, poniedziałek 2 października 2023
Jak tanio ubezpieczyć taksówkę w Cieszynie?
Jak tanio ubezpieczyć taksówkę w Cieszynie? fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Jak tanio ubezpieczyć taksówkę w Cieszynie?

ART. SPONSOROWANY
Osoby zajmujące się zawodowo przewozem osób muszą liczyć się ze znacznie wyższymi stawkami za składki OC. Taki stan rzeczy wynika m.in. z większego ryzyka powstania szkody. Mimo to istnieją sposoby na znalezienie atrakcyjnych ofert polis dla taksówkarzy. Dowiedz się, jak możesz tanio ubezpieczyć taksówkę i jakie firmy proponują takie ubezpieczenia.

Z czego wynika wysoka składka za ubezpieczenie taksówki?

Jeśli zajmujesz się przewozem osób, np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, prawdopodobnie nie raz spotkałeś się z bardzo wysokimi stawkami za ubezpieczenie OC. Firmy ubezpieczeniowe często proponują bardzo wysokie ceny, aby zniechęcić daną osobę do skorzystania ze swojej oferty. Dlaczego? Wpływa na to kilka aspektów związanych z wyższym ryzykiem uczestnictwa w kolizji lub wypadku.

Taksówkarze dziennie pokonują znacznie większą liczbę kilometrów, niż pozostali użytkownicy aut osobowych. W ten sposób są bardziej prawdopodobnymi potencjalnymi sprawcami zdarzenia drogowego. Co więcej, pokonywanie dużych dystansów po mieście powoduje również większe zużycie samochodu, co przyczynia się do powstawania usterek będących możliwą przyczyną stłuczki. Niemałe znaczenie ma również fakt poruszania się głównie po zatłoczonych ulicach miast, gdzie znacznie łatwiej o drobne stłuczki. Ponadto należy wspomnieć o ewentualnych roszczeniach pasażerów, którzy po wypadku mogą domagać się wypłaty odszkodowania z OC taksówkarza.

Wszystkie te czynniki powodują, że kierowcy-taksówkarze często płacą nawet kilkukrotnie wyższe OC, niż kierowcy wykorzystujący pojazd do celów prywatnych. Warto jednak podkreślić, że sposób użytkowania auta to tylko jeden z wielu czynników oddziałujących na finalną cenę OC.

Od czego zależy wysokość składki OC za taksówkę?

Podczas wykupywania polisy na taksówkę, podobnie jak w przypadku ubezpieczania każdego innego samochodu, ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Przy kalkulowaniu składki ma znaczenie m.in.  marka, model czy rok produkcji auta. Towarzystwo bierze pod uwagę również rodzaj stosowanego paliwa, pojemność silnika oraz aktualny i prognozowany przebieg.

Duży wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia OC mają też kwestie związane z samym kierowcą. Wiek właściciela pojazdu, doświadczenie za kółkiem czy historia ubezpieczeniowa niewątpliwie oddziałują na koszt składki. Na najkorzystniejsze oferty mogą liczyć taksówkarze z długoletnią bezszkodową jazdą. Z kolei młodzi kierowcy, dopiero rozpoczynający przygodę z przewozem osób, prawdopodobnie zapłacą za ubezpieczenie dla taksówki nieco więcej.

Firmy ubezpieczeniowe podczas kalkulacji ceny OC uwzględniają też statystyki dotyczące wypadków. Kolizje zdarzają się znacznie częściej w dużych, zatłoczonych miastach. Dlatego taksówkarze pracujący w aglomeracjach miejskich za ubezpieczenie zapłacą więcej, niż osoby zajmujące się przewozem ludzi w małych miasteczkach. W wielu przypadkach miejsce świadczenia usługi może zmienić ostateczną cenę OC nawet o kilkaset złotych.

Co warto wiedzieć o AC dla taksówki?

Ubezpieczenie autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nieregulowanym prawnie, dlatego niektóre towarzystwa mogą odmówić objęcia danego samochodu dodatkową ochroną. Taka sytuacja zdarza się zarówno w przypadku osób przewożących pasażerów starszymi samochodami z dużym przebiegiem, jak i nowymi o dużej wartości.

Ponadto cena AC taksówki może okazać się dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wyższa, niż w przypadku pojazdu używanego do celów prywatnych. Przyczyna takiego zjawiska jest identyczna jak w przypadku OC — podwyższone ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.

Wykupienie AC mini to tańsza alternatywa dla pełnego autocasco. Taka polisa nie gwarantuje kompleksowej ochrony, jednak może okazać się przydatna np. w przypadku wystąpienia szkody całkowitej, kradzieży lub oddziaływania sił przyrody.

Gdzie znaleźć tanie ubezpieczenie dla taksówki?

Na polskim rynku ubezpieczeń funkcjonuje wiele towarzystw, które oferują atrakcyjne polisy osobom zajmującym się przewozem osób. Nie jest możliwe wskazanie jednej firmy z najkorzystniejszymi propozycjami ubezpieczeniowymi.

Aby zorientować się, który ubezpieczyciel przedstawia najlepsze oferty, warto porównać różne warianty OC. Jako kierowca korzystający z samochodu do celów prywatnych można wykorzystać do tego darmowy kalkulator ubezpieczenia oc i ac na rankomat.pl. W przypadku taksówkarzy sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo tylko nieliczne firmy udostępniają porównywarkę online dla kierowców zawodowych (np. Generali czy Proama). Jeśli świadczysz usługi przewozu osób i zależy Ci na znalezieniu konkurencyjnych ofert OC, najlepiej telefonicznie skontaktuj się z firmami ubezpieczeniowymi, takimi jak np. Uniqa, Allianz, Link4 czy Aviva.

Porównywanie ofert ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku kierowców taksówek. Dzięki dokładnemu zbadaniu rynku możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama