, niedziela 23 czerwca 2024
Dofinansowania ze środków PFRON rok 2023
Dofinansowania ze środków PFRON rok 2023  fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Dofinansowania ze środków PFRON rok 2023

Iwona Włodarczyk
Zasobność portfeli większości osób z niepełnosprawnościami nie wystarcza na samodzielne pokrycie wydatków związanych np. z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym czy zakupem samochodu przystosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózku. Możliwość uzyskania dofinansowania ze środków PFRON jest dla nich jedyną opcją na zrealizowanie zakupu auta czy zregenerowanie sił w trakcie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie wnioski o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym w roku 2023 będą przyjmowane w terminie od dnia 11 kwietnia do dnia 28 kwietnia.

W związku z obowiązkiem nałożonym przez PFRON na PCPR dotyczącym wprowadzenia wniosków do SOW, wszystkie wnioski które będą składane w formie papierowej w tutejszym PCPR będą na bieżąco wprowadzane do Systemu Obsługi Wsparcia PFRON w obecności petenta.

Biorąc pod uwagę powyższe, celem uniknięcia wydłużonego czasu załatwienia sprawy PCPR
w Cieszynie rekomenduje składanie wniosków w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu SOW.

Kolejną z możliwości o jakiej informuje zainteresowanych Cieszyński PCPR

Jest możliwość składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Samodzielność – Aktywność - Mobilność” - Mobilność osób z niepełnosprawnością. 

Celem modułu Mobilność osób z niepełnosprawnością jest wzrost niezależności osób z niepełnosprawnością ruchową oraz ułatwienie im aktywności społecznej lub zawodowej poprzez zapewnienie dostępu do korzystania z samochodu osobowego.

Dofinansowanie dotyczy części kosztów zakupu pojazdu, w którym dokonano technicznych dostosowań pod kątem indywidualnych potrzeb kierowcy lub pasażera z niepełnosprawnością wymagającą poruszania się na wózku inwalidzkim. Dostosowania powinny być wykonane w sposób, który umożliwia zajęcie miejsca kierowcy lub pasażera bez konieczności przesiadania się z wózka inwalidzkiego. Przy takim rozwiązaniu zarówno kierowca, jak i pasażer korzystają z dostosowanego samochodu podróżując na wózku inwalidzkim.

Maksymalne kwoty dofinansowania wynoszą:

• dofinasowanie zakupu samochodu dostosowanego do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną jako kierowca, do 80 % dofinansowania przy kwocie zakupu do 150 000 zł.

• dofinasowanie zakupu samochodu dostosowanego do podróży osoby
z niepełnosprawnością jako pasażera, do 85 % dofinansowania przy kwocie zakupu do 130 000 zł.

Dofinansowanie może uzyskać osoba z niepełnosprawnością, która nie może poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego i posiada ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji lub osoby posiadające orzeczenia równoważne.

Wnioski w ramach ww. zadnia można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia PFRON pod adresem sow.pfron.org.pl w następujących terminach:
• od 01.03.2023 r. do 31.03.2023 r.
• od 30.06.2023 r. do 31.07.2023 r.
• od 29.09.2023 r. do 31.10.2023 r.
• od 29.03.2024 r. do 30.04.2024 r.

Wnioski będą rozpatrywane przez Oddziały PFRON – w przypadku województwa śląskiego jest to Oddział Śląski PFRON w Katowicach.
Adres: 40-127 Katowice, pl. Grunwaldzki 8-10/8
Telefon: (32) 49 32 100
E-mail: katowice@pfron.org.pl
Szczegółowe informacje na temat ww. programu i zadań znajdują się na stronie PFRON pod adresem: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-...

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama