, piątek 21 czerwca 2024
Deski SUP – nowy trend w sportach wodnych
Deski SUP – nowy trend w sportach wodnych fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Deski SUP – nowy trend w sportach wodnych

ART. SPONSOROWANY

W ostatnich sezonach można zauważyć nowy trend w sportach wodnych, a mianowicie SUP, czyli stand up paddleboarding. Czym on jest i jakiego sprzętu wymaga? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

SUP – co to jest?

SUP zyskał popularność w naszym kraju stosunkowo niedawno. Przez ostatnie sezony coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym sporcie, przebywając np. nad jeziorem. W miejscowościach wypoczynkowych powstają wypożyczalnie, w których coraz częściej możliwe jest skorzystanie nie tylko z roweru wodnego czy kajaka, ale także deski i wiosła. Czym właściwie jest SUP? Najprościej rzecz ujmując to sport polegający na pływaniu na stojąco na desce, która napędzana jest przy pomocy wiosła. Wywodzi się on z Hawajów, gdzie w podobny sposób lokalni mieszkańcy wypływali na wodę, by łowić ryby czy przemieszczać się na inne wyspy. Wówczas deski były wykonywane z drewna, obecnie konstruowane są z tworzyw sztucznych, ciekawym pomysłem jest też wersja dmuchana, która umożliwia wygodne przewożenie sprzętu. Można z nich korzystać zarówno na wodzie stojącej, jak i z większymi falami, więc jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym sporcie przebywając nad morzem, nic nie stoi na przeszkodzie, jedynie górski potok nie będzie dobrym miejscem do tego typu aktywności.

SUP – jakiego sprzętu będziesz potrzebować?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, musisz przede wszystkim nie tylko zadbać o swoją kondycję, ale także wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, czyli wiosło, deskę i smycz, którą zakładasz na nogę, by w razie upadku do wody, deska nie odpłynęła zbyt daleko. Często sprzęt można wypożyczyć w różnych miejscach, jednak jeśli chcesz kupić swój, musisz wiedzieć, że deska ma określoną nośność, czyli ciężar, jaki może utrzymać. Możesz znaleźć także takie modele, na których będziesz pływać np. z dzieckiem. Szukając odpowiedniej deski sup, musisz wiedzieć, że do wyboru jest kilka opcji. Deska SUP allround, charakteryzująca się spiczastym dziobem wzniesionym ku górze, sprawdzić się może zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Pozwoli Ci ona na dość spokojne i niezbyt szybkie przemieszczanie się, natomiast dla osób, które są już średniozaawansowane dobrym wyborem może być deska SUP touringowa, która jest bardziej spiczasta i węższa oraz pozwala na osiągnięcie większych prędkości. Co ważne, można na nich także przewozić bagaże. Najsmuklejszą, najbardziej spiczastą i najdłuższą opcją jest deska SUP race, która jest najmniej stabilna, lecz najszybsza. Taki model polecany jest tylko dla osób, które są profesjonalistami. Choć nie ma obowiązku zakładania specjalnego stroju, to dla wielu osób wygodniejszą opcją niż zwykły kostium kąpielowy będą pianki, dzięki którym można czuć się bardziej komfortowo zwłaszcza w przypadku dość chłodnej wody. Przydatnym akcesorium może być także kamizelka ratunkowa.

Jak pływać na desce SUP?

Technika pływania na desce SUP nie jest trudna. Możesz na nią wejść z pomostu lub wody, jednak pierwsza opcja dla osób niedoświadczonych może być zbyt trudna. Jeśli uda Ci się na niej znaleźć, musisz powoli przyzwyczaić się do poruszania na niej, poznać jak zachowuje się na wodzie. Jeśli poczujesz się już pewniej, możesz rozpocząć wiosłowanie. Stań w pozycji wyprostowanej, trzymając wiosło w obu rękach (jedną ręką od góry, drugą za trzonek) i ruszaj wiosłem siłą wychodzącą z bioder i rąk, a nie brzucha czy pleców. Pamiętaj, by nie schylać się przy wiosłowaniu. Nie jest to sport trudny, jednak wymaga umiejętności pływania. Mogą go uprawiać osoby w różnym wieku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama