, piątek 21 czerwca 2024
Śląski NFZ kpi z chorych. Dał na leczenie 625 złotych
Szpital Śląski jest jednym ze 100 w Polsce posiadających akredytację. fot: ARCDodaj do Facebook

Śląski NFZ kpi z chorych. Dał na leczenie 625 złotych

Judyta Watoła/GAZETA.PL
Na leczenie pacjentów w 12-łóżkowym oddziale intensywnej terapii w Szpitalu Śląskim w Cieszynie śląski NFZ chce przeznaczyć w przyszłym roku 625 zł! - To kpina z chorych i z nas - uważa dyrektorka szpitala.

W tym roku oddział miał kontrakt na poziomie 5,7 mln zł. Szpital złożył w śląskim NFZ-ecie ofertę na 6 mln zł. Fundusz dał swoją propozycję - 625 zł.

Taka suma może starczyć najwyżej na pokrycie kosztów leczenia jednego pacjenta przez jeden dzień. Ale na intensywnej terapii zdarzają się też chorzy, których leczenie kosztuje dziennie kilka tysięcy złotych. Dlatego propozycja, jaką otrzymał Szpital Śląski, wprost nie mieści się w głowie. - W całym województwie wciąż brakuje łóżek intensywnej terapii i należy szpitale zachęcać do ich tworzenia. Szpital w Cieszynie odpowiedział na te potrzeby. Zainwestowano duże pieniądze, oddział jest praktycznie nowy, ma nowoczesny sprzęt. Propozycja kontraktu na poziomie kilkuset złotych brzmi jak żart. Aż trudno w to uwierzyć - mówi prof. Przemysław Jałowiecki, były konsultant wojewódzki w dziedzinie intensywnej terapii.

Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektorka szpitala, nie kryje wzburzenia: - Pod względem standardów leczenia na intensywnej terapii moglibyśmy konkurować z niejedną kliniką. Ale chodzi także o to, że w powiecie cieszyńskim nie ma innego takiego oddziału poza naszym, bo w ogóle nie ma innego szpitala.

Dyrektorka zwraca też uwagę, że szpital został pokrzywdzony także przy przyznawaniu kontraktów na inne oddziały.

Jak wynika z rankingu sporządzonego w samym NFZ-ecie, oferta oddziału chirurgii dziecięcej Szpitala Śląskiego była najlepszą ofertą spośród wszystkich z południowej części województwa. Szpital chce otrzymać na leczenie dzieci w tym oddziale 3 mln zł. Propozycja funduszu to tylko milion.

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej też ma miejsce w rankingu, ale kontrakt na przyszły rok ma być mniejszy od tegorocznego.

Także okulistyka, geriatria, neurologia, urologia i nefrologia mają dostać mniejsze kontrakty od tegorocznych. Jeśli policzyć razem cięcia na tych oddziałach oraz na intensywnej terapii, kontrakt szpitala może być nawet o 10 mln zł mniejszy.

Bednarska-Czerwińska nie może się z tym pogodzić i wymienia powody, dla których 600-łóżkowy szpital powinien dostać znacznie lepszy kontrakt na leczenie: - Szpital zabezpiecza leczenie dla 170 tysięcy mieszkańców oraz co najmniej miliona turystów. Izba przyjęć obsługuje 45 tysięcy pacjentów rocznie, hospitalizacji jest około 23 tysięcy rocznie. W ostatnich trzech latach zainwestowano w szpital około 40 mln zł pozyskanych m.in. w dużym stopniu z funduszy unijnych. W tym roku szpital otrzymał certyfikat jakości przyznawany przez Ministerstwo Zdrowia potwierdzający wysoki standard leczenia chorych.

Co na to wszystko śląski NFZ? Na razie odmawia komentarza w sprawie kontraktu dla szpitala w Cieszynie. Jacek Kopocz, rzecznik oddziału, wyjaśnia, że na razie sporządzono jedynie ranking złożonych ofert. To jawna część konkursu. Szpitale otrzymały tylko wstępne propozycje. - Kluczowe będą negocjacje w części niejawnej. Ich końcowy efekt będzie znany dopiero w chwili rozstrzygnięcia całego konkursu - mówi Kopocz.

Szpital jednak nie zamierza czekać, aż konkurs zostanie rozstrzygnięty i zostanie z pomniejszonym kontraktem. Wczoraj ogłoszono protest pracowników przeciwko polityce śląskiego NFZ-etu. - Apelujemy o pomoc do radnych, posłów oraz prezesa NFZ-etu - mówi dyrektorka Szpitala Śląskiego.

Komentuje Judyta Watoła

Nie uwierzyłabym, że NFZ może zaproponować oddziałowi intensywnej terapii 600 zł na rok działalności, gdybym nie zobaczyła oferty na własne oczy. To kompletny blamaż. Komputerowy system oceniania ofert szpitali miał zapewnić maksimum obiektywizmu. Mamy maksimum absurdu. Ale programu, według którego ocenia się oferty i przyznaje szpitalom pieniądze na leczenie, nie napisał komputer, tylko ludzie. Być może popełnili błąd, może maszyny okazały się zawodne. Zostaje jednak zdrowy rozsądek. Dlatego nie potrafię zrozumieć, jak można proponować kontrakt na leczenie dziesięć tysięcy razy mniejszy niż dotychczasowy! Może lepiej się nie ośmieszać i żadnego kontraktu nie proponować? Tego pytania nie stawiam serio. Miejsc na intensywnej terapii w województwie śląskim wciąż dramatycznie brakuje. Dlatego NFZ powinien jak najszybciej naprawić swój błąd.

Pracownicy Szpitala Śląskiego przygotowali petycję w tej sprawie do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Można się pod nią podpisać pod adresem: www.petycjeonline.com

Można także wysłać wiadomość o treści: " Jako mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i pacjenci szpitala w Cieszynie protestujemy przeciwko nieadekwatnej do rankingu ocen ofert złożonych dystrybucji środków finansowych na świadczenia medyczne w Śląskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oferty złożone przez ZZOZ w Cieszynie zajmowały pierwsze miejsce w rankingu ocen przeprowadzanym na podstawie „Zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 30 września 2011 r. w sprawie kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej”. Mimo to, nie znalazło to odzwierciedlenia w rozdzieleniu środków finansowych" na adres: sekretariat.prezes@nfz.gov.pl

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

czy to je prowda, że na początku jak Pani Dyrektor przyszła do szpitala to miała sześciu zastępców?

świynto prowda, siedzi tam taki trusiok ni 16 ale 48 godzin, nic nie robi jyny rozkazuje: tymu aspiryny tymu penicyliny, tymu noge urznyć. Pinióndze same sie mu sypióm, bo to aji boki mo, a jeszcze sie mu nie podobo. Posłać takigo na przewychowani kansikej do PGR-u, tak jak to robił Małocetung. Niech se pokopie w rzepie, niech krowy podoji, hned by go to zmynczyni przeszło. A na derektora szpitola to bych jo propónowoł Janka Pieczke z Brynnej, co to aji kury umiy pomacać, aji wrzód kosztyfołym abo pobabczokym polyczy, aji przi cielyniu krowy szykowny. Byłby za piynć doktorów. I jeszcze ksiyndza dobrodzieja zatrudnić, coby ty złe duchy z łopyntanych wyganioł, niech na stado babuciów przeskoczóm jak nie przimiyrzajónc kansik w Bibliji. Wyżyncie doktorów, hned w służbie zdrowia bedzie wiyncyj piniyndzy.

W związku z powyższym proponuję leczenie posłów i senatorów w cieszyńskim szpitalu no i całej wierchuszki NFZ oczywiście w ramach przyznanych środków.

No cóz to zdjęcie to nie OIOM lecz oddany chyba w zeszłym roku oddział neurologi. Jezeli w szpitalu śląskim będzie się tak działo jak dotychczas np. otwarcie z pompą oddziału neurologi wmawia się ludzia jak to sie maja dobrze chorzy , a normalne otwarcie za trzy miesiace. Obecnie został otwarty oddział ratunkowy na papierze pieniądze juz napewno na niego lecą , a po nim ani słychu ani widu.
Zmniejszyć etaty tych wszystkich kierowników działow znowu bedzie więcej kasy. Najwięcej kasy ucieka na lekarzy ,dyzury, średnio lek. za dyżur na godz. dostaje 100zł. proszę przeliczyć x 16 godz= 1600 nie jeden musi z tego żyć miesiąc a lek. w jeden dzień zarobi za sam dużur ( jeszcze robi wymówki że jest zmęczony).

Przeinwestowanie a kto miał zarobić zarobił

Chyba będzie trzeba nie płacić składki zdrowotnej na NFZ,który tylko pożera pieniądze wypłacając sobie wysokie piensje a pacjętów mają w wysokim poszanowaniu.

625zl.? Chyba 62tys zl,

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama