, czwartek 22 luty 2024
Cieszyńskie Amazonki - najpierw walczą o życie, później o jego jakość
Coroczne spotkania wigilijne Stowarzyszenia Cieszyńskich Amazonek w Starostwie Powiatowym w Cieszynie  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Cieszyńskie Amazonki - najpierw walczą o życie, później o jego jakość

BW
Cieszyńskie Amazonki - najpierw walczą o życie, później o jego jakość

Stowarzyszenie Amazonek Cieszyńskich corocznie uczestniczy w wielu spotkaniach. Na zdjęciu zwycięski tort z opisem Stowarzyszenia Amazonek wystawiony w trakcie jednego ze spotkań w Sosnowcu. Fot. Stowarzyszenie Amazonek w Cieszynie


Cieszyńskie Amazonki - najpierw walczą o życie, później o jego jakość

Coroczne spotkanie Amazonek na Jasnej Górze, z kwiatem słonecznika w ręce. Pielgrzymka z 2015 roku. Fot. Wodzisławskie Stowarzyszenie Amazonek


Cieszyńskie Amazonki - najpierw walczą o życie, później o jego jakość

Logo Federacji Stowarzyszeń Amazonki, która funkcjonuje od 1993 roku. Fot. www.amazonkifederacja.pl . Łuk stał się międzynarodowym symbolem Amazonek. Powszechnie znanym symbolem walki z rakiem piersi jest także tzw. Różowa Wstążka.

Należą do międzynarodowej Federacji, są organizacją samopomocową, służą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi. Swoje działania realizują systematycznie - spotykają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Amazonki - bo o nich mowa, działają w Cieszynie już od 19 lat!

- W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 20-lecia istnienia i pracy Stowarzyszenia Amazonek w powiecie cieszyńskim - mówi z rozmowie z nami Joanna Miś, obecna prezeska zarządu. - Spotykamy się systematycznie, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie. Obecnie w spotkaniach uczestniczy około 35 kobiet. Zapisanych w Stowarzyszeniu jest nas więcej, około 50 osób, ale nie wszyscy uczęszczają na każde spotkanie. Spotykamy się we własnym gronie, rzadko kiedy są z nami rodziny Amazonek - opowiada pani Joanna. - Wiemy też, że takich kobiet jak my jest w naszym powiecie więcej. Chciałabym, aby wiedziały, że jeśli potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać, wyżalić się, pobyć wśród kobiet, które znalazły się w takiej samej sytuacji - czekamy na nie! Mogą na nas liczyć! Ta grupa jest otwarta, nie ma się czego bać, zawsze pomożemy - dodaje.

„Amazonki” to stowarzyszenia kobiet, którym usunięto pierś w wyniku zmian nowotworowych. Nazwa klubu odnosi się do mitologii greckiej opisującej plemię kobiet - wojowniczek, które pozbawiały się piersi, aby skuteczniej używać w walkach łuku. Łuk stał się także symbolem członkiń klubów Amazonek w całej Polsce. Założeniem tych klubów są wszelkie działania, które ułatwiają kobietom zaakceptowanie swojego ciała po zabiegu, pomoc i wzajemne wsparcie w trudnych chwilach. W klubach można się podzielić przeżyciami, porozmawiać o swoich emocjach i doświadczeniu choroby, skorzystać z pomocy psychologa, dowiedzieć się, jak dbać o swoje zdrowie, gdzie skorzystać z zajęć rehabilitacyjnych.

Stowarzyszenia Amazonek działają w całej Polsce. W 1993 roku zawiązano Federację Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii „Amazonki”, do której należy także Stowarzyszenie cieszyńskich klubowiczek. - Członkinie Stowarzyszenia co roku uczestniczą w pielgrzymce na Jasną Górę. Wtedy wszystkie Amazonki ze Śląska i z całej Polski idą do Częstochowy. W 2015 roku w pielgrzymce uczestniczyło ponad dziewięć tysięcy kobiet, my też tam byłyśmy i w tym roku również się wybieramy, jest to niesamowite przeżycie - podkreśla pani Joanna. W corocznych spotkaniach kobiet na Jasnej Górze uczestniczą także kobiety z Czech, Niemiec, Słowacji i z wielu innych krajów.

Ochotniczki działające w Stowarzyszeniach Amazonek to zazwyczaj kobiety, które same przeszły chorobę i świadcząc przykładem potrafią najlepiej pomóc kobiecie, która znalazła się w podobnej sytuacji. Jako wolontariuszki same odwiedzają chore kobiety w szpitalu, które niedawno doświadczyły amputacji lub dopiero oczekują na zabieg. Wspomagają i wspierają się w ciężkich chwilach. Stowarzyszenia Amazonek prowadzą także szerokie programy na rzecz profilaktyki nowotworowej. Powszechnie uznanym od 1990 roku symbolem walki z rakiem piersi stała się również „Różowa Wstążka”.

Cieszyńskie Stowarzyszenie Amazonek oprócz comiesięcznych spotkań we własnym gronie, a także wyjazdów do „sąsiednich” klubów np. do Karwiny, Bielska i wielu innych, uczestniczy także w spotkaniach skupiających wolontariuszy, organizuje systematyczne wsparcie dla chorujących kobiet, opłaca spotkania z psychologiem, zajęcia na basenie, zajęcia z gimnastyki. Jak przyznaje pani Joanna - taka działalność generuje duże koszta.

- Pracujemy systematycznie, członkiń Stowarzyszenia jest bardzo dużo, a pomimo to czeka nas jeszcze wiele pracy i wiele wydatków. Same jesteśmy bardzo aktywne, każda z nas ma swoje rodziny, pracę, opiekuje się dziećmi, często starszymi rodzicami. Wiele z nas nadal walczy z chorobą. W Stowarzyszeniu brakuje pieniędzy na opłacenie dodatkowych zajęć rehabilitacyjnych, na działania profilaktyczne i edukacyjne, a także na sprawy bieżące, opłacenie biura, telefonu, stałego miejsca spotkań, księgowości i tak niezwykle dla nas ważnych - spotkań ze specjalistami: psychologami, rehabilitantami i wieloma innymi - mówi pani Joanna. - Z powodu braku pieniędzy musiałyśmy opuścić naszą poprzednią siedzibę, która znajdowała się na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Jesteśmy bardzo wdzięczne za wszelkie dary i dotychczasowe wsparcie finansowe z różnych źródeł, ale wciąż pozostajemy otwarte na współpracę z osobami, które mogłyby pomóc nam pozyskać środki na dalszą działalność, wspomóc nas w pozyskiwaniu darowizn i darów sponsorskich lub innych dotacji zewnętrznych, które wspomogą działania Stowarzyszenia - dodaje.

Jednak mimo trudności cieszyńskie Amazonki nadal są pełne siły. - Kiedy spotykamy się z przedstawicielkami klubów w całej Polsce, jestem pod ogromnym wrażeniem ich działań. Na takich spotkaniach, kiedy dyskutujemy o dalszych planach i możliwościach działań, cieszę się, że nasze Stowarzyszenie funkcjonuje już tyle lat - podkreśla Joanna Miś.

Wszystkie osoby, które chcą uczęszczać na spotkania Amazonek w Cieszynie, mogą kontaktować się z prezeską stowarzyszenia - Joanną Miś, pod numerem telefonu 503 409 459.

Stowarzyszenie "Amazonek" w Cieszynie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000248299. Stowarzyszenie można wesprzeć wpłacając darowiznę na nr konta 24 8113 0007 2001 0002 7922 0001

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama