, czwartek 25 lipca 2024
Muzyka tradycyjna z terenów Karpackich gór zabrzmiała w Cieszynie
Muzyka tradycyjna z terenów Karpackich gór zabrzmiała w Cieszynie fot: fot. Halyna MalynovskaDodaj do Facebook

Muzyka tradycyjna z terenów Karpackich gór zabrzmiała w Cieszynie

Halyna Malynovska
W zeszły piątek w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie była możliwość posłuchania muzyki tradycyjnej w wykonaniu Kapeli Zbieranej z Krakowa. Organizatorem koncerty wystąpił Bogusław Słupczyński, reżyser i pedagog, założyciel Cieszyńskiego Studia a Teatralnego.

- Wczorajszy koncert Kapeli Zbieranej w Cieszynie, w Świetlicy Krytyki Politycznej, udowodnił, że muzyka tradycyjna żyje. Mam tu na myśli nie tę, którą reprezentują liczne tzw. kapele ludowe, zwłaszcza "góralskie" wydzierające się wniebogłosy, ale te, które tworzone są w celach niekoniecznie komercyjnych, a bardziej kontestacyjnych, których członkowie zatopieni w kapitalistycznej, rynkowej rzeczywistości, jednocześnie sięgają do swojej kulturowej tożsamości i wykonują muzykę, która stanowi ich duchowy genotyp - mówi Bogusław Słupczyński.

Występ muzyków wykonywany był akustycznie, bez nagłośnienia, co powodowało tworzenie osobliwej atmosfery słuchania. Na koncercie grała muzyka różnych narodowości karpackich: łemkowska, ukraińska, żywiecka, podhalańska, orawska, a nawet bałkańska.

Kapela Zbierana nie jest stałym zespołem, złożona z mieszkańców różnych regionów, różniących się także etnicznie. Na czele grupy stoi Ksenia Onyszkanycz-Przybyła, która rodem pochodzi z Mokrego nad Osławą. W Cieszynie Kapela Zbierana wystąpiła w składzie: Ksenia Onyszkanycz- Przybyła, Bożena Sokołowska, Jędrzej Krobicki, Maciej Maksoń, Adrian Jarosz.

- Muzyka tradycyjna, pieśni tradycyjne nie znają granic politycznych, religijnych, etnograficznych i w ogóle kulturowych. Muzyki karpackie przelatują do dziś, przez wierzchołki, przełęcze i "zasłyszane" przez często młodych ludzi, są asymilowane do potrzeb własnej wrażliwości. Dlatego, po dziś dzień zdarza się, że w jednym utworze jest "cały świat" - dodaje organizator koncertu Bogusław Słupczyński.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu “Cieszyn Gościnny”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama