, wtorek 23 lipca 2024
Ostrzeżenie meteorologiczne: Intensywne opady deszczu od środy do piątku
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacowane jest na 90 proc. Dodatkowo synoptycy zaznaczają, iż możliwa jest zmiana stopnia oraz wydłużenie ważności ostrzeżenia w zależności od rozwoju sytuacji. fot: SMDodaj do Facebook

Ostrzeżenie meteorologiczne: Intensywne opady deszczu od środy do piątku

SM
Przed intensywnymi odpadami deszczu na terenie Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego ostrzega IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Według synoptyków opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnymi, mogą występować od środy 14 maja od godz. 18.00 do piątku 16 maja do godz. 6.00.

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów na w Beskidzie Śląskim i Żywieckim wyniesie: od 5 mm do 10 mm, miejscami do 20 mm (od środy od godz. 18.00 do czwartku do godz. 6.00), od 10 mm do 30 mm, miejscami do 40 mm (w czwartek od godz. 6.00 do godz. 18.00), oraz od 10 mm do 20 mm, miejscami do 40 mm (od czwartku od godz. 18.00 do piątku do godz. 6.00).

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacowane jest na 90 proc. Dodatkowo synoptycy zaznaczają, iż możliwa jest zmiana stopnia oraz wydłużenie ważności ostrzeżenia w zależności od rozwoju sytuacji. W związku z wydanym ostrzeżeniem gminy powiatu cieszyńskiego zabezpieczają się na ewentualne zagrożenie powodziowe. W gotowości są strażacy i wszelkie inne służby. Przygotowane są również magazyny z workami i piaskiem.

W Skoczowie przypadki wystąpienia lokalnych podtopień należy zgłaszać w siedzibie JRG, PSP w Skoczowie przy ul. Cieszyńskiej 10 pod nr telefonu 33 853 32 13, zaś worki z piaskiem można otrzymać do godz. 14.00 w Miejskim Zarządzie Dróg przy ul. Krzywej 4 tel. 33 858 48 61, po godz. 14.00 można je odebrać w siedzibie PSP (Straż Pożarna w Skoczowie) przy ul. Cieszyńskiej 10 tel. 33 85 32 30.

Mieszkańcy Cieszyna mogą zaopatrywać się w worki z piaskiem w miejskim magazynie przeciwpowodziowym mieszczącym się przy ul. Liburnia 4 (Miejski Zarząd Dróg), tel. 33 479 52 62, 33 479 52 60.

Również władze Czeskiego Cieszyna przygotowują się do ewentualnych podtopień. W magazynach służb ratowniczych przygotowane są już dodatkowe zapasy piasku oraz worków. Pracownicy odpowiedzialni za monitorowanie poziomu wody w Olzie oraz jej dopływach sprawdzili wszystkie czujniki pomiarowe. Jak informuje urząd miasta w Czeskim Cieszynie prognozowane opady oraz wzrost poziomu wody będzie okazją, by "na żywo" przetestować nowo zainstalowany system alarmowy.

W związku z możliwością wystąpienia lokalnych podtopień, w czwartek o godzinie 9.00 w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpocznie się posiedzenie wojewódzkiego sztabu kryzysowego.

Sytuacja na rzekach w zlewni Odry i Wisły

[AKTUALIZACJA: 15.05. godz. 10.00]

Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w zlewni Odry obserwowane są wzrosty lub stabilizacja stanów wody, najczęściej strefach średnich lub niskich. Wzrost w strefie stanów wysokich notowany jest m.in. na Olzie w Cieszynie, gdzie o godz. 7.50 przekroczony został stan ostrzegawczy wynoszący 140 cm. Do stanu alarmowego wynoszącego 230 cm brakuje aktualnie 86 cm. Jak oceniają meteorolodzy na Olzie w Cieszynie obserwowany jest aktualnie rosnący trend wzrostu poziomu wody. Na bieżąco monitorowany jest również poziom wody w Młynówce, na której o godz. 7.50 brakowało 10 cm wody do przekroczenia stanu ostrzegawczego i 40 cm do stanu alarmowego.

W przypadku zlewni Wisły WCZK informuje, iż obserwowane są wzrosty stanów wody, przeważnie w strefie stanów wysokich. I tak na Wiśle w Skoczowie dziś o godz. 6.00 przekroczony został stan ostrzegawczy, który wynosi 200 cm. Do stanu alarmowego wynoszącego 260 cm brakuje jeszcze 52 cm.

W Ustroniu-Obłaźcu o godz. 8.00 stan wody w Wiśle wyniósł 172 cm. Do stanu ostrzegawcze brakuje aktualnie 8 cm, a do stanu alarmowego 58 cm.

Stan ostrzegawczy przekroczony został w Górkach Wielkich, gdzie o godz. 8.00 na rzece Brennicy odnotowano 222 cm wody. Do stanu alarmowego brakuje jeszcze 38 cm wody. Jak oceniają meteorolodzy na Brennicy obserwowany jest aktualnie rosnący trend wzrostu poziomu wody.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama