, niedziela 19 maja 2024
140 lat Banku Spółdzielczego w Cieszynie
Podczas uroczystości 140-lecia Banku Spółdzielczego w Cieszynie w Teatrze im. Adama Mickiewicza wystąpił Artur Andrus. fot: BŚ



Dodaj do Facebook

140 lat Banku Spółdzielczego w Cieszynie

140 lat Banku Spółdzielczego w Cieszynie

fot. BŚ

Placówka Banku Spółdzielczego w Cieszynie obchodzi w tym roku 140-lecie istnienia. Była to pierwsza powstała na austriackim wówczas Śląsku Cieszyńskim polska instytucja finansowa. Celem ówczesnego towarzystwa było zapewnienie jego członkom jak najlepszych warunków kredytowych oraz ułatwienie gromadzenia kapitału. Ta cecha Banku Spółdzielczego pozostała do dziś.

Cieszyńskiej instytucji spółdzielczej przewodzili ludzie dużego formatu. Wybitni działacze społeczni, zasłużeni nie tylko dla niej, ale i dla całego Śląska Cieszyńskiego. Imiona i nazwiska kilku z nich zostały upamiętnione w nazwach ulic Cieszyna.

Bank Spółdzielczy bierze udział w licznych akcjach charytatywnych, wspiera działania Muzeum Śląska Cieszyńskiego, chętnie udziela się w różnorakich inicjatywach społecznych. Bank jest również partnerem programu Działaj lokalnie, dzięki któremu wiele organizacji otrzymuje granty na lokalne projekty. Za działalność społeczną został nominowany do nagrody Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej, a niegdyś dzięki pomocy społecznej towarzystwa udało się wybudować Dom Narodowy w Cieszynie.

Wieloletnia tradycja i lokalny charakter działania Banku Spółdzielczego sprawiły, że z pokolenia na pokolenie utrzymuje on bliskie, partnerskie relacje ze swoimi klientami.

Bank Spółdzielczy pełni rolę aktywnego banku lokalnego, który działa na terenie Województwa Śląskiego, dynamicznie się rozwija, pozyskuje nowych klientów i dobrze służy Ziemi Cieszyńskiej. Instytucja współpracuje z sektorami rolno-spożywczymi i przedsiębiorstwami oraz z rolnikami, którzy od zawsze są z nią kojarzeni. Podstawowym celem banku jest sprzyjanie jego klientom i wspieranie rozwoju gospodarczego małej ojczyzny. Zdecydowaną większość klientów banku stanowią lokalni przedsiębiorcy.

Z okazji poprzedniej rocznicy, 130- lecia istnienia Banku, zorganizowana została wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego pod hasłem "Nie kładź grosza w obce kasy". Celem wystawy było ukazanie wieloletniej historii Banku. Dzisiaj tę wystawę można zobaczyć w sali konferencyjnej Banku przy ul. Kochanowskiego 4 w Cieszynie.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Charytatywnie? Czy aby na pewno? Jak daję z własnej woli to o tym nie krzyczę. Może jestem głupia?

Nie wiem czy nie następuje degradacja pojęcia "charytatywnych". Myślę, że charytatywnie to z głębi duszy, z wolnej woli, a nadto bez cienia podejrzenia innych korzyści. Cicho, spokojnie, bez fanfar, Jeśli jednak na koncie "inicjatyw społecznych" funkcjonują pozycje "zwolnienia podatkowe", to pytanie o wymiar tego swoistego "debetu" jest chyba zasadny. Może jednak nie mam racji, może to myśl naganna. Może jest tak dobrze, tak wspaniale, że aż myśleć cokolwiek wbrew zakazanym być powinno.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama