, niedziela 14 lipca 2024
Ubezpieczenie podróżne? O tych kwestiach pamiętaj
Ubezpieczenie podróżne fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Ubezpieczenie podróżne? O tych kwestiach pamiętaj

ART. SPONSOROWANY
Wykupienie ubezpieczenia turystycznego, zaraz po rezerwacji miejsc w hotelu i organizacji transportu, jest kluczowym elementem każdej podróży, czy to krajowej, czy zagranicznej. Oczywiście to od naszej decyzji zależy, czy zadbamy o tę kwestię – czy w ogóle chcemy ubezpieczyć się na czas podróży, a jeśli tak, to z jakimi rozszerzeniami i za ile. Są to ważne kwestie, o jakich warto pomyśleć, bo w razie nieprzewidzianych sytuacji może się okazać, że wydając przysłowiowe grosze, zabezpieczyliśmy nasz portfel przed wydatkami rzędu kilkudziesięciu tysięcy euro.

Dlaczego warto ubezpieczyć się przed podróżą?

Mówiąc krótko, ubezpieczenie wykupione na czas podróży jest finansowym zabezpieczeniem przed skutkami nieprzewidzianych wypadków, począwszy od tych mniej stresujących spraw (spóźniony transport), skończywszy na ekstremalnych – za przykład sytuacji ekstremalnych niech posłuży nam akcja ratownicza i koszty leczenia w szpitalu. Polacy podróżują często i chętnie, zarówno po krajach Unii Europejskiej, jak i dalej, na sam kraniec globu. Oczywiście nie jest tak, że nad każdą wycieczką, czy to na odległy kontynent, czy do sąsiedniego miasta wisi widmo katastrofy. Niemniej warto przemyśleć sprawę; im dalej na mapie, tym gdzieś podskórnie możemy odczuwać pewien stres i zadawać sobie pytania: co, jeśli? Szkoda by było marnować wakacje czy długi weekend na czarne myśli, na rozważanie prawdopodobieństwa wystąpienia wszelkich możliwych wypadków i snucie scenariuszy, co zrobimy, gdyby ktoś ukradł nam bagaż, samochód uległ wypadkowi albo gdyby trzeba było przeprowadzić akcję ratowniczą.

Darmowe ubezpieczenie z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego

Tak, darmowe ubezpieczenie w podstawowym zakresie jest jak najbardziej możliwe. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą korzystać z dokumentu pozwalającego – na koszt polskiego NFZ – na dostęp do świadczeń medycznych dostępnych na terenie UE oraz EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Mówimy tu o karcie EKUZ, którą wielu traktuje albo jako jedyne zabezpieczenie na czas podróży, albo dodatkowe jako uzupełnienie polisy turystycznej. Dlaczego warto ją wyrobić? Przede wszystkim jest bezpłatna i umożliwia beneficjentowi uzyskanie pomocy medycznej w publicznych placówkach medycznych na terenie danego kraju UE i EFTA. Dzięki niej mamy prawo do niezbędnego, jak i niezaplanowanego leczenia, które albo w całości jest refundowane, albo częściowo. Przed wycieczką warto jednak zapoznać się z informacjami na stronie NFZ, w jakim kraju, jakie świadczenia będą refundowane w ramach EKUZ.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

Mimo iż stanowi niewątpliwe udogodnienie, karta nie wydaje się idealnym rozwiązaniem. Otóż tak jak wiemy, jest przydatna tylko w przypadku podstawowej opieki medycznej na świadczenia refundowane w danym kraju.

Oznacza to, że EKUZ nie pokrywa kosztów:

 • Leczenia w prywatnych placówkach medycznych;

 • Powrotu do Polski;

 • Przeprowadzenia akcji ratowniczych;

 • Leczenia w przypadku krajów spoza UE i EFTA.

Osoby chcące dodatkowo się zabezpieczyć, szczególnie wyjeżdżając na inne kontynenty, mogą pomyśleć o wykupieniu polisy turystycznej. Na rynku jest wiele agencji gotowych świadczyć usługi ubezpieczeniowe, jeśli jednak chcesz uzyskać szeroki przegląd na ubezpieczenie podróżne - porównaj na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/0.html

Jak wybrać polisę ubezpieczeniową na podróż?

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem ubezpieczenia dopasowanego do naszych potrzeb, przydatne będzie sprecyzowanie sobie kierunku wyjazdu oraz charakteru samej podróży. Ostatecznie ubezpieczenie na podróż możemy wykupić zarówno wtedy, kiedy wybieramy się na urlop, jak w wyjazd służbowy oraz wówczas, gdy planujemy pracować za granicą. Warto zauważyć, że osoby cierpiące na choroby przewlekłe, a niekiedy również ciężarne kobiety, muszą rozszerzyć swoje ubezpieczenie o odpowiedni dodatek.

Jakie rozszerzenia?

Ubezpieczenie zasadniczo pokrywa koszt zniszczenia, zgubienia lub kradzieży bagażu, w tym sprzętu sportowego, lecz pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel reguluje te kwestie w warunkach ubezpieczenia.

Jeśli wiemy, że zamierzamy uprawiać sport posiadający tak zwany status podwyższonego ryzyka, nie możemy ukrywać tego przed ubezpieczycielem. W razie wypadku powstałego na skutek uprawiania sportu ekstremalnego możemy spotkać się z odmową wypłacenia odszkodowania, ponieważ nie wykupiliśmy specjalnego rozszerzenia do naszej polisy. Do dyscyplin podwyższonego ryzyka zaliczają się między innymi:

 • Wspinaczka górska;

 • Motocross;

 • Kolarstwo górskie;

 • Skoki narciarskie;

 • Nurkowanie;

 • Żeglarstwo oceaniczne;

 • Paralotniarstwo;

 • Spadochroniarstwo;

 • Lotniarstwo.

Inną kwestią jest rodzaj wykonywanej pracy. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel rozdziela oba zakresy rodzaju pracy – do pracy fizycznej zaliczymy tę wymagającą siły mięśni (również wolontariat), do umysłowej zaś intelektualną, a więc biurową oraz uczestnictwo w konferencjach.

Ostatnia sprawa dotyczy kwestii ubezpieczenia w przypadku rezygnacji z wyjazdu. Więcej informacji znajdziemy tutaj https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/uwazaj-na-niewazny-paszport-co-z-wycieczka-z-biura-podrozy/128.html, niemniej pamiętajmy, iż wiele agencji oferuje rozszerzenie pozwalające na uzyskanie zwrotu przynajmniej część kosztów zainwestowanych w podróż zagraniczną, z której musimy zrezygnować. W tym celu musimy zgłosić przyczynę rezygnacji, a także przedstawić dokumenty udowadniające, jakie ponieśliśmy wydatki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama