, sobota 13 kwietnia 2024
Dębowiec: 70. Rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych
Dębowiec przygotowuje się do 70. Rocznicy Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Polsce.  fot: Błażej Żebrok, UG w DębowcuDodaj do Facebook

Dębowiec: 70. Rocznica Pierwszego Zrzutu Cichociemnych

JM
Niezwykły przebieg będą mieć tym roku uroczystości związane z upamiętnieniem kolejnej rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych w Polsce. Podczas zaplanowanej na sobotę, 12 lutego, uroczystości w Dębowcu przewidziano między innymi inscenizację wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat.
Noc z 15 na 16 lutego 1941 roku na zawsze już zapisze się na kartach historii. To właśnie wtedy nad Dębowcem na Śląsku Cieszyńskim dokonano pierwszego zrzutu Cichociemnych - żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, których głównym zadaniem była walka z niemieckim okupantem oraz organizowanie i szkolenie polskiego ruchu oporu w kraju.

- Od momentu pamiętnego pierwszego zrzutu Cichociemnych w Dębowcu minęło prawie 70 lat, ale pamięć o tym wydarzeniu wciąż jest żywa wśród pasjonatów historii. Również środowiska kombatanckie wraz z władzami gminy Dębowiec co roku organizują obchody upamiętniające to wydarzenie, a w bieżącym z okazji okrągłej rocznicy planują nadać tym uroczystościom szczególną rangę z odpowiednią dla miejsca, w którym "zaczęło się podpalanie Europy" oprawą - piszą na stronie internetowej gminy Dębowie organizatorzy.

Podczas sobotniej imprezy zaplanowano między inscenizację pamiętnych wydarzeń, w trakcie której odbyć mają się skoki spadochronowe, zrzut zasobników oraz podjęcie Cichociemnych.

Wcześniej, bo już w najbliższy czwartek oraz piątek (10 i 11 lutego) organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych o godz. 17.00 do Teatru Elektrycznego w Skoczowie na bezpłatny pokaz filmu "My Cichociemni. Głosy żyjących" w reżyserii Pawła Kędzierskiego. W tym inscenizowanym dokumencie można zobaczyć nigdzie wcześniej niepublikowane zdjęcia oraz filmy archiwalne, m.in. pokazujące szkolenie przyszłych skoczków, a przede wszystkim wysłuchać wspomnień samych "Cichociemnych".

Program uroczystości upamiętniającej 70. Rocznicę Pierwszego Zrzutu Cichociemnych w Dębowcu:

Godz. 10.00 - sala gimnastyczna Gimnazjum w Dębowcu:
* otwarcie wystawy militarnej;
* pokazy multimedialne;
* pokaz spadochronu IRVIN oraz pokazy składania spadochronów MC1 do popołudniowego skoku.

Od godz. 12.00 wydawana będzie grochówka żołnierska pod namiotem obok Urzędu Gminy w Dębowcu.

Godz. 13.00 - kamień pamiątkowy w centrum Dębowca:
* oficjalne rozpoczęcie uroczystości;
* przemówienie gospodarzy i zaproszonych gości;
* nabożeństwo ekumeniczne;
* składanie wieńców i kwiatów.

Godz. 14.30 - uroczyste przejście na pole koło kościoła katolickiego w Dębowcu.

Godz. 15.00 – pole koło kościoła katolickiego, miejsce zrzutu:
* wprowadzenie - Piotr Wybraniec;
* przybliżenie historii zrzutu Cichociemnych w Dębowcu - Sławomir Snopek;
* skoki spadochronowe oraz zrzut zasobników ze sprzętem – Pathfinder Poland oraz Spadochroniarze 1939-1945;
* inscenizacja podjęcia Cichociemnych.
Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szanujmy historię i ludzi, którzy ją tworzyli. Tym zgorzkniałym, dla których dokonania polskich żołnierzy wydają się niczym godnym odnotowania proponuję milczenie po długim spacerze i refleksję nad sobą i swoim nieuctwem. Taki stan ducha prowadzi w prostej linii do pospolitego tępactwa.

Byłem widziałem-Gratuluje władzom Dębowca imprezy!!!!! tak trzymać -pokazywać naszą historie nie wstydzić się jej-a pieniacze niech siedzą w domach i narzekają.

Pan organizaujący imprezę był bardzo miły, ugościł uczestników ciepłym, kulturalnie podanym daniem, wszsytko było przemyślane.
Pozdrawiam

Jakie to ma znaczenie czy Pisior czy Tuścior?? Nasi przodkowie walczyli za wolność ojczyzny i jak rozumiem w sobotę o tym będzie uroczystość..

http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz/news/polska-jasna-jak-pomr...

....

znowu swoje.Jak ktoś krytykuje bande Tuska to musi być z PIS- u?. Zastanów się kretynie !!!

właśnie tacy jak ty chcieli nami rządzić pod sztandarem PIS-LPR-Samoobrony, strzelali do wszystkich którzy im się nie podobali albo stali na drodze do władzy - i dlatego tak zgrabnie i na zawsze zniknęli z horyzontu politycznego prawdopodobieństwa. Z Panem Bogiem, idioto.

ale ta bandę kolesi, mend i nieudaczników tuskowych najchętniej bym powystrzelał jak kaczki (gdybym miał taką możliwość ale niestety nie mam)

jeśli ktoś krytykuje Bandę Tuska, od razu znajdzie się jakiś "pożyteczny idiota" który tą osobę nazywa Pisiorem ? A może to po prostu CZŁOWIEK MYŚLĄCY ?

TO NIE SPORT !!!

Co to ma do nekrologów ? Przecież to jest właśnie wyjątkowa okazja nie związana z mogiłami (przynajmniej bezpośrednio). To wyjątkowo jasna strona walki Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej. Nie pisz po pijoku.

Przydal by sie taki zrzut na siedzibe pana Niesiolowskiego. Nie potrzeba by uzielac zadnych nagan, ani upomnien i sprawa raz na zawsze bylaby zakonczona. Bo tak wyglada na to, ze z jednym debilem i oszolomem, cala partia na czele ze swoim przywodztwem nie moze sobie z nim poradzic.

No nie, to kretynizm w czystej postaci, preferowanie gier militarnych nad sport - tylko w chorym umyśle ortodoksyjnego pisiora mogło się zrodzić

uczą się historii na polach bitewnych, niż miałyby uczyć się kopaniny w piłkę na TUSKOWYCH ORLIKACH

ja mam pytanie do władz Gminy Dębowiec ile będzie kosztowało to przedsięwzięcie podatników. Bo jak sikorki donoszą to ponad 50 tysięcy złotych.A tymczasem wieść niesie,że Gmina biedna i będą zamykać szkoły. A po co nam szkoła kiedy możemy uczyć nasze dzieci na polach bitewnych. Tylko pytanie po co nam to, skoro drogi dziurawe, dzieci niedożywione a tu taka pompa...............

?

z tego co wiem Wehrmachtowców już z Hażlacha pogonili...

link do filmiku http://www.youtube.com/watch?v=NeiEVJqoDAo

pozytywna, dobra wiadomość dla regionu. Naprawdę wspaniała inicjatywa. martwi mnie jedynie późna pora odegrania sceny zrzutu. O tej porze roku po godz.15 w dniu, kiedy ma być pochmurno będzie szarawo i szybko ciemno. Zmniejsza to atrakcyjność i naraża spadochroniarzy. Ale ogólnie całość naprawdę super. Życzę organizatorom i uczestnikom udanego dnia. Również mam nadzieję, że ss-manów i innych wermachtów będzie zdecydowanie mniej niż żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Serdeczne pozdrowienia dla Cichociemnych.

Czy będzie wspomniane, kto pomógł znaleźć i przekazać schowany pojemnik z listami i pieniędzmi dalej - jedną z osób, która odegrała ogromną rolę była członkini oddziału BCh "Żmiji" siostra-diakonisa z Dzięgielowa "Rachela" Anna Szalbót

Ciekawe ile % będzie rekonstruktorów- cichociemnych/ aliantów/ sprzymierzonych a ile % żołnierzy Wehrmachtu i Waffen SS ??????????

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama