, sobota 13 kwietnia 2024
Śląsk Cieszyński: Setka podtopionych domów. Uwięzione dzieci w zalanej szkole w Górkach ewakuowane (zdjęcia)
W Górkach Wielkich na skutek popołudniowej nawałnicy zalana jest szkoła i teren wokół niej. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Śląsk Cieszyński: Setka podtopionych domów. Uwięzione dzieci w zalanej szkole w Górkach ewakuowane (zdjęcia)

KK, JM, BŚ, INTERIA.PL
Śląsk Cieszyński: Setka podtopionych domów. Uwięzione dzieci w zalanej szkole w Górkach ewakuowane (zdjęcia)

Lokalne potoki nie przyjęły wody, która w krótkim czasie spadła na terenie wsi. fot. Maciej Kłek


Śląsk Cieszyński: Setka podtopionych domów. Uwięzione dzieci w zalanej szkole w Górkach ewakuowane (zdjęcia)

Nawałnica przeszła nad Górkami po godz. 17.00. fot. M.Marcjasz


Śląsk Cieszyński: Setka podtopionych domów. Uwięzione dzieci w zalanej szkole w Górkach ewakuowane (zdjęcia)

Na miejscu jest ponad 15 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, m.in. z Pierśćca, Skoczowa, Ochab. fot. Maciej Kłek


Śląsk Cieszyński: Setka podtopionych domów. Uwięzione dzieci w zalanej szkole w Górkach ewakuowane (zdjęcia)

Intensywnym opadom deszczu towarzyszyło gradobicie. fot. Maciej Kłek

Podtopiona setka domów w regionie, zalana szkoła w Górkach Wielkich, zamknięte ulice i mosty. Przestał działać system telekomunikacyjny w rejonie Ustronia. Nie odpowiadają nawet numery alarmowe powiatowej straży pożarnej - to efekt nawałnicy, która dziś po południu przeszła nad naszym regionie.
21.45

Sytuacja w regionie powoli się stabilizuje, a woda opada. - Woda w Górkach Wielkich sięgała około 70 centymetrów - relacjonuje Krzysztof Zaczek, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Cieszynie. Od godziny woda systematycznie opada.

W Górkach Wielkich, z powodu zniszczeń, jakie wyrządziła spływająca woda, z ruchu wyłączona została ul. Szczęśliwa.

Nurt rzeki porwał też jeden z samochodów. Uwieziony w nim człowiek został uwolniony. Podobna sytuacja miała miejsce w Puńcowie.

Cały czas utrudniony jest kontakt z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Ustroniu, którego telefony przełączone zostały do sieci komórkowej.

21.15

Jak informuje Rafał Glajcar, głównodowodzący akcją strażaków w Puńcowie, konieczna była ewakuacja trzech osób. Podtopionych jest ok. 50 domów, woda zalała także pola. Zalane zostało centrum Puńcowa. Woda powoli opada. Na miejscu jest ponad 15 jednostek straży pożarnej, między innymi z Ustronia, Wisły oraz Goleszowa.

21.00

Rafał Domagała z cieszyńskiej policji uściśla wcześniejszą informację dotyczącą uwięzionych uczniów w góreckiej szkole. W szkole nie było zajęć. Sześcioro dzieci, bawiących się na szkolnym boisku, schroniło się przed nawałnicą w szkole. - Bezpiecznie zostały już ewakuowane przez skoczowskich policjantów, którzy przyjechali na miejsce - mówił nam przed godz. 21.00 oficer prasowy cieszyńskiej policji.

20.45

- Na Śląsku Cieszyńskim łącznie podtopionych jest około 50 domów - mówi rzecznik śląskich strażaków Jarosław Wojtasik.

Najprawdopodobniej w wyniku awarii wywołanej przez burzę przestał działać system telekomunikacyjny w rejonie Ustronia. Nie odpowiadają nawet numery alarmowe powiatowej straży pożarnej.

Wojtasik powiedział, że Telekomunikacja Polska stara się "przepiąć" numer alarmowy na łączność komórkową.

20.30

Przejezdna jest już ul. Puńcowska w Cieszynie, która również była zalana.

19.30

Górki Wielkie: 15 jednostek staży pożarnej próbuje walczy z wodą, która wlała się do budynku Zespołu Szkół Publicznych w Górkach Wielkich. To skutek nawałnicy, która przeszła przez miejscowość tuż po godzinie 17.00. Wylał przepływający wzdłuż szkoły potok Wschodnica.

Woda zalała boisko szkoły i wdarła się do budynku. W tym momencie odcięty jest dostęp do szkoły. Woda powoli opada.

Górecka szkoła została zalana na wysokość pierwszej kondygnacji. Jak informował ok. godz. 20.00 portal gazetacodzienna.pl mł. asp. Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej policji, w momencie nawałnicy w szkole odbywały się zajęcia i część uczniów została uwięziona (nie jest znana ich liczba). - Dzieciom nie zagraża niebezpieczeństwo. Na miejscu są jednostki straży pożarnej i jeśli tylko woda opadnie, wszyscy zostaną ewakuowani - uspakaja Domagała.

Na miejscu są władze samorządowe, w tym Iwona Szarek, wójt Brennej.

Wiadomo, że w Górkach zalane zostały co najmniej trzy ulice: Sportowa, Olszyna, Bielska.

Pogórze zalane ul. Zamkowa oraz jedna z posesji. Na miejscu jest zastępca burmistrza gminy Skoczów, Piotr Rucki.

Puńców: Trudna sytuacja jest także w Puńcowie, gdzie wylała rzeka Puńcówka. Podtopionych jest kilkanaście domów. Na miejscu pracują już strażacy. Intensywne opady deszczu zaczęły się tam ok. godz. 18.30.

- W Dzięgielowie "płyną" łąki - informuje nasz Czytelnik.

Masz więcej informacji? Wiesz jak wygląda sytuacja w innych miejscowościach naszego regionu? Czekamy na Twoje zdjęcia i filmy. Pisz na adres redakcja@gazetacodzienna.pl, zostaw komentarz lub wyślij mms/sms na nr tel. 728-559-175.

Filmiki nadesłane na adres redakcji przez Janusza Wodyńskiego

Wideo: Janusz Wodyński


Wideo: Janusz Wodyński

Zalana szkoła w Górkach Wielkich, podtopione domy, zamknięte ulice i mosty:
Foto

fot. Marcin Gawlas

Foto

fot. Marcin Gawlas

Foto

fot. Marcin Gawlas

Foto

fot. Marcin Gawlas

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Marcin Gawlas

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Maciej Kłek

Foto

fot. Marcin Gawlas

Foto

fot. Marcin Gawlas

Foto

fot. Marcin Gawlas

Przepływająca przez most woda, zalała 3 domy i podwórza na ulicy Zalesie w Górkach Wielkich:

Foto

fot. Lucyna Ciemała

Foto

fot. Lucyna Ciemała

Foto

fot. Lucyna Ciemała

Zalane drogi i posesje w Puńcowie:

Foto

fot. Kamil Małyjurek

Foto

fot. Kamil Małyjurek

Foto

fot. Barbara Śliż

Foto

fot. Barbara Śliż
Komentarze: (53)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

..naprawę tych dróg i mostów tak jak się wziął za naprawę ulicy błogockiej w cieszynie (minął rok od osuwiska) to ja współczuję mieszkańcą

Panie Macieju,
Piękne zdjęcia.

i nie mam wątpliwości, że ta powódź to kara boska za rozwiązłość i małą tacę górczan. Róbcie tak dalej, a Pan ześle na was żaby i szarańczę, albo i samego Natanka.

i umrzeć, tam byś miał życie proste - to wolno, to nie wolno, a pała i knut regulują w szczegółach

Aż strach było na to patrzeć! I to wszystko przez jeden deszcz:(

Współczuje ale zarówno krytykuję kto pozwala takie obiekty jak domy i szkoły budować tuż przy potokach i w niżej położonych miejscach niż lustro wody, jak coś wyleje to nie odpływa bo i jak i który decydent ma chałupę wybudowaną tuż przy rzeczce?. Przy nich powinny być tylko boiska jakieś baraki itp w tedy straty są mniejsze.

Współczuję wam mieszkańcom Górek Wielkich i oczywiście Puńców ;-(

i nikogo to nie rusza

Zbyt szybkie odpompompowywanie wody z piwnicy grozi uszkodzeniami ścian fundamentowych budynku a w konsekwencji pęknięciami na ścianach!

ale taki cha sie wpieprza ze gimnazjalisci zachowuja sie jak dzieciaki, moze licealisci tez? kurna dorosły pieprzony sie znalazl. Jak ktos nie dorósł to sie tak zachoowuje

ciesze sie wiesz, i to bardzo bo byc dzieckiem to jest HARDCORE

każdy jest dzieckiem więc się nie osadzaj tak.jak wejdziesz w 30 rok życia to wiesz mi zapragniesz do tych lat beztroskiego dzieciństwa.mówisz że się modliłeś-do Boga-ojca, więc może dzieckiem nie jesteś?twoi rodzice pewnie bardzo się denerwowali martwili o Ciebie.ciesz się-że jesteś dzieckiem.

ty nie odróżniasz dzieci od młodzieży, i młodzieży od dorosłych. POZDRO
i kto sie tak zachowuje to sie zachowuje, wiec zewrzyj wargi szczawiu

gimnazjum to nie dzieci? koń by się uśmiał, przeważnie zachowują się jak dzieciaki!!! Pozdro dorośli

tam bylo tylko jedno dziecko kurna, a reszta
(5 osób) to gimnazjum. cos o tym wiem bo miedzy nimi bylem i sie modlilem

cieszmy się że nie ma większych strat podobno zalało tylko dolną kondygnacje, kotłownia bez uszczerbku.nasze niebieskie smerfy udowodniły że możemy liczyć na nich-ratując dzieci.dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a czy ja cos mówie, tylko informuje ze idziemy normalnie do szkoły >>WTF?

wolałbyś odrabiać w wakacje?

górki wielkie normalnie jak zawsze do szkoły, nie ma wolnego!!!

wal do gminy bo może sie to zle skończyć

pociesze was jutro podobno szkoła będzie normalnie funkcjonować. wypowiedz pani szarek na stronie gazety codziennej.powodzenia nici z wolnego,

w poblizu krzywanca jak zawsze - nieciekawie, wrecz fatalnie, moze nie tak jak przy szkole, ale rozlal sie na pola i domostwa, powtorka w ubieglego roku :(

A mam pytanie. Co zrobić kiedy obok mojego domu plynie tzw "młynka" a jest na swoim "zakolu" mocno zanieczyszcozna (kamienie itp) co powoduje wzbieranie się w niej wody. Boję się myśleć co będzie jak faktycznie napłynie więcej wody. Czy to gdzieś mogę zgłosić czy kurteczka własnoręcznie to odczyścić?

ty czyścisz a inni spuszczają ścieki.taka prawda ty jesteś ok robisz to co jest ważne starasz się o to.jeśli potoki były by czyszczone i regulowane na całej długości łącznie z ich odpływami do rzeki inaczej by się to przedstawiało.wiem że to żywioł,ni osadzaj się tak mówisz za siebie ale ty jeden nie mieszkasz w jego okolicy.

szczerze to troszke tylko, bardziej mi było zimno w stopy

podobno w okolicach POTOKU Krzywaniec jest nieciekawie?

Twój komentarz jest nie na miejscu, nie wiesz o czym mówisz!!! mieszkam w jego okolicach i czyszczę potok który biegnie obok mojego domu, aby zmniejszyć takie zagrożenie. Co dzisiaj niestety nie pomogło, żadne czyszczenie tutaj nic nie da. To jest żywioł nie do zatrzymania! Do teraz mam wodę w pywnicy! A takie komentarze są nie na miejscu.

Moja szkoła zalana ;(

podziękowanie tym policjantom którzy pomogli dzieciom w wydostaniu się z terenu szkoły.

Jechałem przez Puńców, woda opadła, pozostał syf na drodze. Było kilkanaście jednostek OSP, m.in.: Kisielów, Goleszów, Puńców, Czarne, Jawornik, Wisła Centrum, Kozakowice i zawodowcy z Ustronia. Droga jest już przejezdna.

Ale ściema z tymi zajęciami. Ja tam byłem. Było nas sześciu. Staliśmy w szatni klubu Spójnia Górki i chcieliśmy przeczeka deszcz.Tak sie złożylo że wschodnica wylała i koniec, aha straż nam nie pomagała tylko policja. Dziękuje

nie tylko szkoła ma straty pomyślcie o tych zalanych domach, uprawach i tak jest już ciężko.dlaczego człowiek ma zawsze pod górkę??

i tak idziemy do szkoły ;o

kubik pro-pewnie stracha miałeś.

Dziwna sytuacja. W Skoczowie bawiliśmy się na festynie z okazji Dnia Dziecka szkółki piłkarsiej LUKAM. Dzeszcz oszczędził imprezę i odbyła się ona bez przeszkód. W około było widać tylko złowrogie błyski i chmury. Ostatecznie nieco pokropiło. Wracając tylko do domu zastanawiał mnie nispotykanie wysoki poziom Wisły (bez deszczu w samym Skoczowie) a tu proszę..o!

jeśli mogę dodać to ten potok Wschodnica raczej nie był czyszczony, regulowany.mieszkam tam jak dobrze pamiętam zawsze był zasyfiony

wspolczucia

no i szkoła nasz zalana ;(

niee!!
teraz mam ochotę iść na j.polski!
ale straty..

jest też i dobra strona - będzie w końcu nowe boisko ;d

A ja mam tam dom i nawet nie wiem co się tam stało...

Nic dziwnego, jak szkoła jest w takim dołku../

tylko tyle mogę dodać. Az trudno patrzeć na te zdjęcia.

moja szkoła jest zalana... widok? przerażający

nie wiem dlaczego, ale chcę do szkoły, a teraz pewnie będzie wolne i to nie krótko ;/

WOW!!!

A w strumieniu Słoneczko :)

w gorkach domy zalane

Gdzie dokładnie ten Puńców jest zalany? Jest przejezdna droga Cieszyn - Dzięgielów prze Puńców?

współczucia dla mieszkańców GÓREK

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama