, czwartek 25 kwietnia 2024
Ruszyły spotkania na temat działań z zakresu polityki senioralnej w Cieszynie
Polityka senioralna w Cieszynie fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Ruszyły spotkania na temat działań z zakresu polityki senioralnej w Cieszynie

Halyna Malynovska
14 lutego w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji (Zofii Kossak-Szatkowskiej 6) odbyły się pierwsze spotkania na temat działań, które towarzyszą realizowanej w Cieszynie polityce senioralnej – dotaczą one takich obszarów jak dostępność, edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo, infrastruktura i komunikacja miejska.

- Polityka senioralna jest dziś jednym z priorytetowych obszarów działań wielu polskich miast. W naszym mieście nie chcemy jej jednak oprzeć jedynie na pięknie brzmiących hasłach i sloganach, ale przede wszystkim zależy nam na tym, by znalazła ona swoje odzwierciedlenie w realnych działaniach, które przyniosą oczekiwane przez nas efekty - mówi Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Pierwszym krokiem do realizacji działań z zakresu polityki senioralnej została przeprowadzona w Cieszynie ankieta, która była dedykowana osobom powyżej 60 roku życia. Badanie rozpoczęło się 2 maja i trwało do 3 czerwca 2022 r. Głównym celem jego była analiza sytuacji i potrzeb osób w wieku senioralnym, zamieszkujących na terenie Cieszyna. Respondentami biorącymi udział w badaniu ankietowym byli w przeważającej części seniorzy zamieszkujący z rodziną bądź innymi osobami.
W badaniu ankietowym udział wzięło 221 Mieszkańców Cieszyna. Najstarsza osoba biorąca udział w badaniu liczyła sobie 91 lat. Badanie także pokazało, że zdecydowana większość ankietowanych, tj. 192 osoby (87,3%) to seniorzy niepracujący zawodowo.

Ankieta przyniosła również informacje dotyczące tematu aktywności edukacyjnej, społecznej, kulturalnej i fizycznej. - Każdy głos i każda opinia były i są dla mnie bardzo ważne, ponieważ wskazują kierunek, w którym powinna podążać polityka senioralna gminy Cieszyn. Polityka ta ma służyć poprawie jakości i komfortu życia – dziś seniorom i ich rodzinom, a w przyszłości każdemu z nas. Dzięki opinii mieszkańców w wieku senioralnym wszyscy możemy spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy - wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz.

Spotkania odbywać się będą w różnych terminach i w różnych lokalizacjach Cieszyna, tak, by każda zainteresowana osoba miała możliwość uczestniczenia w nich, bez względu na miejsce zamieszkania czy codzienne obowiązki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama