, czwartek 16 maja 2024
Ukazała się Monografia przyrodnicza Góry Bucze
Wydawnictwo udostępniane zostało nieodpłatnie w Urzędzie Gminy oraz w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Wyzwolenia 77 w Brennej. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Ukazała się Monografia przyrodnicza Góry Bucze

SM
Pod koniec 2014 roku, Stowarzyszenie Górecki Klub Przyrodniczy oraz gmina Brenna wspólnie doprowadziły do wydania "Monografii przyrodniczej Góry Bucze". Publikację zawierającą kompleksowe opracowanie dotyczące przyrody ożywionej i nieożywionej Góry Bucze w Górkach Wielkich, można uzyskać nieodpłatnie w Urzędzie Gminy oraz Punkcie Informacji Turystycznej w Brennej.

- Monografia Góry Bucze jest owocem pracy kilkunastu przyrodników, którzy przez ponad dekadę zajmowali się poznawaniem różnorodnych elementów środowiska tego niezwykłego miejsca. Prekursorami badań byli członkowie Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy, mającego swoją siedzibę w Górkach Wielkich w gminie Brenna. Wspierali ich naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego i Pienińskiego Parku Narodowego, a także działający w regionie miłośnicy przyrody. Dzięki ich pracy powstała książka, która w zamierzeniu autorów ma pokazać mieszkańcom gminy Brenna i odwiedzającym ją gościom walory jednego z najcenniejszych fragmentów Pogórza Śląskiego - pisze we wstępie dr inż. Robert W. Mysłajek.

Celem wydawnictwa jest wsparcie działań na rzecz edukacji ekologicznej społeczeństwa oraz propagowanie idei ochrony przyrody, w szczególności składników przyrody występujących na terenie Góry Bucze. Wydawnictwo pod redakcją dr. inż. Roberta W. Mysłajka jest swoistym przewodnikiem opisującym piękne i osobliwe dary natury występujące na terenie Góry Bucze w Górkach Wielkich. Książka zawiera dokumentację fotograficzną oraz lokalizację wybranych gatunków o jakże cennej wartości przyrodniczej.

W Monografii znalazła się historia badań przyrodniczych i ochrony Góry Bucze, zarys fizjograficzny i szczegółowy opis środowiska abiotycznego. W dalszej części publikacji autorzy zaprezentowali, występujące na terenie Góry Bucze: grzyby i śluzowce, elementy flory i zbiorowiska roślinne, owady, płazy i gady, ptaki oraz ssaki. Teksty naukowców i lokalnych przyrodników uzupełnione zostały o liczne mapy oraz fotografie.

Wydawnictwo udostępniane zostało nieodpłatnie w Urzędzie Gminy oraz w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Wyzwolenia 77 w Brennej. W formie elektronicznej można ją również pobrać ze strony Stowarzyszenia Górecki Klub Przyrodniczy.

Robert W. Mysłajek, Monografia przyrodnicza Góry Bucze, Gmina Brenna, Brenna 2014, ISBN 978-83-913170-7-5, 116 stron.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama