, poniedziałek 20 maja 2024
Koszty mieszkaniowe uchodźców z Ukrainy
Koszty mieszkaniowe uchodźców z Ukrainy fot: Halyna MalynovskaDodaj do Facebook

Koszty mieszkaniowe uchodźców z Ukrainy

Halyna Malynovska
Zgodnie z nowymi przepisami, uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają już w Polsce co najmniej 120 dni, są zobowiązani pokrywać połowę kosztów swojego zamieszkania i wyżywienia. Chodzi o osoby mieszkające w opłacanych przez rząd ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.

To są przede wszystkim miejsca prowadzone przez przedsiębiorców (hotele, sanatoria), organizacje pozarządowe i gminy (np. akademiki przystosowane dla uchodźców).

Zmianę zasad udzielania pomocy w ramach tzw. zakwaterowania zbiorowego wprowadza uchwalona 13 stycznia 2023 r. nowelizacja ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa, która obowiązuje od 1 marca 2023.

Jednak według przepisów ustawy są osoby, dla których mają zastosowania te zasady. To osoby niepełnosprawne, emeryci, kobiety w ciąży i z dzieckiem do pierwszego roku życia. Ponadto w szczególnych przypadkach wojewoda będzie mógł wyłączyć z kosztów „osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej”, czyli osoby, które z jakichś powodów nie mogą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich materialnie.

W Powiecie Cieszyńskim we wspomnianych ośrodkach wciąż mieszka ok. tysiąca osób z Ukrainy. Część z nich ma pracę, jednak to nie zawsze oznacza, że tych środków wystarcza na utrzymanie. W Cieszynie już odbyło się spotkanie władzy z przedstawicielami ośrodków zbiorowego zakwaterowania na temat, jak postępować w takim przypadku zgodnie z ustawą. Pierwszym krokiem dla osób z Ukrainy jest wypełnienie ankiety, w której się należy wyjaśnić swoją szczególną sytuację. Na podstawie tego specjalna komisja będę podejmować decyzję o wyłączeniu tej osoby z kosztów. Ankiety można dostać bezpośrednio w miejscach zbiorowego zakwaterowania do właściciela placówki.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama