, czwartek 25 kwietnia 2024
Nasze sprawy: ZSGH odkrywa tajemnice MajorkiDodaj do Facebook

Nasze sprawy: ZSGH odkrywa tajemnice Majorki

ANNA JANIK, LIDIA JANOTA
"Kulinarne tajemnice hiszpańskich wysp\" to kolejny projekt Leonardo da Vinci Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, w którym wzięło udział 20 uczniów. W ramach tego projektu młodzież kształcąca się w Technikum od czerwca do września doskonaliła swoje umiejętności zawodowe w siedmiu hotelach na Majorce.

Trzymiesięczne programy praktyk były dostosowywane do zainteresowań uczniów. Pracowali w hotelowych barach i restauracjach oraz w dziale animacji, gdzie zajmowali się organizacją czasu wolnego dla gości z różnych krajów. Zanim wyjechali na Majorkę wzięli udział w programie przygotowawczym, który, oprócz podstawowej wiedzy na temat kultury Hiszpanii oraz jej atrakcji turystycznych, obejmował również przygotowanie językowe. Krótki kurs języka hiszpańskiego pomógł uczestnikom projektu porozumiewać się z Hiszpanami w ich ojczystym języku. Przed rozpoczęciem stażu wszyscy uczestnicy projektu wzięli też udział w wycieczce turystycznej wokół wyspy i poznali największe atrakcje krajobrazowe Majorki, a po jego zakończeniu zwiedzili stolicę Majorki oraz piękną Valldemossę.

Najlepiej jednak atmosferę i korzyści wynikające z odbycia trzymiesięcznego stażu na Majorce przybliżą relacje stażystów. - Moja podróż na Majorkę rozpoczęła się nie w dniu wylotu, ale w dniu, kiedy dowiedziałam się, że jest możliwość odbycia praktyk na Majorce. Teraz wiem, że marzenia się spełniają. Nauka hiszpańskiego, spotkania przed wyjazdem, pakowanie i wylot. Strach towarzyszył mi wraz z ciekawością, co mogę zobaczyć i czego mogę zasmakować. Majorka to nie tylko piękne widoki, ale też otwarci i chętni do pomocy ludzie. To właśnie oni towarzyszyli mi w pracy każdego dnia i zostali wpisani już na zawsze do mojego serca. Teraz już wiem, że był to jeden z najlepszych wyborów w moim życiu. Nowa kultura, niesamowity urok tego miejsca, wspaniali ludzie, sprawili, że zakochałam się w tej wyspie - wspomina Kasia.

- Codziennie miałem okazję poznawać tajniki kulinarne, nie tylko hiszpańskie. Bardzo pomagał mi w tym mój szef Roger B. Był bardzo pozytywnie nastawiony, a co najważniejsze, zależało mu na przekazywaniu wiedzy. Dzięki temu cały czas czułem motywację i chęć do pracy. Bardzo lubiłem również komunikowanie się z pozostałym personelem kuchni. Nie wszyscy kucharze mówili po angielsku, więc czasem musiałem się dobrze nagimnastykować, żeby się z kimś porozumieć. Było to jednak bardzo ciekawe i porywające doświadczenie - opowiada Jacek.

- Po odbyciu trzymiesięcznego stażu w Hotelu Delfin Verde na Majorce w dziale animacji czasu wolnego czuję się zupełnie innym człowiekiem. Gdy mój manager po pierwszym tygodniu stwierdził, że powinnam pracować cały czas z dziećmi, byłam bardzo zaskoczona, gdyż wiedział, że nie mam doświadczenia w tej dziedzinie. Teraz mogę spokojnie stwierdzić, że był to jego najlepszy wybór. Dzieciaki, jak się okazało, są najlepszymi nauczycielami gier, zabaw jak również języka angielskiego - wspomina Klaudia.

- Za każdym razem, gdy szłam do pracy, to uśmiech gościł na mojej twarzy, bo wiedziałam, że spotkam znowu tych fantastycznych gości i atmosfera w pracy będzie sympatyczna. Na mój uśmiech wpływało również gorące słońce, piękne widoki oraz ta wspaniała roślinność. Poznałam specyfikę kuchni hiszpańskiej. W Polsce nie odważyłabym się spróbować małż, krewetek czy kalmarów, a tam -coś pysznego, aż palce lizać - przyznaje Dorota.

Pod koniec września nastąpiło podsumowanie stażu na Majorce z udziałem stażystów, w obecności dyrektorów i menadżerów hoteli oraz przedstawicieli szkoły. Zarówno pracodawcy hiszpańscy, jak i nasi praktykanci byli bardzo zadowoleni z przebiegu stażu. Aktualnie uczestnicy projektu piszą relacje ze stażów, raporty, przygotowują się do prezentacji i podsumowania projektu w szkole.

Mamy nadzieję, że doświadczenia zdobyte przez uczniów naszej szkoły w czasie realizacji tego projektu przyczynią się do podejmowania przez nich nowych wyzwań w życiu osobistym i zawodowym. Staną się interesującymi partnerami dla pracodawców i będą aktywnie i odważnie poruszać się na krajowym i europejskim rynku pracy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama