, sobota 13 kwietnia 2024
Panele obywatelskie w Cieszynie?
W najbliższych planach trójki radnych jest przekonanie pozostałych członków rady miejskiej i p. burmistrz do rozpoczęcia w Cieszynie inicjatywy panelu dyskusyjnego. fot: UMDodaj do Facebook

Panele obywatelskie w Cieszynie?

DR
Radni klubu „Siła”, do którego należą Joanna Wowrzeczka, Irena Fluder-Kudzia i Szymon Słupczyński, zapoczątkowali nową formę komunikacji przedstawicieli rady z lokalnymi mediami, czyli regularne, comiesięczne spotkania. Pierwsze z nich dotyczyło m.in. zupełnie nowej propozycji dla Cieszyna i jego mieszkańców.

W najbliższych planach trójki radnych jest przekonanie pozostałych członków rady miejskiej i p. burmistrz do rozpoczęcia w Cieszynie inicjatywy panelu obywatelskiego. Wprowadzenie panelu obywatelskiego było propozycją „Siły” jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. Na razie w Cieszynie narzędziami komunikowania się władzy z mieszkańcami, przy podejmowaniu ważnych decyzji, są konsultacje społeczne czy budżet partycypacyjny. Ta pierwsza forma nie daje jednak takich efektów, jakich można by było oczekiwać. W obecnych konsultacjach bierze udział zazwyczaj tylko kilku mieszkańców, w efekcie pozostają one bez echa i szybko uważa się je za zamknięte.

Radni klubu „Siła” niebawem do cieszyńskiego magistratu złożą poprawkę do uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych, która ma zobligować burmistrza do zorganizowania panelu obywatelskiego w sprawach wielkiej wagi dla miasta. Wzorem dla poprawki był dokument sporządzony w Gdańsku – tam pojawiła się pierwsza inicjatywa panelu obywatelskiego, konsultowana była ona również z twórcami gdańskiej uchwały.

Panel obywatelski to podstawowy program innowacyjnych narzędzi konsultacyjnych z mieszkańcami. Jest prosty do zrealizowania i ma dać konkretne, wymierne efekty. Prawo do zwołania panelu dyskusyjnego powinna posiadać określona uchwałą grupa mieszkańców, burmistrz, rada miejska i komisje rady miejskiej. Podstawową różnicą pomiędzy zwykłymi konsultacjami społecznymi, a panelem obywatelskim jest wiążący wynik debaty nad danym problemem. Wskazane rozwiązania nie mają tutaj tylko funkcji opiniującej, ale podążają za nimi konkretne działania. Dlatego ważnym elementem paneli obywatelskich są eksperci, których zadaniem jest sprawdzenie czy pomysły wnoszone przez mieszkańców są możliwe do zrealizowania. By taki panel mógł być wiążący, niezbędna jest obecność losowo wybranych, zgłaszających chęć udziału mieszkańców z każdej dzielnicy miasta. Liczba tych osób zależna jest od wielkości miasta, a następnie wielkości dzielnicy. Powinni to być przedstawiciele każdej grupy wiekowej i poziomów wykształcenia. Dla osób biorących udział w takim panelu, zarówno dla specjalistów, jak i mieszkańców, przewidziane ma być wynagrodzenie. Maksymalne koszty organizacji panelu obywatelskiego wraz z kampanią informacyjną ujęte w projekcie to 20 tys. zł. Mają one być pokrywane z budżetu miasta, ale nie wyklucza to pozyskiwania środków zewnętrznych na finansowanie takiej formy konsultacji.

Wcześniej, zanim rozpoczną się na forum rady rozmowy o panelu obywatelskim, do cieszyńskiego magistratu trafił projekt uchwały „Siły” w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych pod nazwą „Ulica Głęboka – społeczna rewitalizacja”. Zdaniem „Siły” problem ulicy Głębokiej wymaga szybszej interwencji i konsultacji. Złożony projekt miałby zobowiązać burmistrza miasta Cieszyna do przeprowadzenia konsultacji dotyczących rozwiązań naprawczych dla ścisłego śródmieścia Cieszyna w osi ulicy Wyższa Brama, przez okolice Rynku, ulicę Głęboką do ulicy Zamkowej wraz z otaczającymi ją uliczkami.

Co zatem o pomyśle wprowadzenia panelu obywatelskiego w Cieszynie myślą sami mieszkańcy? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama