, czwartek 25 lipca 2024
“Hej basy grały, ale już przestały…”
Pogrzeb Basów fot: fot. Halyna MalynovskaDodaj do Facebook

“Hej basy grały, ale już przestały…”

Halyna Malynovska
“Hej basy grały, ale już przestały…”


“Hej basy grały, ale już przestały…”


“Hej basy grały, ale już przestały…”

Tradycyjnie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu w Cieszynie pogrzebano basy. W taki sposób na Śląsku Cieszyńskim żegnają się z okresem zabaw na kolejne 40 dni.

Zamknięcie karnawału Pogrzebem Basów o północy to długoletnia tradycja, założona przez lidera kapeli “Torka” Kazimierza Urbasia 32 lata temu. Ta ostatnia zabawa, wieczorem przed Wielkim postem brzmi dźwiękom basów, skrzypiec i głosem piosenek góralskich. Punktualnie o północy instrumenty milkną, a z kontrabasu zdejmowane są struny. Tradycyjnie organizatorem wydarzenia jest Kapela “Torka” wspólnie z COK “Dom narodowy”. Po śmierci lidera kapeli Kazimierza Urbasia w 2016 roku “Pogrzeb Basów” otrzymał jego imię.

- Tak naprawdę Basy żyją swoim życiem, - mówi Agnieszka, - co roku wygląda to inaczej. Po śmierci Kazka, my z jego partnerką zaczęliśmy to wydarzenie kontynuować w Domu narodowym, chociaż też byliśmy w różnych miejscach - w Browarze i KaSS Strzelnica. Przejeżdżą do nas kapele z całego łuku Karpat, nie tylko z naszego regionu. w tym roku dla nas zagrały kapele: "Torka", "Wałasi" z Istebnej, Muzyka Piotrka Majerczyka "Borsuki" z Podhala oraz kapela "Tygiel" z Beskidu Żywieckiego. A po tym tłumie, jaki mamy dziś w sali, wydać, że udało nam się i tradycja żyje – dodaje współorganizatorka.

Właśnie sama tradycja ściągania strun i symbolicznego Pogrzebu Basów biorę swój początek z lat okresu międzywojennego. Dla osób niezapoznanych z przebiegiem tej akcji wygląda to naprawdę przerażająco. Po czterech godzinach nieustannej muzyki regionalnej i tańców równo o północy nagle robię się cisza. Bas góralski na katafarku wynoszony jest na zewnątrz. Przewodniczy tej procesji ksiądz (przebrany aktor), za basem idą muzycy i reszta gości. Żałobny pochód w tym roku ruszył do parku przy kościele Świętej Trójcy, zatrzymując się raz po raz, by odśpiewać „Hej, basy grały, ale już przestały”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama