podziemnymi pomieszczeniami, czego potwierdzenie może stać się punktem wyjścia do dyskusji nad perspektywami uruchomienia podziemnej trasy turystycznej w mieście.
Szacowany koszt projektu: 75.000 zł brutto.

39. Fajnie & Aktywnie
Piastowskie kontynuacja: stworzenie zróżnicowanej, zachęcającej do zabawy i bezpiecznej przestrzeni, która zaspokoi potrzebę aktywności dzieci na różnym poziomie wiekowym, w odrębnych strefach.
Szacowany koszt projektu: 100.000 zł brutto.

40. "Zielona klasa – rozwija nas"
Powstanie ekologicznej, zewnętrznej klasy na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka w Cieszynie. "Zielona klasa" będzie naturalnym, przyrodniczym otoczeniem szkoły, w którym odbywać się będą zajęcia dydaktyczne. Ponadto obok "Zielonej klasy" powstaną karmniki dla ptaków oraz drewniane centrum edukacyjne dla uczniów młodszych i starszych.
Szacowany koszt projektu: 96.687,00 zł brutto.

41. „Skwer Ireny Sendlerowej – przyjazna przestrzeń na Śrutarskiej”
Różany ogród oraz przestrzeń przeznaczona do realizacji warsztatów dla dzieci, spotkań mieszkańców i kameralnych koncertów. Ogród różany z krzewami i żywopłotem, ogrodzenie, ścieżka żwirowa, pulpit informacyjny dotyczący Sendlerowej i praw dziecka, hotel dla owadów, kosz na odpady); CZĘŚĆ REKREACYJNO-WARSZTATOWĄ z ławkami i drewnianymi donicami (miejsce spotkań, warsztatów i kameralnych koncertów "pod chmurką", miałoby również walor turystyczny oraz edukacyjny); ZWIERZĘCY ZAUŁEK z karmnikiem dla ptaków, koszem na psie odchody i krzewem dzikiej róży.
Szacowany koszt projektu: 45.000 zł brutto.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama