, poniedziałek 15 lipca 2024
Badania wątroby z krwi - wskazania i zalecenia
Badania wątroby z krwi - wskazania i zalecenia fot: mat. prasoweDodaj do Facebook

Badania wątroby z krwi - wskazania i zalecenia

ART. SPONSOROWANY
Wątroba to organ, który ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jest jednak narażona na działanie toksyn, które dostają się do organizmu m.in. z pożywieniem, używkami czy w związku z zanieczyszczeniem środowiska, w którym żyjemy. Dlatego tak istotne jest regularne monitorowanie jej zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podstawowym badaniom wątroby z krwi oraz wskazaniom do ich wykonania.

Dlaczego warto rozważyć regularne badania wątroby z krwi?

Wątroba to organ, którego funkcja kojarzona jest głównie z detoksykacją organizmu. Jest to prawda, bowiem wątroba odpowiada za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz neutralizację toksyn pochodzących m.in. z leków, używek czy zanieczyszczeń środowiska. Jednak oprócz tego pełni ona inne istotne funkcje, takie jak m.in.:

 • metabolizowanie substancji wchłanianych w przewodzie pokarmowym;

 • produkcja żółci;

 • udział w produkcji tłuszczów;

 • udział w procesie krzepnięcia krwi;

 • magazynowanie żelaza, miedzi oraz wybranych minerałów i witamin;

 • magazynowanie glikogenu;

 • wsparcie układu immunologicznego.

Ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby mogą poważnie zaburzać pracę całego organizmu. Niestety we wczesnym stadium trudno jest je rozpoznać, jako że wątroba jest pozbawiona receptorów nerwowych odpowiedzialnych za ból, co skutkuje tym, że jej uszkodzenia nie powodują dolegliwości bólowych. Dlatego w profilaktyce jej zdrowia ważne są badania wątroby z krwi.

Badania wątroby z krwi – kto i kiedy powinien je wykonać?

Wykonywanie badań wątroby z krwi warto rozważyć w ramach podstawowej profilaktyki zdrowia. Dotyczy to każdej osoby dorosłej, która w trosce o swoje zdrowie chce monitorować jego najważniejsze aspekty. Profilaktykę zdrowia wątroby szczególnie powinny rozważyć osoby bardziej narażone na uszkodzenia komórek wątroby lub zaburzenia jej funkcji. Dotyczy to osób:

 • nadużywających alkoholu;

 • po zatruciach spowodowanych toksynami;

 • stosujących dietę obfitą w tłuste posiłki;

 • cierpiących na nawracające dolegliwości pokarmowe;

 • doznających częstych krwawień z nosa lub dziąseł.

Dolegliwością, która może wskazywać na problemy z wątrobą jest uczucie pobolewania lub nabrzmienia pod żebrami z prawej strony. Chociaż sama wątroba nie boli, to jednak jej przerost może powodować ucisk okolicznych tkanek, wywołując dyskomfort.

Podstawowe laboratoryjne badania wątroby

W ramach profilaktyki zdrowia wątroby lub diagnostyki przyczyn dolegliwości, które mogą wskazywać na jej schorzenia, można wykonać podstawowe badania wątroby z krwi. Zaliczają się do nich m.in.:

 • Aminotransferaza alaninowa (ALT) – jest to enzym, którego nieprawidłowe stężenie może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątrobowych. Ocena jego stężenia może pomóc w diagnostyce alkoholowych uszkodzeń wątroby, marskości wątroby, WZW, żółtaczki zastoinowej oraz nowotworów wątroby;

 • Aminotransferaza asparaginowa (AST) – enzym ten występuje w mitochondriach i cytoplazmie komórek wątroby. Badanie jego stężenia wykonuje się w ramach diagnostyki żółtaczki, marskości wątroby, uszkodzeń zakaźnych i toksykologicznych oraz nowotworów.

 • Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) – jest to enzym, którego obecność można stwierdzić w wątrobie, nabłonku dróg żółciowych, jelitach i trzustce. Badanie jego stężenia umożliwia ocenę funkcji wątroby i dróg żółciowych;

 • Fosfataza zasadowa (ALP) – badanie tej grupy enzymów pomaga w diagnostyce schorzeń wątroby i dróg żółciowych.

Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości funkcji wątroby lub uszkodzeń jej komórek jest ważne w kontekście wdrożenia skutecznych metod leczenia oraz środków profilaktycznych, np. zmiany diety czy eliminacji używek. Badania wątroby z krwi oraz pakiety badań umożliwiające kompleksową ocenę zdrowia tego narządu można wykonać m.in. w ALAB laboratoria.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama