, niedziela 2 kwietnia 2023
Dobry wojak Szwejk bohaterem retrospektywy Kina na Granicy
fot. materiały prasowe fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Dobry wojak Szwejk bohaterem retrospektywy Kina na Granicy

Już 100 lat od śmierci Jaroslava Haška, twórcy postaci Dobrego wojaka Szwejka, a równocześnie czeskiego pisarza, publicysty i dziennikarza. Na stulecie śmierci cieszyński Przegląd zaprasza na cykl filmów opartych na prozie tego autora albo odnoszących się do niej.

Pokazanych będzie 7 filmów opartych na twórczości Haška, autora ponad tysiąca trzystu opowiadań i kilku obszerniejszych utworów prozatorskich. Jego szczytowym osiągnięciem stały się „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej“. Jest to jedna z najbardziej znanych czeskich książek, która została przetłumaczona na ponad 60 języków oraz doczekała się aż 16 adaptacji filmowych oraz telewizyjnych.

Jaroslav Hašek był twórcą nietypowym, choćby ze względu na jego satyryczne przedstawianie rzeczywistości i problemów jakie mają miejsce.
Jako artysta wymykał się wszelkim normom, choćby dlatego, że publiczne naśmiewanie się z wielu spraw wymagało od niego pewnej dozy odwagi. Lecz właśnie dzięki temu spojrzeniu twórczemu czuł się wolny – mówi Martin Novosad.

Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż pierwszej puli akredytacji w najkorzystniejszej cenie.
Wszystkie szczegóły na stronie: https://www.kinonagranicy.pl/ i Facebooku: https://www.facebook.com/kinonagranicy oraz Instagramie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama