, sobota 25 maja 2024
Jubileuszowy rok w Zamarskach
Z tej okazji zaplanowano szereg ciekawych imprez i wydarzeń. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Jubileuszowy rok w Zamarskach

red./mat.pras.
Rozpoczął się jubileuszowy rok dla Zamarsk, jednej z najstarszych wsi na śląsku cieszyńskim. Zamarski świętują swoje 795-lecie, a także powoli rozpoczynają odliczanie do wielkiego jubileuszu 800-lecia, który już za 5 lat. Swoje okrągłe - 110 urodziny obchodzi również Ochotnicza Straż Pożarna w Zamarskach.

Z tej okazji zaplanowano szereg ciekawych imprez i wydarzeń. Już 17 lutego br. Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza na „Starodowne Szkubaczki” . W lutym rusza również projekt „Szwung Młodych”, na który Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk pozyskało środki z programu Równać Szanse. Marzec to obchody Dnia Kobiet oraz akcja „Posprzątaj Świat na Wiosnę” (24.03) organizowana przez Radę Sołecką. W kwietniu po raz kolejny zatańczą „Roztańczone przedszkolaki, a w maju uczniowie wezmą udział w rajdzie górskim. Z okazji Dnia Matki Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk i Rada Sołecka zaprosi wszystkie mamy na mini targi kosmetyczno-pielęgnacyjne w ramach imprezy „Przystań Mamo” (27.05). Czerwiec to główne obchody jubileuszu Ochotniczej Straży Pożarnej, które odbędą się podczas „Świynta Dziedziny 2018”. Imprezę zaplanowano na rozpoczęcie wakacji czyli sobotę 23 czerwca br. Nie zabraknie więc akcentów strażackich jak i koncertów znanych gwiazd. Lipiec i sierpień to czas Wakacji i podsumowań projektu „Szwung młodych” z wycieczką do Warszawy na czele. We wrześniu zaplanowano 10 edycję Bike Maratonu (9.09) oraz tradycyjne „Zamarskie Biesiadowanie” (16.09) połączone z odsłonięciem kolejnej gwiazdy w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej. W październiku odbędzie się tradycyjne „Spotkanie Seniorów”, a w listopadzie wielkie obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Grudzień to przede wszystkim „Spotkanie z Mikołajem” połączone z rozświetleniem iluminacji na choince (6.12) oraz kolejna edycja „Wiejskiego Jarmarku Świątecznego” (16.12).

Rok 2018 w Zamarskach to nie tylko czas imprez, ale również ważnych inwestycji. Droga powiatowa biegnąca przez centrum wioski ma zyskać nową nakładkę i wyremontowane pobocza. W lutym mają zostać ogłoszone wyniki mikroprojektów, które gmina złożyła w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Jeden z nich dotyczy pozyskania środków na budowę zadaszonej sceny w Parku rekreacyjno-sportowym. Jeśli wszystko dobrze pójdzie to już w połowie roku Zamarski cieszyć się będą z małego amfiteatru. W lutym rozstrzygnie się również konkurs fundacji BGK „Moja mała ojczyzna”, w którym Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk stara się pozyskać środki na organizacje kina letniego w Parku. Natomiast w marcu mieszkańcy Zamarsk dowiedzą się czy udało się pozyskać środki w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska na przebudowę budynku Ochotniczej Straży Pożarnej na Muzeum Żywiołów. Wniosek wspólnie złożyła Gmina Hażlach wraz z miastem Karwina z Czech. Wartość inwestycji to prawie 3,5 mln. zł.

Jeżeli wszystkie plany inwestycyjne się powiodą to w połączeniu z przewidzianymi imprezami, Zamarski może czekać niezwykły jubileusz.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama