, niedziela 23 czerwca 2024
Cieszyńska przestrzeń rekreacyjna
Nadzieję przynosi Camping „Olza”, który w najbliższym czasie znów może tętnić życiem. fot: cieszyn.plDodaj do Facebook

Cieszyńska przestrzeń rekreacyjna

DR
Aleja Łyska w Cieszynie to prawdopodobnie jedno z najbardziej rozwiniętych miejsc pod względem rekreacji w tym mieście. Ścieżki położone wzdłuż rzeki Olzy służą osobom jeżdżącym na rolkach, wrotkach czy rowerze, a także tym biegającym. Aktywny wypoczynek gwarantują boiska „Pod Wałką” oraz stadion miejski. Znajdziemy tam również plac zabaw dla dzieci i basen. Teraz w ożywieniu tej przestrzeni ma pomóc Camping „Olza”, na który pomysł ma nowy dzierżawca.

Wyłoniono go dopiero po drugim przetargu. Jest nim Haevichi House Sp. z o.o. z Dębowca. Spółka zamierza otworzyć camping jeszcze tego lata, prawdopodobnie początkiem sierpnia. − Trzeba powiedzieć, że przez lata mieliśmy różnego rodzaju problemy z tym miejscem. W ostatnim czasie gospodarzem był klub sportowy Piast Cieszyn. W jakimś wymiarze korzystał z tej przestrzeni z pożytkiem dla siebie i innych. Zostawił jednak ten obiekt zaniedbany. Stąd przez wiele miesięcy musieliśmy doprowadzić ten teren do stanu użytkowania. Przynajmniej takiego stanu, w którym ktoś zechciałby ten obiekt wydzierżawić. I tak też się stało. Jedna z firm zdecydowała się na wydzierżawienie. Umowa została podpisana 14 lipca a to oznacza, że dzierżawca już w tym roku rozpocznie prace zagospodarowujące. Jednym z warunków jest utrzymanie funkcji campingu. Nam bardzo na tym zależało – mówi Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna.
Patrząc na tę rekreacyjną część naszego miasta, zatrzymajmy się jeszcze przy basenie. Czy jest szansa, że doczekamy się jego remontu? − Ostatnio powtarzam wiele razy, że zależy to tylko od nas cieszynian. Na ile będziemy chcieli pieniądze przejadać, a na ile inwestować. Ja w ostatnim czasie dość intensywnie przekonuję radnych, żebyśmy nie ulegali presji przejadania pieniędzy, bo kupowanie sobie popularności mieszkańców jest bardzo prostą rzeczą, ale to nie jest odpowiedzialne myślenie o mieście. Odpowiedzialne myślenie oznacza, że czasem trzeba powiedzieć – nie stać nas na to czy na tamto. Zbieramy obecnie pieniądze na kolejne duże przedsięwzięcie, które będzie służyło wszystkim. Jeżeli będziemy mieć odwagę w sobie, a ja ją mam, żeby powiedzieć: „nie będziemy przejadać pieniędzy, kluby sportowe nie będą „przekopywać” ich na boiskach, wówczas stać nas będzie budowanie kolejnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Wobec tego bardzo odważnie mówię: uważam, że powinniśmy środki finansowe przede wszystkim zbierać na inwestycje. Po stadionie lekkoatletycznym są dwa obiekty sportowe, które powinniśmy bardzo poważnie potraktować. Dzisiaj nie umiałbym zdecydować, czy będzie to basen czy hala widowiskowo-sportowa, która jest w dobrym stanie, ale wymaga pewnej modernizacji, aby mogła spełniać pełniej swoje funkcje. Trzeba pamiętać, że takie inwestycje służą mieszkańcom, ale i poprawiają wizerunek miasta – dodaje Ryszard Macura.

Burmistrz zaznacza również, że szeroko rozumiana przestrzeń rekreacyjna szczęśliwie przez ostatnie lata jest lepiej zagospodarowana. − Mamy radykalną zmianę i mieszkańcy Cieszyna tę pozytywną zmianę zauważają. Na pewno cała aleja Łyska to miejsce, które spełnia oczekiwania mieszkańców i jest chętnie przez nich wykorzystywana. Moje patrzenie na Cieszyn, to jest patrzenie między innymi z perspektywy dalszego zagospodarowania przestrzeni alei Łyska. Już dzisiaj przyjezdni mówią nam, że wiele miast może nam jej pozazdrościć. Mamy dużą przestrzeń do rozgrywek i meczy piłkarskich, do uprawiania sportu – podsumowuje burmistrz.
Aleja Łyska to miejsce dobrze przystosowane do rozwoju rekreacji oraz turystyki. Jednak do osiągnięcia bardzo dobrego poziomu jeszcze trochę brakuje. Nadzieję przynosi jednak Camping „Olza”, który w najbliższym czasie znów może tętnić życiem. Dzierżawca proponuje m.in. koreańską kuchnię, budowę ogrodu zimowego, a także małe SPA. Na Łyska planowana jest również budowa stadionu lekkoatletycznego, o którym pisaliśmy w ostatnim czasie.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tak się dzieje jak nauczyciel rządzi miastem.Ten pan jest aktywny tylko w procesjach!

Jestem ciekawe, co burmistrz zmienił na Łyska. Moim zdaniem doprowadził tylko do zamknięcia kempingu i otwarcia jakiegoś dziwnego baru przy boisku.

a dlaczego miasto ma dbac o pilke? Klub powinien byc prywatny, przyciagnac kibicow, znalezc sponsorow. Dosc trwonienia publicznych pieniedzy, naszych podatkow na niespelnione marzenia opaslych dzialaczy i kilkunastu chlopakow w spodenkach.

Po co modernizacja stadionu, jak nie będzie inwestycji w sport, przede wszystkim piłkę nożną, która przyciąga najwięcej kibiców? Tylko awans do wyższej ligi przyniesie większe zainteresowanie kibiców, zawodników i sponsorów a w konsekwencji większe pieniądze.

Zrezygnujcie z wieśniacki-pijackich igrzysk na rynku i kasa się znajdzie. Święto Trzech Braci nie musi trwać 3 dni...

ale mieszkancy upojeni rozwodnionym Tyskim sa latwiej sterowalni.

Wstyd by niespełna 40 tysięczne miasto nie miało drużyny piłkarskiej w 3 czy czwartek lidze nie mówiąc już o 2 lidze. Obecnie to klasa A.
A burmistrz zamiast inwestować w futbol - najpopularniejszy sport w Europie i młodzież to opowiada głupoty by przypadkiem nie przekopywać kasy na boisku. Burmistrz porażka.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama