, poniedziałek 15 lipca 2024
Gminy dorzucą się do cieszyńskich żłobków?
Zniżki obowiązywać będą również dzieci z tych gmin, które podpiszą z Cieszynem porozumienie deklarujące współfinansowanie pobytu dzieci w żłobkach miejskich.  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Gminy dorzucą się do cieszyńskich żłobków?

DR
Na ostatniej sesji cieszyńscy radni jednogłośnie podjęli zmiany w uchwale z 28 czerwca 2018 r. dotyczącej wysokości opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w Żłobkach Miejskich w Cieszynie oraz warunków częściowego i całkowitego zwolnienia z ponoszenia opłat. Postanowiono, że obniżenie opłaty o 70% przysługuje dzieciom, które wraz z rodzicami czy opiekunami prawnymi mieszkają na terenie Cieszyna. Zniżki obowiązywać będą również dzieci z tych gmin, które podpiszą z Cieszynem porozumienie deklarujące współfinansowanie pobytu dzieci w żłobkach miejskich.

Żłobki Miejskie w Cieszynie dysponują 250 miejscami, z czego 20-25% miejsc zajmują dzieci spoza Cieszyna, co prawda nie mają one pierwszeństwa przyjęcia, jednak cieszyńskie żłobki przez większość roku dysponują odpowiednią ilością miejsc dla dzieci z innych gmin. Do tej pory było tak, że zarówno w żłobkach miejskich, jak i żłobkach prywatnych, gmina Cieszyn pokrywała część kosztów bez względu na miejsce zamieszkania dziecka. - W ubiegłym roku pojawiła się okazja do tego, by poprosić gminy z których pochodzą te dzieci, żeby partycypowały w kosztach, pokrywały część kosztów dla dzieci ze swojej gminy. Wystąpiliśmy z tymi wnioskami, niektóre gminy przychyliły się do nich. Dotyczyło to żłobków miejskich, czyli tych które są w posiadaniu miasta Cieszyna. Mamy jeszcze trzy żłobki prywatne, do których miasto zadeklarowało się dokładać po 300 zł na dziecko, natomiast pozostałe gminy same muszą podjąć tą decyzję – mówiła na ostatniej sesji burmistrz Gabriela Staszkiewicz.

Koszt pobytu dziecka w miejskich żłobkach to 900 zł, a opłata za dzienne wyżywienie wynosi 6 zł. Gmina Cieszyn dopłaca 630 zł, po stronie rodziców leży natomiast kwota 270 zł. - O takie też kwoty zwróciliśmy się do pozostałych gmin – podkreśliła Gabriela Staszkiewicz. W przypadku, gdy gminy zadeklarują dopłacanie niższej kwoty, rodziców nadal obowiązywać będzie 70% ulga, a różnicę pokryje gmina Cieszyn.

Zmiana tej uchwały pozwoli w przyszłości na zastosowanie rozwiązania, w którym gmina zamieszkania dziecka finansuje część kosztów opłaty stałej w postaci dotacji, pozostałą zaś część dopłacają rodzice dziecka. Daje to gminie Cieszyn możliwość odzyskania części środków ponoszonych na utrzymanie miejsc w żłobkach miejskich.

Wśród gmin które są gotowe do podpisania takiego porozumienia, wskazuje się m.in. gminę Goleszów. Zainteresowanie jest jednak większe, ponieważ na grudniowej sesji rada zgodziła się na zawarcie takiego porozumienia również z gminą Zebrzydowice i Dębowiec. Prowadzono rozmowy również z gminą Hażlach. W cieszyńskich żłobkach dużą część stanowią dzieci z terenu tej gminy, jak jednak się dowiedzieliśmy od września na jej terenie planowane jest uruchomienie żłobka z siedzibą w budynku prywatnego Przedszkola Zjączek w Hażlachu. Gmina Hażlach miałaby dorzucać się do opłat za pobyt dzieci w tym żłobku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama