, niedziela 23 czerwca 2024
Obligacje skarbowe – jak działają i gdzie je nabyć?
Obligacje skarbowe fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Obligacje skarbowe – jak działają i gdzie je nabyć?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że standardowe odkładanie pieniędzy nie należy do najefektywniejszych sposobów budowania oszczędności. Stąd też rosnące zainteresowanie inwestowaniem. Jednym z alternatywnych dla lokat bankowych sposobów na rozpoczęcie tego procesu, są obligacje Skarbu Państwa. Ten typ instrumentu uznawany jest też za stosunkowo bezpieczną formę lokaty kapitału samodzielnie lub z pomocą domów maklerskich. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób działają, a także, gdzie można je nabyć.

Czym są obligacje skarbowe?

Aby zrozumieć ich mechanizm działania, trzeba wiedzieć, czym dokładnie są obligacje skarbowe. Najprościej mówiąc, to emitowane seryjnie papiery wartościowe należące do kategorii instrumentów dłużnych. Jednak tym, co je wyróżnia, jest emitent. W tym przypadku jest nim Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Tym samym to właśnie Skarb Państwa zobowiązuje się do późniejszego wykupu obligacji skarbowych za ustaloną kwotę wraz z odsetkami.
Na zakup tego rodzaju obligacji mogą się zdecydować osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki, które nie posiadają osobowości prawnej. Procesu tego da się dokonać samodzielnie lub za pośrednictwem chociażby domu maklerskiego, np. inwestując w obligacje skarbowe w Michael / Ström Dom Maklerski. Takie rozwiązanie jest często wybierane przez osoby, którym zależy na opiece doświadczonych ekspertów. Sprawdza się też zwłaszcza w przypadkach inwestycji większych kwot.

Rodzaje obligacji detalicznych emitowanych przez Skarb Państwa

Obecnie jednym ze stosowanych rozróżnień, jest podział obligacji Skarbu Państwa zgodnie z ich typem oprocentowania. Możemy wiec wyróżnić obligacje stałoprocentowe, zmiennoprocentowe, a także indeksowane inflacją i zerokuponowe. Dodatkowo klasyfikowane są one również ze względu na termin wykupu. Inwestorzy mogą ulokować środki, wybierając jeden z proponowanych rodzajów obligacji skarbowych (stan na 30.08.2023):

 • OTS – 3-miesięczne o stałym oprocentowaniu
 • ROR – roczne o zmiennym oprocentowaniu
 • DOR – 2-letnie o zmiennym oprocentowaniu
 • TOZ – 3-letnie o zmiennym oprocentowaniu
 • COI – 4-letnie indeksowane inflacją
 • EDO – emerytalne, dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe,
 • ROS – 6-letnie obligacje rodzinne indeksowane inflacją
 • ROD –12-letnie obligacje rodzinne indeksowane inflacją

Dwa ostatnie rodzaje to tak zwane rodzinne obligacje oszczędnościowe i inwestować w nie mogą beneficjenci programu Rodzina 500+, których dane zostały zamieszczone w rejestrze centralnym.
Ponadto wyróżniamy także obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa:

 • FCP – obligacje BGK na rzecz Funduszu Przeciwdziałania Covid;
 • Obligacje Polskiego Funduszu Rozwoju

Rozwiązań jest więc na tyle dużo, że da się je dobrać do indywidualnych możliwości inwestycyjnych.

Działanie i warunki funkcjonowania obligacji skarbowych

Decydując się na inwestycję w obligacje Skarbu Państwa, ich nabywca pożycza emitentowi jasno określoną kwotę, którą tamten zobowiązuje się zwrócić w określonym czasie wraz z ustalonymi odsetkami. Ze względu na to, że emitentem, a więc i stroną odpowiedzialną za zobowiązania finansowe, jest Skarb Państwa, obligacje skarbowe powszechnie uznawane są za dość bezpieczną formę lokaty kapitału dla osób fizycznych oraz osób prawnych.
Należy jednak pamiętać, że tak jak we wszystkich formach inwestycji, tak i w tym przypadku ryzyko nadal istnieje. Decyzje dotyczące zakupu papierów wartościowych należy więc dokładnie przemyśleć, a jeśli to możliwe, skonsultować z doradcą finansowym lub agentem firmy inwestycyjnej. Warto też wiedzieć, że na inwestorze spoczywa obowiązek opłaty podatku od wypracowanych oszczędności, który jest automatycznie pobierany przez Skarb Państwa. Nadal jednak jest to jedna z coraz chętniej wybieranych form inwestycji ze względu na stosunkowo niskie ryzyko i możliwość uzyskania dodatkowych środków w postaci odsetek.

W jaki sposób nabyć obligacje Skarbu Państwa?

Zakup obligacji Skarbu Państwa można przeprowadzić na kilka sposobów. Aby jednak je dobrać, pierwszym krokiem jest konieczność ustalenia, czy pochodzić one będą z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W pierwszym przypadku transakcja zachodzi bezpośrednio pomiędzy emitentem a inwestorem. Ten drugi może dokonać zakupu obligacji skarbowych za pośrednictwem zlecenia internetowego, telefonicznego lub w domu maklerskim Michael / Ström czy też oddziale PKO BP. Ważne jest jednak, aby wcześniej posiadał rachunek maklerski.
Wybierając opcje zakupu obligacji skarbowych z rynku wtórnego, do transakcji dochodzi pomiędzy dwoma inwestorami. Z tego też powodu, proces można przeprowadzić, korzystając z oferty domów maklerskich, które zajmują się wykonywaniem zleceń klientów. W tym przypadku inwestycje dokonywane są na określone kwoty z ustaloną minimalną wartością. Należy przy tym skonsultować się z przedstawicielami domu maklerskiego, aby ustalić szczegóły takiej transakcji i dopełnić wszystkich związanych z nią formalności.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama