, sobota 18 maja 2024
Medycyna zawitała do Książnicy
Starodruk przedstawiony został zebranym na specjalnym stelażu, bo jego gabaryty są tak duże, że nie sposób jest przeglądać stron jak w książkach drukowanych obecnie.  fot: FJDDodaj do Facebook

Medycyna zawitała do Książnicy

FJD
Tradycyjnie jak co miesiąc w Książnicy Cieszyńskiej miłośnicy starodruków spotkali się na spotkani z cyklu “Cymelia i osobliwości”.

W spotkaniu o którym będzie mowa prelegent Krzysztof Kleczek poświęcił swój wykład “Traktatowi o budowie ciała ludzkiego” w posiadanie którego wszedł w roku 1802 cieszyński jezuita Leopold Jan Szersznik. Starodruk przedstawiony został zebranym na specjalnym stelażu, bo jego gabaryty są tak duże, że nie sposób jest przeglądać stron jak w książkach drukowanych obecnie. Tak samo jak zewnętrzna szata tego dzieła, która jest niezmiernie interesująca tak i jego treść na której skupił się wykładowca jest warta do zapoznania się z nią tym bardziej, że był to okres średniowiecza w którym anatomia człowieka przestała być tajemnicą. Dzieło, które zostało przedstawione słuchaczom jest autorstwa Andreasa Vesaliusa , który umieścił w nim głównie ilustracje przedstawiające sekcje zwłok, preparacje zwłok, a także postacie jako figury mięśniowe. Zdaniem autora tego dzieła wszystkie ekspresyjne ryciny, których jest prawie 300 powinny zachęcić studentów do studiowania medycyny, ale przede wszystkim do uczestnictwa w sekcjach zwłok. Cały szereg ciekawostek związanych z tym dziełem zostało bardzo ciekawie zaprezentowanych zebranym, a jedną z nich jest także to, że pierwsze wydanie z roku 1543 zbiegło się z wydaniem znanego dzieła Mikołaja Kopernika “O obrotach ciał niebieskich”. Wartość tego dzieła podkreśla także fakt to, że prawie 200 lat później autorzy Wielkiej Encyklopedii Francuskiej kopiowali ryciny do swojego wydania i pod hasłem “Anatomia” umieścili jego ryciny szkieletów ludzkich. Posiadanie tego dzieła w zbiorach naszej książnicy jest niewątpliwym sukcesem naszych bibliofilów, którzy opiekując się tego typu dziełami zasługują na specjalne uznanie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama