, sobota 13 lipca 2024
Ulga na internet
Ulga na internet fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Ulga na internet

ART. SPONSOROWANY
Naczelnik Urzędu Skarbowego w orzeczeniu z 15 grudnia 2020 roku określił, że zwrot za koszty związane z użytkowaniem internetu i prądu wynikające z pracy zdalnej w czasie pandemii, nie będą objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o COVID-19 stanowi, że narzędzia, materiały i usługi niezbędne do pracy zdalnej powinny być zapewnione przez pracodawcę, bez względu na to, czy są one płatne, czy nie.

Odliczenia dokonywane są w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O.

Pamiętaj że rozliczenia możesz wypełniać drogą internetową - dotyczy to nie tylko wyżej wymienionych formularzy, ale także innych deklaracji. Chcesz zaoszczędzić czas wypełniając PIT-38? Rozlicz PIT-38 online i zapomnij o kolejkach w Urzędzie Skarbowym!

Odliczanie wydatków na internet

Jeśli jesteś samozatrudniony, możesz odliczyć wydatki na internet jako koszty uzyskania przychodów. Zależy to jednak od celu ich użycia. Jeśli służą one prowadzeniu działalności gospodarczej, to można odliczyć ulgę na internet.

W przypadku wykorzystania internetu wyłącznie do celów prywatnych można odliczyć tylko procent kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przechowuj rachunki za internet w osobnym miejscu, by łatwiej móc udowodnić swoje wydatki podczas audytu.

Odliczenia od podatku

Można odliczyć koszty bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą, takie jak koszty biznesowej linii telefonicznej w domu oraz bezpośrednie wydatki na telefon komórkowy. Nie można natomiast odliczać kosztów związanych ze zwykłym telefonem, z wyjątkiem połączeń bezpośrednio związanych z działalnością gospodarczą.

Odliczenia można dokonać zarówno w biurze domowym, jak i poza nim. Aby uzyskać pełną kwotę odliczenia, warto skonsultować się z biurem rachunkowym lub doradcą podatkowym.

Odliczenia na laptopy i telefony

Przy odliczaniu laptopów i telefonów należy wyszczególnić koszty korzystania z internetu w odpowiedniej części zeznania podatkowego. Można odliczyć tylko część kosztów związanych z jego utrzymaniem, poprzez prowadzenie dziennika użytkowania przez 4 tygodnie.

Złóż wniosek o ulgę

Aby uzyskać ulgę podatkową, niezbędne jest posiadanie faktur. Złóż wniosek o ulgę na swoim formularzu rocznej deklaracji podatkowej wprowadzając obliczoną kwotę jako koszt prowadzenia biznesu i wystąp o odliczenie. Jeśli komputer lub laptop są używane tylko częściowo w celach związanych z uzyskiwaniem przychodów, można odliczyć tylko część kosztów związanych z jego utrzymaniem, poprzez prowadzenie dziennika użytkowania. Właściciele małych firm mogą również uzyskać zwrot kosztów związanych z dostępem do internetu, konfiguracją i konserwacją komputera.

Skonsultuj się z doradcą podatkowym

Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek działania, skonsultuj się z doradcą podatkowym, aby upewnić się, że znasz obowiązujące zasady i przepisy. Ważne jest, aby prowadzić ewidencję swoich rachunków za internet i telefon na wypadek weryfikacji zeznania podatkowego. Skorzystanie z agenta podatkowego może pomóc w uzyskaniu pełnej kwoty odliczenia, jakiej się należy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama