, czwartek 18 kwietnia 2024
Szatkownica ręczna czy elektryczna – którą wybrać do restauracji?
Szatkownica ręczna czy elektryczna – którą wybrać do restauracji? fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Szatkownica ręczna czy elektryczna – którą wybrać do restauracji?

ART. SPONSOROWANY
Szatkownica do warzyw to niezastąpione narzędzie w każdej kuchni. Ułatwia i przyspiesza proces krojenia warzyw, co jest niezwykle przydatne podczas przygotowywania sałatek, zup czy potraw z patelni. Podczas zakupu takiego urządzenia można zdecydować się na szatkownice ręczne bądź elektryczne. Wybór ten może budzić wątpliwości, dlatego w poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Szatkownica ręczna – tradycyjne podejście do krojenia warzyw

Szatkownica ręczna to klasyczne urządzenie, które od lat jest stosowane nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale i w domowych kuchniach. Sprzęt ten ma niewielkie rozmiary i posiada jedno- lub dwustronne ostrza, które umożliwiają łatwe i szybkie krojenie warzyw w różny sposób, na przykład kostki, słupki czy plastry. Korzystanie z takiej szatkownicy jest intuicyjne i wymaga wysiłku fizycznego, ale niewielkiego. Wystarczy umieścić dane warzywo na ostrzu, a następnie przesuwać je przód-tył, aby osiągnąć pożądany efekt.

Zalety szatkownicy ręcznej

Ręczna szatkownica do warzyw ma wiele zalet. Przede wszystkim jest przystępna cenowo i tańsza od swojego elektrycznego odpowiednika. To idealne rozwiązanie w miejscach, w których szuka się tańszych narzędzi. Szatkownica ręczna ma także kompaktowy rozmiar, łatwo więc ją przechowywać. Niewielka szatkownica sprawdzi się najlepiej w mniejszych lokalach gastronomicznych i domowych kuchniach, a także i w takich restauracjach, w których nie trzeba kroić zbyt wielu warzyw.

Wady szatkownicy ręcznej

Szatkownica do warzyw ręczna może mieć również pewne wady. Jej obsługa bywa czasochłonna, zwłaszcza, kiedy ma się dużą ilość warzyw do krojenia. Nie sprawdzi się więc ona w miejscach, w których przygotowuje się mnóstwo dań z warzywami każdego dnia. Z tego powodu, iż wymaga użycia siły, pracownik może się zmęczyć podczas używania tego narzędzia. Ponadto takie krajalnice mogą być trudne w czyszczeniu, kiedy drobinki żywności ukryją się w zakamarkach.

Elektryczna szatkownica do warzyw – szybkość i wygoda

Szatkownica elektryczna to nowoczesne urządzenie, które zyskuje na popularności, zwłaszcza w profesjonalnych kuchniach gastronomicznych. Są one wyposażone w niewielkie silniki, które napędzają ostrza, które w szybki i efektywny sposób same kroją warzywa – w przypadku tej szatkownicy nie trzeba w ogóle używać siły mięśni. Ponadto korzystanie z szatkownicy elektrycznej jest bardzo łatwe – wystarczy umieścić warzywo w odpowiednim miejscu (w lejku) i nacisnąć przycisk, a maszyna pokroi je samodzielnie.

Zalety szatkownicy elektrycznej

Do głównych zalet takiej szatkownicy należy oszczędność czasu. Elektryczna szatkownica do warzyw posiada automatyczny napęd, który sprawia, że proces krojenia jest bardzo szybki, a jednocześnie również precyzyjny. Takie urządzenie jest idealne do większych restauracji, w których kroi się duże ilości warzyw. Co ważne, taki sprzęt jest również łatwy w czyszczeniu – nierzadko posiada oddzielne pojemniki, które można bez problemu zdjąć i umyć w zmywarce.

Wady elektrycznych szatkownic

Elektryczne szatkownice do warzyw mają również wady. Przede wszystkim ich cena jest wyższa niż urządzeń ręcznych. Ponadto są większe i tym samym zajmują więcej miejsca w kuchni. Są także cięższe, przez co trudniej je przenosić.

Podsumowanie

Ostateczny wybór między szatkownicą ręczną i elektryczną powinien być zależny od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz budżetu lokalu. Osoby poszukujące prostego, niedrogiego i jednocześnie łatwego w przechowywaniu urządzenia powinny postawić na szatkownicę ręczną. Natomiast w miejscach, w których kroi się ogromne ilości warzyw i szuka się przede wszystkim wygodnego rozwiązania, które pozwoli zaoszczędzić czas – lepiej zdecydować się na szatkownicę elektryczną. Co ważne, tego typu sprzęt należy kupować w sprawdzonych miejscach, takich jak hurtownie czy sklepy ze sprzętem gastronomicznym, jak np.https://sklep.technica.pl/szatkownice-do-warzyw.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama