, poniedziałek 20 maja 2024
15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Biała laska jest najprostszą, lecz najbardziej skuteczną pomocą, z jakiej od wielu lat korzystają osoby z dysfunkcją wzroku na całym świecie. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Iwona Włodarczyk
Biała laska jest najprostszą, lecz najbardziej skuteczną pomocą, z jakiej od wielu lat korzystają osoby z dysfunkcją wzroku na całym świecie. W trakcie swoich wędrówek niewidomy sprawdza nią wszystko to, co się znajduje na jego drodze tzn. wszelkiego rodzaju przeszkody, takie jak ławeczki, znaki drogowe, kałuże, krawężniki, załomy murów, zaparkowane w niedozwolonym miejscu pojazdy czy wszechobecne latem stoliki oraz krzesła, wystawione przed kawiarniami.

Biała laska spełnia również rolę sygnalizacyjną i niezależnie od państwa w jakim się znajdujemy możemy mieć pewność, że osoba trzymająca w dłoni taką białą laskę nie widzi bądź ma poważny problem z prawidłowym widzeniem. 

Tradycyjnie 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Jest to dzień, w którym społeczność osób niewidomych, ociemniałych oraz słabowidzących organizuje spotkania mające na celu nie tylko dobrą zabawę w swoim gronie, lecz przede wszystkim jest to niepowtarzalna okazja do tego, aby przekazać wiedzę o życiu w świecie ciemności osobom widzącym. 

12 października w Sali Sesyjnej Starostwa w Cieszynie grupa 50 członków Polskiego Związku Niewidomych zrzeszonych w Cieszyńskim Kole PZN spotkała się przy kawie oraz ciastku, a gościem honorowym był między innymi Starosta Mieczysław Szczurek. 

Nie inaczej było w Bielsku-Białej, z tą różnicą, że Koło Bielskie PZN 13 października zorganizowało w Bielskim Centrum Kultury koncert muzyczno-poetycki, na który zaproszeni zostali również mieszkańcy powiatu cieszyńskiego. 

Niewidomym, ociemniałym oraz słabowidzącym nie tylko w tym szczególnym dniu, lecz na każdy kolejny dzień pomocnych dłoni, prostych dróg, likwidacji czyhających barier, oraz spełnienia wszelkich marzeń życzy redakcja portalu Gazetycodzienna.pl

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama