, środa 1 maja 2024
Brenna i Zimowy Puchar Radia Zet w Beskidzkiej 5
W Brennej, podczas Zimowego Pucharu Radia Zet w Beskidzkiej 5 obecna była również policja wraz ze swoją maskotką - psem policyjnym Sznupkiem. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Brenna i Zimowy Puchar Radia Zet w Beskidzkiej 5

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Brenna i Zimowy Puchar Radia Zet w Beskidzkiej 5

Slalom rodzinny będący głównym elementem zawodów spotkał się z zainteresowaniem ponad 30 zawodników. fot. mat. pras.


Brenna i Zimowy Puchar Radia Zet w Beskidzkiej 5

Walka była bardzo zacięta pierwsze dwa miejsca rozdzielało tylko 0,19 sekundy. fot. mat. pras.


Brenna i Zimowy Puchar Radia Zet w Beskidzkiej 5

Sznupek jest maskotką śląskiej Policji, przyszedł na świat 5 grudnia 2003 roku w Katowicach. W tym dniu odbył się finał konkursu na który nadesłano ponad 350 prac z propozycją wizerunku maskotki śląskich Policjantów. fot. mat. pras.


Brenna i Zimowy Puchar Radia Zet w Beskidzkiej 5

Poza aspektem rozrywkowym ważny był również element edukacyjny. Zgromadzeni mogli przekonać się jak istotne jest zakładanie kasku podczas jazdy na nartach. fot. mat. pras.

"Zimowy Puchar Radia Zet w Beskidzkiej 5" w minioną sobotę gościł w Brennej Leśnicy na stacji narciarskiej Świniorka. Warunki atmosferyczne sprzyjały licznemu uczestnictwu w zabawach przygotowanych przez organizatorów. Pogoda była wręcz wymarzona dla wszystkich amatorów narciarstwa.

Slalom rodzinny będący głównym elementem zawodów spotkał się z zainteresowaniem ponad 30 zawodników. Nagrody ufundowała Beskidzka 5, Radio Zet, HI-TEC. Walka była bardzo zacięta pierwsze dwa miejsca rozdzielało tylko 0,19 sekundy. Po wyrównanym boju najwyższy stopień podium zajęli Mateusz i Stanisław Gawlasowie, drugie miejsce przypadło Zuzannie i Ireneuszowi Hellerom. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Mikołaj i Sławomir Grzegorzek. Organizatorzy podkreślając rodzinny charakter zawodów nagrodzili parę o największej rozpiętości wiekowej, która wyniosła 53 lata i należała do Michała i Ryszarda Kruków. Warto dodać, że najmłodszy uczestnik miał niespełna 5 lat i został nagrodzony nie tylko nagrodą rzeczową ale również sowitą porcją oklasków.

Podczas całej imprezy przeprowadzono mnóstwo gier i zabaw dla wszystkich uczestników. Poza aspektem rozrywkowym ważny był również element edukacyjny. Zgromadzeni mogli przekonać się jak istotne jest zakładanie kasku podczas jazdy na nartach. Obecni GOPR-owcy przeprowadzali symulację akcji lawinowej wraz z psami ratowniczymi. Obecna była również policja wraz ze swoją maskotką - psem policyjnym Sznupkiem. Korzystając z okazji zapytaliśmy o ocenę naszych imprez na półmetku oraz spróbowaliśmy się dowiedzieć jak powstał Sznupek. Zapraszamy do rozmowy z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie Rafałem Domagałą.

Jak Pan oceni współpracę w ramach Zimowego Pucharu Radia Zet w Beskidzkiej 5?
To już drugi sezon narciarski z akcją Beskidzkiej 5, w którym policja bierze udział. Trwa akcja Bezpieczne Ferie i nie sposób byłoby odmówić wzięcia udziału w organizacji takiego przedsięwzięcia profilaktycznego. Dzięki temu możemy wspólnie wraz z GOPR i innymi podmiotami, którym zależy na bezpieczeństwie podczas zimowiska,  dotrzeć do wielu osób i uświadomić im poszczególne zagrożenia z którymi mogą się spotkać. Tę współpracę oceniam bardzo dobrze.

Jaką rolę pełnią akcje edukacyjne takie jak spotkania z młodymi narciarzami podczas naszych imprez?
Osoby dostrzegające zagrożenie, jakie stwarzają ci, którzy jeżdżą na nartach czy desce snowboardowej pod wpływem alkoholu cenią sobie tego typu akcje. Policjanci na stoku są po to, by obserwować i reagować, a w przypadku tych, którzy wypili za dużo napojów wyskokowych, reakcja musi być natychmiastowa i zdecydowana - narciarz, który stwarza zagrożenie dla innych, nie może kontynuować jazdy. Trzeba o tym stale mówić i uświadamiać wszystkich- przede wszystkim młodych. Wszyscy korzystający ze stoków narciarskich powinni wiedzieć, jakich zasad przestrzegać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym narciarzom i snowboardzistom. Właśnie dlatego Policja włączyła się do akcji poświęconej bezpieczeństwu.

Jak często dochodzi w naszym regionie do incydentów na stokach związanych ze spożywaniem alkoholu?
Nie prowadzimy tego typu statystyk, lecz obserwowano tego typu zachowania wcześniej. Był to problem dla właścicieli stoków narciarskich. Stwarzało to realne zagrożenie dla osób korzystających z tras narciarskich. Dlatego powstały odpowiednie przepisy zakazujące uprawiania narciarstwa będąc w stanie nietrzeźwości. Nie jest znana dokładana skala takich zachowań. Tam gdzie patrole narciarskie pełnią służbę, takie sytuacje są bardzo rzadkie.

Skąd pomysł na maskotkę śląskiej policji w postaci psa Sznupka?
Sznupek jest maskotką śląskiej Policji, przyszedł na świat 5 grudnia 2003 roku w Katowicach. W tym dniu odbył się finał konkursu na który nadesłano ponad 350 prac z propozycją wizerunku maskotki śląskich Policjantów. Pierwszą nagrodę zdobyła Jolanta Okrzesik, wówczas uczennica gimnazjum w Bieruniu, która zaproponowała by maskotką Policji w naszym województwie został pies o imieniu "SZNUPEK". Imię to wywodzi się z gwary naszego śląskiego regionu, w której "sznupać" znaczy "szukać". W taki właśnie sposób narodził się nasz przyjaciel który po dziś dzień stara się pomagać wszystkim dzieciom.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji zawodów w szczególności naszym gestorom z Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego "Dolina Leśnicy".

Już w kolejną sobotę, 16 lutego następna impreza, tym razem będziemy gościli w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim "Czyrna-Solisko".

Zapraszamy również na profil Beskidzkiej 5 na facebooku gdzie zapraszamy do udziału w konkursie zimowym www.facebook.com/sila.plynie.z.gor

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama