, niedziela 19 maja 2024
Kolejna inwestycja w Gminie Chybie na ukończeniu
Kolejna inwestycja w Gminie Chybie na ukończeniu fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Kolejna inwestycja w Gminie Chybie na ukończeniu

ART. SPONSOROWANY

Zakończono roboty budowlane obejmujące „Rozbudowę gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków Mnich".

Inwestycja, o wartości ponad 6 mln zł, obejmo-wała doposażenie gminnej oczyszczalni w urządzania i sieci technologiczne umożliwiające zagospodarowanie całego osadu wytworzonego na terenie oczyszczalni, jako granulatu możliwego do wykorzystywania przyrodniczego, np. do polepszania właściwości ziem ornych.

W ramach przedmiotowych robót wykonano:

 • zabudowę nowej pompowni ścieków,
 • montaż sitopiaskownika celem usuwania części mineralnych oraz tłuszczy ze ścieków, a przez to zmniejszenie ilości produkowanych odpadów,
 • montaż nowej prasy celem lepszego odwodnienia osadu do granulacji,
 • instalację odzysku wody technologicznej z osadów celem powtórnego jej wykorzystania w procesach oczyszczania ścieków,
 • montaż stacji wapnowania i granulacji osadu możliwego do późniejszego zagospodarowania przyrodniczego
 • nowoczesną aparaturę kontrolno - pomiarową pozwalająca na bieżące monitorowanie przebiegu całego procesu oczyszczania ścieków oraz sterowaniu poszczególnymi urządzeniami w razie potrzeby.
 • zagospodarowanie terenu, tj. place, ogrodzenie, oświetlenie.

Inwestycja, poza powyższą modernizacją technologiczną, objęła swoim zakresem również:

 • budowę specjalistycznej wiaty magazynowej służącej odpowiedniemu przechowywaniu uzyskanego granulatu w okresach pomiędzy jesienią a wiosną. W okresie letnim granulat będzie wywożony z oczyszczalni w celach zagospodarowania przyrodniczego
 • wybudowanie garażu na zakupione w ramach prowadzanej inwestycji: specjalistyczny pojazd do udrażniania i czyszczenia kanalizacji (WUKO) oraz 5 szt. agregatów prądotwórczych dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania sieci kanalizacji sanitarnej na ternie Gminy Chybie, w przypadku chwilowych ograniczeń w dostawie energii elektrycznej.

Obecnie realizowany jest ostatni, III etap inwestycji, obejmujący certyfikację wspominanego granulatu, w tym: badanie próbek osadów w laboratoriach, dostosowanie aparatury oczysczania ścieków, czy też regulacje stacji wapnowania i granulacji. Przedmiotowe działania są niezbędne do późniejszego zastosowania granulatu w przyrodnictwie.

„Rozbudowa gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków Mnich" realizowana jest w ramach projektu „Ochrona wód zbiornika wody pitnej dla aglomeracji Górnego Śląska poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Chybie", dofinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama