, wtorek 5 marca 2024
Mirosław Jasiński odwołany z funkcji ambasadora
30 listopada 2021 r. Mirosław Jasiński rozpoczął misję jako Ambasador RP w Republice Czeskiej.  fot: www.gov.plDodaj do Facebook

Mirosław Jasiński odwołany z funkcji ambasadora

REDAKCJA
30 listopada 2021 r. Mirosław Jasiński rozpoczął misję jako Ambasador RP w Republice Czeskiej. Współtwórca Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, założyciel i szef Akademickiego Ruchu Oporu we Wrocławiu oraz inicjator podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej zostanie jednak odwołany z funkcji, ambasadora, o czym poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Powodem dla którego Mirosław Jasiński nie będzie pełnić funkcji ambasadora RP w Czechach był jego pierwszy wywiad, który ukazał się wczoraj na stronie niemieckiego portalu. Jasiński pytany w nim czy po zmianie czeskiego rządu uda się rozwiązać spór w Turowie, a dokładnie o jego genezę odpowiedział: (...) Ten problem powinien był być rozwiązany nawet nie na poziomie prezesów, a dyrektorów technicznych kopalni. Każda poważna firma ma przecież oddział zajmujący się naprawianiem szkód. Nazywamy to odpowiedzialnym biznesem. To był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony. W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery. - czytamy w wywiadzie, który w całości można przeczytać tutaj.

Po publikacji wywiadu pojawiły się negatywne komentarze, a kilka godzin później rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, iż premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania ambasadora Polski w Republice Czeskiej. Nie ma zgody na skrajnie nieodpowiedzialne wypowiedzi ws. kopalni w Turowie. Każdy polski dyplomata ma obowiązek dbać o polskie interesy - poinformował rzecznik polskiego rządu.

Mirosław Jasiński urodził się 12 listopada 1960 r. W 1986 r. ukończył studia z zakresu filologii polskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1980 r. był współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie w latach 1981-1982 założycielem i szefem Akademickiego Ruchu Oporu we Wrocławiu. Należał do inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 1990-1991 był szefem wydziału politycznego w stopniu radcy Ambasady RP w Pradze. W 1991 r. objął stanowisko wojewody wrocławskiego. Funkcję tę pełnił do 1992 r. W latach 1992-1993 był wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej. Do 1995 r. pełnił funkcję rzecznika generalnego stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Zakładał także Fundację Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka – do dziś zasiada w Radzie Fundacji. Zajmował się tworzeniem scenariuszy oraz reżyserią filmów i cykli dokumentalnych. W latach 2001-2006 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze. W latach 2007-2008 pełnił funkcję doradcy Zarządu PKN Orlen oraz członka Rady Nadzorczej Unipetrol a.s. Od 2011 r. był doradcą Zarządu Unipetrol a.s. W latach 2012-2021 był dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi RP (2005), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2020). Otrzymał również odznaczenie Bene Merito przyznane przez Ministra Spraw Zagranicznych RP (2020) oraz przyznaną przez władze samorządowe Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2019). Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej wyróżnił go medalem Za Zasługi dla Dyplomacji (2019), a czeski Instytut Badania Reżimów Totalitarnych odznaczył go nagrodą im. Vaclava Bendy (2015).

Aktualizacja z dnia 31 stycznia

Mirosław Jasiński został odwołany ze stanowiska ambasadora RP w Czechach. Prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję o jego odwołaniu ze stanowiska ambasadora Polski w Republice Czeskiej, o czym media zostały poinformowane 31 stycznia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama