, piątek 1 lipca 2022
Cieszyn: Towarzystwo Sportowe 1909 Piast zoatało rozwiązane
Towarzystwo Sportowe 1909 Piast zostało rozwiązane. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Cieszyn: Towarzystwo Sportowe 1909 Piast zoatało rozwiązane

UM
50 lat środowisko piłkarskie Cieszyna czekało na derby miasta. Odbyły się w ubiegłym roku i chyba szybko powtórki nie będzie. Towarzystwo Sportowe 1909 Piast zostało rozwiązane. Klub i UM przerzucają się winą niczym gorącym ziemniakiem choć i tak już po sprawie.

O przyszłości cieszyńskiego Piasta spekulowano jak się okazuje nie tylko w środowisku piłkarskim, czy przestrzeni publicznej. Rozmowy nad rozwiązaniem klubu trwały bowiem już jakiś czas w samym TS Piast, czego efektem jest przejęcie licencji przez LKS Strażak Dębowiec.

- Do tak drastycznych kroków zmusiła nas ciężka obecnie sytuacja ekonomiczna, znikome wsparcie władz miasta, podniesienie kosztów wynajmu obiektów, brak możliwości organizowania obozów dla grup przyjezdnych w Cieszynie, które stanowiły jedno z głównych źródeł utrzymania drużyny – czytamy w oświadczeniu TS 1909 Piast Cieszyn.
Zarząd podkreślił, że w ciężkiej sytuacji znaleźli się również sponsorzy klubu. Licencję przejął zespół z Dębowca. Piłkarze Strażaka – najprawdopodobniej przystąpią do A klasy, ale niewykluczony jest również start w Okręgówce.

- W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim osobom związanym z klubem, które całkowicie bezinteresownie wykonywały naprawdę ciężką, często niewidoczną z zewnątrz pracę. Począwszy od organizacji meczów, stwarzaniu jak najlepszych warunków dla zawodników, prowadzeniu rozgrywek, mediów społecznościowych, stron klubowych i wiele prac bez których funkcjonowanie klubu nie byłoby możliwe. Szczególne podziękowania kierujemy także do wszystkich kibiców, za gorący doping i wspieranie drużyny - dziękują działacze TS 1909 Piast Cieszyn.

Z tej sytuacji najbardziej niezadowoleni są fani piłki nożnej w komentarzach na forach podkreślając swoje rozczarowanie:

 • „Sport w Cieszynie zawsze był kiepski, ale teraz to już kompletna porażka. Dla kogo więc UM remontuje ten stadion ?”
 • „Jedyna nadzieja to jeszcze Klub Irka Jelenia, jeśli tylko się utrzyma w tym kryzysie.
  Piłka nożna już dawno w tym mieście jest na bardzo kiepskim poziomie, a co nowy burmistrz to jest gorzej”.

  Każda nowa kadencja przynosi dla sportowców nadzieję, a mieszkańcy liczą, że piłka nożna w końcu będzie i dobrze dofinansowana, i stanie przed szansą na wybicie się w klasyfikacji. Każdy nowy burmistrz ma swój pomysł na sport. Kilka lat temu powstało w Cieszynie sporo klubów i klubików o różnych dyscyplinach sportowych. Można by rzec, że stawiamy na sport, jednak dofinansowanie wszystkich jest trudne i dając innym zabiera się tym, którzy również tego wsparcia potrzebują. Powstała Rada Sportu, która i tak nie wnosi nowych rozwiązań, a sport jak stał kiepsko, tak stoi. I choć często podkreśla się w rozmowach, że samorządowcy i mieszkańcy powinni grać do jednej bramki, to w tym przypadku wciąż trudno się oprzeć wrażeniu, że choć piłka jest jedna, to widzimy zupełnie inne bramki.

  Burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz w sprawie TS Piast wydała oświadczenie podkreślając, że finansowo wspiera sport w takiej formie na jaką pozwala budżet miasta.

  „Informacja o likwidacji Towarzystwa Sportowego 1909 Piast Cieszyn dotarła do Władz Miasta ze strony internetowej klubu i sportowebeskidy.pl. Przypominam, że w mieście Cieszyn do teraz istniały 3 kluby piłkarskie:

 • TS 1909 Piast Cieszyn - biorący udział w rozgrywkach seniorów,
 • Uczniowski Klub Sportowy Cieszyn - szkolący dzieci i młodzież,
 • Cieszyński Klub Sportowy Piast - szkolący dzieci, młodzież i biorący udział
  w rozgrywkach seniorów.

  Miasto Cieszyn kładzie nacisk na rozwój sportu i rekreacji dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych. Sport seniorów jest wspierany w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych miasta.

  Od początku kadencji odbyło się kilka spotkań z władzami stowarzyszenia, podczas których były omawiane i rozwiązywane różne tematy i problemy takie jak: dostępność obiektów na treningi i mecze, organizacja obozów sportowych, umieszczanie reklam na obiektach, udzielanie i rozliczanie dotacji oraz możliwości prowadzenia rozgrywek w lidze okręgowej. Ostatnie spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia miało miejsce początkiem roku 2020. Władze stowarzyszenia brały aktywny udział w Cieszyńskiej Radzie Sportu przedstawiając wiele cennych pomysłów w zakresie np: cen wynajęcia obiektów czy programu rozwoju sportu w Cieszynie. Z inicjatywy stowarzyszenia zostało obniżonych 5 stawek za wynajem boisk piłkarskich w stosunku do pierwotnych propozycji na rok 2020.

  Chciałabym zwrócić uwagę na kilka faktów:

 • Całość dotacji na konkursy na szkolenia sportowe dla wszystkich stowarzyszeń to w 2020 roku kwota 450 000 zł z czego 97 500 zł zostało przeznaczone na piłkę nożną.
 • Bezpośrednie wsparcie miasta dla TS 1909 Piast Cieszyn wynikające z konkursu na organizację szkolenia sportowego wyniosło w roku 2020 - 22 500,00 zł. Wniosek dotyczył jednej drużyny seniorów.
 • Stowarzyszenie nie wzięło udziału w dwóch innych konkursach dotyczących obszaru wsparcia sportu.
 • W okresie ferii zimowych 2020 roku stowarzyszenie współorganizowało 3 obozy sportowe na obiektach miejskich. Przedstawiciel stowarzyszenia zarezerwował także 4 terminy w trakcie tegorocznych wakacji letnich.
 • W obiektach noclegowych Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, z których korzystają obozy sportowe, są ustalone niższe ceny za noclegi dla grup zorganizowanych.

  Obiekty sportowe są cały czas dostępne dla wszystkich stowarzyszeń. Ubolewam, że nikt z władz stowarzyszenia nie podjął rozmów z nami przed podjęciem decyzji o likwidacji.
  Sport i rekreacja w mieście są jednym z priorytetów, a jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych jest przebudowa stadionu przy Al Jana Łyska.”

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama