, środa 30 listopada 2022
Buzek: „Samorządom trzeba dać fundusze”
- Trzeba wypracować dobry system, od poziomu krajowego do lokalnego – apelowali uczestnicy konferencji pt. „Walka ze smogiem na obszarach wiejskich i uzdrowiskowych”, która odbyła się w poniedziałek w Ustroniu. fot: DRDodaj do Facebook

Buzek: „Samorządom trzeba dać fundusze”

DR
Buzek: „Samorządom trzeba dać fundusze”

- My jako samorządowcy apelujemy o to, aby przekazać niżej, nie tylko obowiązki, ale również pieniądze - mówił burmistrz Ustronia Przemysław Korcz.


Buzek: „Samorządom trzeba dać fundusze”

Decyzją Zarządu Związków Powiatu Polskich, nagrodę Bene Meritus Powiatom otrzymał prof. Jerzy Buzek, za całokształt pracy dla samorządów, a szczególnie samorządu powiatów.


Buzek: „Samorządom trzeba dać fundusze”


Buzek: „Samorządom trzeba dać fundusze”

Podczas konferencji obejrzeć można było wystawę Stop!Smog, która jest apelem artystów z wielu polskich miast. Proszą oni podjęcie radykalnych środków i działań.

- Trzeba wypracować dobry system, od poziomu krajowego do lokalnego – apelowali uczestnicy konferencji pt. „Walka ze smogiem na obszarach wiejskich i uzdrowiskowych”, która odbyła się w poniedziałek w Ustroniu. Wagę dobrej współpracy w tym zakresie, władz krajowych z samorządowymi, podkreślał również podczas spotkania prof. Jerzy Buzek.

Nie ma odpowiednich regulacji, które wskazałyby konkretną rolę gmin w realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”. Według twórców raportu pt. „Wykorzystanie potencjału OZE w walce ze smogiem na obszarach wiejskich” - Institute of Security, Energy and Climate Studies Polska na zlecenie Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, samorządy powinny aktywnie włączyć się w realizację programu wdrażanego przez rząd. Powinien to być, zarówno proces edukacji, jak i promocji walki ze smogiem, ale przede wszystkim wspieranie mieszkańców w pozyskiwaniu środków, a następnie ich właściwemu wykorzystaniu. Samorządowi jest najłatwiej dotrzeć do pojedynczych mieszkańców. Tymczasem, brakuje mu do tego narzędzi. Najlepiej obrazują to kiepskie wyniki programu „Czyste Powietrze” - ponad 25 tys. złożonych wniosków i tylko 147 podpisanych umów w skali kraju...

Stąd na spotkanie w Ustroniu zostali zaproszeni przedstawiciele powiatów, gmin oraz sołectw z woj. śląskiego. Konferencją niestety zainteresowało się niewielu samorządowców z powiatu cieszyńskiego – obecny był burmistrz Ustronia Przemysław Korcz, burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, a także członkowie Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Malina i Christian Jaworski.

Wyżej wymieniony raport wskazał również, że gminy wiejskie nie stosują najlepszych praktyk w walce ze smogiem. Pomoc w udzielaniu dotacji trafia zazwyczaj do gospodarstw domowych o średnich lub relatywnie wysokich dochodach. Efekt jest taki, że program nie obejmuje najuboższych, a gminy z własnych budżetów nie są w stanie wesprzeć termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Do tego potrzebne są im większe środki. Przekonywał o tym prof. Jerzy Buzek - Państwo jesteście potrzebni. Współpraca z gminami, z powiatami jest kluczowa dla powodzenia całego przedsięwzięcia. My nie trafiamy do pojedynczego obywatela z punktu widzenia kraju. To tak samo, kiedy o obsadzie szkoły w każdej Waszej miejscowości przed reformą z 1999 roku, decydowało ministerstwo. Teraz decydujecie Wy, samorządowcy. Tak samo musi być ze smogiem, tylko na to musicie mieć pieniądze z centrum. Trzeba zdecentralizować finanse publiczne, ponownie. Jeśli mamy wygrać ze smogiem, nie wystarczą piękne hasła (one są potrzebne na poziomie krajowym), musimy zejść na poziom gmin i powiatów. Inaczej nie wygramy. To państwo kontaktujecie się z konkretnymi obywatelami, którzy mają problem, wiecie gdzie należy finansować i jak finansować– podkreślał Przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

O takie rozwiązanie zaapelował burmistrz Ustronia Przemysław Korcz - My jako samorządowcy apelujemy o to, aby przekazać niżej, nie tylko obowiązki, ale również pieniądze. Możemy prowadzić centra doradcze dla mieszkańców, możemy pomagać w pisaniu wniosków, tylko my musimy mieć na to środki – zaznaczył burmistrz - W Ustroniu mieliśmy zorganizowane dwa duże spotkania z mieszkańcami odnośnie programu czyste powietrze. Zainteresowanie było ogromne, były pełne sale. Ludzie czują tę potrzebę, natomiast nie ma możliwości przełożenia tego na realne działanie ponieważ, systemowe utrudnienia są tak duże, że nie możemy tych pieniędzy otrzymać i tu jest problem - podsumował Przemysław Korcz.

Oprócz wypracowania dobrego systemu współpracy poziomu krajowego z lokalnym w tym zakresie, na konferencji powiedziano również o potencjale odnawialnych źródeł energii. Raport wskazuje, że kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych pomoże zredukować emisję głównych składników smogu, jednak dopiero wymiana źródeł ciepła na zeroemisyjne pomoże zmniejszyć jego poziom prawie dwukrotnie.

Konferencja była także okazją do wręczenie nagrody Bene Meritus Powiatom przez Starostę bielskiego Andrzeja Płonkę. Decyzją Zarządu Związków Powiatu Polskich, otrzymał ją prof. Jerzy Buzek, za całokształt pracy dla samorządów, a szczególnie samorządu powiatów.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

PE w Strasburgu poparł w środę przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości. Zgodnie z nimi produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład.
Przeciwko byli europosłowie PO: m.in. Jerzy Buzek l Jan Olbrycht.

"Przeciwko byli europosłowie PO: Jerzy Buzek, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Jan Olbrycht, Julia Pitera, Marek Plura, Bogusław Sonik, Adam Szejnfeld, Róża Thun i Bogdan Zdrojewski. Również przeciwko wypowiedzieli się europosłowie PSL: Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski."
.
ale skoro ci tak smutno, to może ci przejdzie kiedy zrozumiesz o co tam chodziło:
.
"ta dyrektywa nie wzmacnia praw konsumentów przynajmniej w zasadniczym punkcie, o który wielu konsumentom w Polsce chodzi. Chodzi o tę tzw. podwójną jakość produktów. Problem pozostaje po przyjęciu tej dyrektywy - powiedziała dziennikarzom w Strasburgu Thun, tłumacząc swoją decyzję.

Jak wyjaśniła, PE poparł wcześniej propozycje przepisów, zgodnie z którymi zakazane jest stosowanie tych samych opakowań do produktów, które się różnią. - Natomiast Rada UE przyjęła tekst, który zepsuł naszą propozycję - powiedziała europosłanka. Jej zdaniem negatywne jest, że konsumenci będą zgodnie z przyjętymi przepisami sami udowadniać, że zostali wprowadzeni w błąd.

Wcześniej Róża Thun wyjaśniała, że klient będzie musiał w takiej sytuacji przejść skomplikowaną procedurę, w tym udowodnić, że produkt istotnie różni się składem od sprzedawanych pod tą samą nazwą i marką w innych krajach oraz że nie był wystarczająco poinformowany o tym, a gdyby był, nie dokonałby zakupu.

- My zaproponowaliśmy, że umieszczanie produktu jakościowo gorszego w takim samym opakowaniu, co lepszy produkt jest zawsze nieuczciwą praktyką handlową,badaną przez odpowiednie organy, w Polsce przez UOKiK, i konsument nie musi udowadniać, że został wprowadzony w błąd - powiedziała Thun."

Pan Buzek, spec europoseł od spraw wszelakich, co mieliśmy się okazję już niestety przekonać.

Profesor Jerzy Buzek - łatwy, bo z daleka i anonimowo, cel hejtu wszelakiej maści niedouków i nieudaczników

Profesor Jerzy Buzek powinien rozglądać się za swym miejscem nie tylko w Europarlamencie. Niniejszym życzę 100, a nawet 200 lat!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama