, sobota 18 maja 2024
Czy można zmienić kolor oczu?
Zmiana naturalnego koloru oczu to marzenie wielu osób. Często sami zastanawiamy się, jak wyglądalibyśmy z oczami w innym kolorze. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Czy można zmienić kolor oczu?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Zmiana naturalnego koloru oczu to marzenie wielu osób. Często sami zastanawiamy się, jak wyglądalibyśmy z oczami w innym kolorze. Jeśli nie jesteś zadowolony z barwy swoich oczu lub po prostu masz ochotę nieco poeksperymentować ze swoim wyglądem, możesz skorzystać z różnych opcji. Zachęcamy cię do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się, jak w bezpieczny sposób wprowadzić u siebie taką odmianę.

Kolory oczu występujące u ludzi

Mało kto zdaje sobie sprawę, że na barwę oczu wpływa wiele czynników. Prawdopodobnie każdy pamięta jeszcze z lekcji biologii w szkole podstawowej, że barwa oczu jest cechą dziedziczną, uzależnioną od predyspozycji przodków. To, jaki kolor oczu mamy, jest wynikiem określonej kombinacji genów odziedziczonych po ojcu i matce, a także np. dziadkach. Naturalny kolor oczu zależy od rodzaju i ilości pigmentu zawartego w tęczówce. Za barwę tęczówki odpowiada melanina – to ten sam pigment, który występuje również w naszej skórze i włosach. Tęczówki z mniejszą ilością melaniny będą zawsze jaśniejsze, natomiast te z większym nasyceniem barwnika – ciemniejsze. Na kolor oczu wpływa także zagęszczenie komórek zrębu tęczówki. Co ciekawe, kolor oczu może się zmieniać. Większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, a dopiero po kilku miesiącach życia barwa tęczówki może zmienić się na inną. Uznaje się, że dominującą barwą oczu u ludzi jest brąz - 70-90% ludzi, w zależności od rejonu geograficznego, ma taki właśnie kolor. Następny w kolejności jest niebieski, a takie oczy ma kilka procent ludzi na świecie. Według niektórych klasyfikacji mówi się jednak nawet o 80 naturalnie występujących wariantach kolorystycznych tęczówki! Do najrzadszych kolorów oczu zalicza się oczy zielone, bursztynowe, czerwone, fioletowe, orzechowe, czarne i różowe. A co jeżeli zamarzy nam się inny kolor oczu niż ten naturalny i zapragniemy zmienić barwę tęczówki? Taką możliwość daje nam zarówno współczesna medycyna, jak i salony optyczne.

Soczewki zmieniające kolor oczu

Masz niebieskie oczy, lecz zawsze zastanawiałeś się, jak wyglądałbyś z ciemnymi? Choć mogłoby się wydawać, że nad kolorem oczu nie mamy żadnej kontroli, istnieją pewne metody, dzięki którym można zmienić naturalny kolor tęczówek. Jedne są bezbolesne, inne wiążą się z koniecznością przeprowadzenia inwazyjnego zabiegu. Najbezpieczniejszą metodą zmiany koloru oczu jest noszenie specjalnych soczewek kontaktowych. Można je kupić w każdym salonie optycznym, jak również w sprzedaży internetowej. Takie produkty są odpowiednio przebadane i posiadają wszelkie niezbędne atesty, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Kolorowe soczewki cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Przy ich pomocy można podkreślić lub całkowicie zmienić naturalną barwę tęczówki oka. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na soczewki w zupełnie innym kolorze niż nasz naturalny lub prawdziwie zaszaleć wybierając soczewki zmieniające wzór źrenic. Bez względu na to, po jaki produkt sięgniemy, możemy mieć pewność, że będziemy prezentować się naprawdę wyjątkowo.

Soczewki kolorowe: dla kogo?

Do noszenia soczewek zmieniających kolor oczu nie ma w zasadzie żadnych specjalnych przeciwwskazań. Kolorowe soczewki mogą nosić zarówno osoby posiadające wady wzroku (są do tego przeznaczone soczewki kolorowe korygujące wzrok), jak i ci, którzy nie potrzebują korekcji optycznej (w tym przypadku odpowiednie będą kolorowe soczewki kontaktowe kosmetyczne). Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych rodzajów szkieł kontaktowych zmieniających kolor oczu. Istnieją soczewki kolorowe jednodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku należy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji i przechowywaniu.

Kolorowe soczewki a okulary przeciwsłoneczne

Soczewki zmieniające kolor oczu nie są drogie, a efekt, jaki można dzięki nim uzyskać, jest naprawdę oszałamiający. Co więcej, soczewki kolorowe, tak jak każde inne soczewki kontaktowe, możemy swobodnie łączyć z okularami przeciwsłonecznymi. Osoby noszące szkła kontaktowe nie powinny zapominać o ochronie oczu przed słońcem. Najlepsze zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym zapewnią nam ciemne okulary z odpowiednim filtrem UV. Warto o tym pamiętać nie tylko wybierając się w wakacyjną podróż, lecz także podczas jazdy samochodem czy w trakcie zimowego spaceru w ośnieżonych górach. Soczewki kolorowe w połączeniu z odpowiednio dopasowanymi oprawkami to najlepszy wybór dla twoich oczu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama