, niedziela 19 maja 2024
Pierwsze mieszkanie tańsze o 2% podatku PCC?
Pierwsze mieszkanie tańsze o 2% podatku PCC? fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Pierwsze mieszkanie tańsze o 2% podatku PCC?

ART. SPONSOROWANY
Mamy dobrą wiadomość dla osób, które planują kupić swoje pierwsze mieszkanie. Z dniem 31 sierpnia 2023 r. przestał obowiązywać podatek od czynności cywilno-prawnych (podatek PCC) przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym. Oznacza to, że kupując pierwsze mieszkanie po tym terminie zaoszczędzimy co najmniej kilka tysięcy złotych.

Likwidacja podatku od czynności cywilno-prawnych – podstawa prawna

Zapis o likwidacji podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym znajdziemy w nowelizacji następujących ustaw: ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada również możliwość kupna gruntów przez przedsiębiorców, którzy mieli je w użytkowaniu wieczystym oraz wsparcie Społecznych Agencji Najmu. 

Bez wątpienią najważniejszą zmianą jest jednak zniesienie podatku PCC, pozwalające na zmniejszenie kosztów zakupu mieszkania. Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości, oszczędność z tego tytułu wyniesie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC)?

Podatek PCC to danina, która zastąpiła w 2001 r. opłatę skarbową od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. Podatek PCC dotyczy określonych czynnościwskazanych w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych i obejmują m.in. umowy sprzedaży, umowy pożyczki czy umowa darowizny. Stawki podatku zależą od rodzaju dokonywanych czynności cywilnoprawnych. Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkań z rynku wtórnego wynosi 2%.

Dla podatników, którzy dokonują wskazanych w przepisach transakcji, oznacza to obowiązek sporządzenia deklaracji PCC-3 i odprowadzenia podatku PCC w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Kwota podatku powinna być zgodna z określoną w przepisach stawką.

Kto będzie zwolniony z konieczności zapłaty podatku PCC?

Z ulgi będą mogły skorzystać osoby, którenie mają mieszkania lub domu na własność, a także nigdy nie posiadały ich w przeszłości. Dotyczy to oczywiście kredytobiorców, którzy zdecydowali się na Kredyt Bezpieczny 2%, ale nie tylko. Likwidacja podatku PCC obejmuje wszystkie transakcje zakupu pierwszego mieszkania lub domu z rynku wtórnego i może stanowić znaczne oszczędności.

Aby zobrazować skalę korzyści, które osoba kupująca mieszkanie po 31 sierpnia br. może zyskać, posłużmy się przykładem zakupu mieszkania o wartości 500 000 zł. Podatek PCC w przypadku zakupu takiej nieruchomości wynosi 10 000 zł, co oznacza wymierne oszczędności.

Jakie inne zmiany podatkowe przewiduje nowelizacja ustawy?

Okazuje się, że likwidacja podatku PCC to nie jedyna zmiana podatkowa zaplanowana przez rząd. Inna, mająca na celu zapobieganie negatywnemu zjawisku ograniczania dostępności mieszkań i windowania cen nieruchomości, będzie polegać na wprowadzeniu nowego podatku od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Nowa danina wynosząca 6% obejmie zakup mieszkań w jednym lub kilku budynkach znajdujących się na jednej nieruchomości gruntowej. Podatek będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 r.

Więcej informacji o zmianach podatkowych znajdziesz na bankiwpolsce.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama