, niedziela 23 czerwca 2024
Ogłoszony przetarg na sprzedaż lokalu w zabytkowej kamienice w centrum Cieszyna
Ogłoszony przetarg na sprzedaż lokalu w zabytkowej kamienice w centrum Cieszyna fot: Halyna MalynovskaDodaj do Facebook

Ogłoszony przetarg na sprzedaż lokalu w zabytkowej kamienice w centrum Cieszyna

Halyna Malynovska
Ogłoszony przetarg na sprzedaż lokalu w zabytkowej kamienice w centrum Cieszyna

Burmistrz Miasta Cieszyna ogłasza ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego. Mieszkanie znajduje się na IV piętrze w budynku nr 1 przy Pl. Św. Krzyża w Cieszynie.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 140 000,00 zł. W związku ze wpisem nieruchomości do rejestru zabytków bonifikata od ceny ustalonej w wyniku przetargu wynosi 50%. Sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Historia kamienicy, w której znajduje się lokal, siąga do XVII w. Znajdował się w tym miejscu budynek, który należał do dziekana księdza Henryka Wolfa. W 1730 r. kamienica została odnowiona przez burmistrza Cieszyna Leopolda Polzera. Tu w 1747 r. urodził się jego wnuk ks. Leopold Jan Szersznik. W podwórzu zachował się XVIII wieczny portal z herbem ks. Szersznika i mottem “Malo Invidiam Quam Misericordiam”.
Narożny budynek przypisany był do dzielnicy Miasto z numerem konskrypcyjnym 30. Numer posesji był podwójny. Dla ówczesnej Kronprinzessin Stephaniestrasse był to nr 5, zaś dla Kreuzplatz nr 1. Ostatnim właścicielem budynku przed wyburzeniem była rodzina Rosner, która sprzedała go za 120 tysięcy koron Eugenowi Fuldzie. Cieszyński budowniczy w 1912 roku zbudował na tym miejscu Secesyjną kamienicę. Pierwszym właścicielem nowo wybudowanej kamienicy był również Eugen Fulda, w okresie międzywojnia zaś Alfred Herholz.
Początkiem 1920 roku została sprzedana bielskiemu bankowi za sumę 1,5 miliona kron austriackich.
W zabytkowej kamienicy także znajduje się jedna z ciekawostek miasta — jedyna zabytkowa winda w Cieszynie, która jest sprawna.
Winda została zaprojektowana ponad 100 lat temu „w duszy” całej secesyjnej kamienicy, a także krętych schodów w jej wnętrzu. Winda została odremontowana decyzją wspólnoty mieszkaniowej.

Nieruchomość zostanie udostępniona do obejrzenia w dniu 25 kwietnia 2023 r. w godz. 12.00 – 12:30. Przetarg odbędzie się w dniu 10 maja 2023 r. w sali nr 205 Urzędu Miejskiego w Cieszynie (Rynek 1, II piętro) o godz. 12:00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama