, piątek 23 luty 2024
Pierwsi niepodlegli... Paweł Bobek
Paweł Bobek (1883-1945), nauczyciel, działacz społeczny, sekretarz a później jeden z prezesów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego fot: mat.prasDodaj do Facebook

Pierwsi niepodlegli... Paweł Bobek

125 lat temu urodził się Paweł Bobek (1883-1945), nauczyciel, działacz społeczny, sekretarz a później jeden z prezesów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, poseł na Sejm Ustawodawczy, przywódca ludowców na Nadolziu, bliski współpracownik Wincentego Witosa. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o tej zasłużonej dla polskości Śląska postaci ...

PAWEŁ BOBEK
(ur. 25 września 1883 w Końskiej - zm. 1945 w Rybniku)
Nauczyciel, polityk

Absolwent szkoły ludowej w Nieborach i w Trzyńcu oraz szkoły wydziałowej w Cieszynie i Seminarium Nauczycielskiego w pobliskim Bobrku (1903). W seminarium członek tajnego stowarzyszenia „Jedność”. Od 1903 nauczyciel ludowy w Ustroniu, Błędowicach Dolnych, kierownik szkoły w Datyniach Dolnych. Od 1913 nauczyciel Seminarium Nauczycielskiego. Od 1907 zarządzie Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego na Śląsku Cieszyńskim, redagował „Miesięcznik Pedagogiczny” i „Głos Ludu Śląskiego”. Aktywista Macierzy Śląskiej Szkolnej, organizator kas pożyczkowych, współorganizator Wyższej Szkoły Rolniczej w Cieszynie.
Autor kilku szkolnych podręczników historii i podręczników metodycznych dla nauczycieli.
Od 1912 działacz Polskiego Zjednoczenia Narodowego, początkowo związany z endecją. Od 1914 działacz sekcji śląskiej NKN w Cieszynie, członek Komitetu Ratunkowego dla Ofiar Wojny na ziemiach polskich. Jesienią 1918 roku współorganizator, sekretarz, następnie wiceprezes i jeden z prezesów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
Poseł na Sejm Ustawodawczy RP (1919–1922.). Do 1931 czynny w zawodzie nauczyciela.
Twórca PSL na Śląsku Cieszyńskim, a po jego połączeniu z PSL „Piast” (1920) wiceprezes zarządu głównego, członek Rady Naczelnej i władz regionalnych partii. Bliski współpracownik Wincentego Witosa, jeden z organizatorów jego pobytu emigracyjnego w Czechosłowacji, sympatyk Frontu Morges. Poważna choroba układu nerwowego spowodowała wycofanie się przez niego z aktywnego życia politycznego w roku 1936.
W czasie okupacji prześladowany przez niemieckie władze; przebywał w szpitalach dla umysłowo chorych. Zamordowany przez Niemców podczas ewakuacji szpitala rybnickiego.
Odznaczony Medalem Niepodległości.

Biogram na podstawie Internetowego Słownika Biograficznego Śląska Cieszyńskiego

Tekst i film powstały w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli” realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Cieszyna.
Jednym z partnerów projektu jest redakcja naszego serwisu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama