, wtorek 25 czerwca 2024
W wieku 87 lat zmart Kurt Weber
Kurt Weber urodził się 24 maja 1928 roku w Cieszynie. fot: www.facebook.com/kinonagranicy



Dodaj do Facebook

W wieku 87 lat zmart Kurt Weber

SM/www.kinonagranicy.pl
W piątek, 5 czerwca w Moguncji zmarł Kurt Weber, urodzony w Cieszynie wybitny autor zdjęć do filmów Janusza Majewskiego, Tadeusza Konwickiego, Kazimierza Kutza, Stanisława Różewicza, Ewy i Czesława Petelskich. Miał 87 lat.

Kurt Weber - polski autor zdjęć filmowych urodził się 24 maja 1928 roku w Cieszynie. Podczas II wojny światowej przebywał w Związku Radzieckim, gdzie ukończył kurs kinooperatorski. Po powrocie do Polski zdał do powstającej właśnie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej (dziś Szkoła Filmowa w Łodzi), ukończył ją w 1953 roku i został wykładowcą, a potem dziekanem Wydziału Operatorskiego. Autor krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Pod jednym niebem", nagrodzonego główną nagrodą w Karlovych Varach. Pracował z najwybitniejszymi reżyserami: Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Munkiem, Kazimierzem Kutzem, Januszem Morgensternem i Januszem Majewskim.

Był współautorem wielu klasycznych dzieł polskiej kinematografii. Na fali antysemickiej nagonki 1968 roku zmuszony do emigracji, osiadł w Niemczech Zachodnich, gdzie kontynuował karierę, a przede wszystkim uczył sztuki filmowej. Do 1989 roku miał zakaz wjazdu do ojczyzny. Był bohaterem retrospektywy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w 2014 roku, niestety nad Olzę przyjechać nie mógł ze względu na zły stan zdrowia.

Zmarł 5 czerwca w Moguncji.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wielka postać polskiej kultury, pokolenia wychowały się na jego obrazach, niesety tak w Cieszynie, tak i w całej Polsce o kulturze i jej twórcach się nie pamięta. Odszedl prawdziwie wrażliwy artysta. Cześć jego pamięci.

On sam pisał o motywach wyjazdu:
"Emigracja była w pewnym sensie tchórzostwem. Bałem się stawiać opór, a władze chciały mnie wykorzystać jako parawan dla swoich nieczystych akcji. Po wyrzuceniu na bruk wielu wielkich wykładowców w filmówce, chciano mnie awansować, udowadniając, że władze nie mają nic do Żydów, bo przecież promują Webera. Powiedziałem sobie: jak nie masz siły walczyć, stawiać oporu, to wyjedź - podkreśla po latach."
PS. W 1982 roku był na pogrzebie brata w Polsce.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama