, sobota 25 maja 2024
Kronhold objął konsulat w Ostrawie
Jerzy Kronhold po raz drugi został konsulem generalnym RP w Ostrawie. fot. WO fot: Wojciech TrzcionkaDodaj do Facebook

Kronhold objął konsulat w Ostrawie

GL/ER
Nowy konsul generalny RP w Ostrawie Jerzy Kronhold jedną z pierwszych wizyt złożył w siedzibie Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.
„Ceremonia przedstawiania zebranych osób konsulowi nie była potrzebna, gdyż Kronhold pełnił funkcję konsula generalnego w Ostrawie na początku lat 90. i z tamtego okresu pamięta większość działaczy zaolziańskich. Oprócz tego plusem w kontaktach z Zaolziem jest z pewnością fakt, że konsul pochodzi z Cieszyna" — pisze zaolziański „Głos Ludu".

— Na pierwszym miejscu stawiam problemy związane z edukacją, z jakością nauczania na Zaolziu — określił swoje priorytety konsul generalny. W swoim wystąpieniu poruszył również problemy rozpowszechniania wiedzy i pielęgnowania pamięci zasłużonych postaci wywodzących się z Zaolzia. Na spotkaniu ustalono dalsze kierunki współpracy Kongresu Polaków z ostrawskim konsulatem.

Jerzy Kronhold urodził się w 1946 roku w Cieszynie. Jest autorem kilku tomików poetyckich. W środowisku pisarskim uważa się go za współtwórcę tzw. nowej fali. Był pierwszym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Na Granicy” w Cieszynie (dzisiaj festiwal „Bez Granic”). Jest również członkiem-założycielem Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. W Cieszynie prowadził antykwariat, w Bielsku-Białej, gdy istniało jeszcze województwo bielskie, pracował w wydziale kultury. Był też radnym Cieszyna i radnym pierwszej kadencji Rady Powiatu Cieszyńskiego oraz konsulem generalnym RP w Ostrawie. Po dojściu do władzy PiS Kronhold był typowany na nowego wojewodę śląskiego, którym jednak ostatecznie nie został.
Komentarze: (29)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tej wiadomości jeszcze nikt nie komentował............... bo tej wiadomosci nie ma co komentowac....

Po dojściu do władzy PiS Kronhold był typowany na nowego wojewodę śląskiego, którym jednak ostatecznie nie został.......................................
Unia Wolności nie dawała mu wtedy cycusia to się podłączył do PiS.... Takie coś zawsze wypłynie.

Bardzo możliwe, że zniknie w Cieszynie szlaban na moście i Cieszyn będzie JEDEN...!

Jak mozna! To jeden z najwiekszych cieszynskich malkontentow i nieudacznikow! A moze dobrze ze wyjechal ;-) Czesi zostawcie go sobie.

Czechom Kronhold, Brukseli Olbrycht, byle nie w Cieszynie (:)

Kronhold i Olbrycht bez pomnika...? Może jednak jeszcze coś zrobią dla Cieszyna. W końcu na każde miasto liczy sobie 1200 wiosen!
Jeżeli są to przyszywani Cieszyniocy to macie rację, ale jeżeli z tela, to spoko :=)

Erwinie Ty niegodziwcze! Jak możesz tak pisać o jednym z najwybitniejszych synów Ziemi Cieszyńskiej. Toż to potwarz. Jego Eminencja Jerzy zasługuje na to stanowisko za wybitne zasługi styropianowe, wzorcowe prowadzenie antykwariatu, przyniesienie opony na sejsę rady powiatu I kadencji i co najważniejsze za o mało co objęcie fotelu wojewody ślaskiego. Wstydź się! PS. Oczekuję złożenia publicznej samokrytyki z Twej strony za wygłoszone herezje ;-)

Oj, niedoceniane są zasługi styropianowe Wielkiego Syna Naszej Ziemi... Te opasłe tomiki wierszy, ta bohaterska działalność w okresie Silidarności wespół z innym herosem tamtych czasów, nagrywającym zebrania Solidarności dla potrzeb KM PZPR, a późniejszym po 1989 r. jej szefem i Radnym Powiatowym. Panowie, tak się robi kariery w Rzeczypospolitej.

Jurek Kronhold naszym przyjacielem jeeeest!!!

Jurek Oszelda na wicekonsula!!!! Tez poeta!!!!

Miło wspominam czasy w antykwariacie

W antykwariacie jego miejsce, byle daleko stad.

Kazdy ma takiego dyplomate, na jakiego zasluzyl.

Imiennik,ale na żadnej robocie się nie zna,no to w konsule,bo taki poziom służby dyplomatycznej mamy. Jak już nic nie potrafi,to za biurko u Czechów.Mogło być gorzej - mógł zostać wojewodą. Ale jaja !!!

Podziwiam dr Grażyńskiego, przedwojennego wojewodę śląskiego, to dopiero był facet !
Takich dzisiaj niestety nie ma...?

Atakowanie żony cezara, nie uważam za męskie zajęcie...
Co się tyczy poety-polityka, to w swoich opiniach, jesteście panowie w błędzie. Pan Jerzy jest absolwentem najbardziej prestiżowej uczelni w Polsce. UJ ukończył nie tylko dr Grażyński, ale Jerzy Pilch, który na pisaniu zna się dobrze, czyli ten sam kierunek co nasz konsul. Ktoś, kto pisze wiersze, musi być człowiekiem wrażliwym, przenikliwym i głęboko myslacym. Jest przy tym b.dobrym teoretykiem, a jeżeli trafi na podatny grunt, może zdziałać wiele dobrego, podobnie jak Grażyński. Pan Jerzy jest typem samotnika i dużą indywidualnością. Jest prostolinijnym i odważnym. Jest prawdziwym Cieszyniakiem, który nie ma się czego wstydzić...Dałby Bóg, aby czasy obrzucania sie błotem minęły bezpowrotnie!

Milo, ze napisal pan tak obiektywnie o sobie Panie konsulu, sorty Panie Edgarze (:)

Miło, że napisał Pan tak obiektywnie o sobie Panie Konsulu... sorry, Panie Edgarze (:) Ale jest takie przysłowie: Samochwał smierdzi (:)

Nie wysilajcie się Drodzy Państwo, Kronhold ma Was wszystkich gdzieś, swoje urobił (tym razem z inną władzą). Teraz może wieść spokojne życie (niejeden po UJ-cie może tylko wzdychać i zazdrościć takiej reprezentacyjnej posady) No cóż zasłużył sobie, to niezwykła sztuka być Piszczykiem w IV RP

Świetne porównanie. Gratuluję autorowi.

Pszieprasziam, czi Piszczik tesz był koszerny?

Głupota rozgrzała was do czerwoności, jeszcze trochę a sie zagotujecie i odparujecie!
Cyniczni antysemicie!

Problemy związane z edukacją - zgoda ale musi być znacznie bliżej prawdy. Jakość nauczania na Zaolziu — zgoda ale jak wyżej. Swoje priorytety - no nie, konsul generalny to nie chłopczyk realizujący wyłącznie swe marzenia, a Jurkowi będzie bardzo trudno akceptowac stanowisko innksze. Rozpowszechniania wiedzy i pielęgnowania pamięci zasłużonych postaci wywodzących się z Zaolzia - zgoda ale prawda na Boga prawda, nie każda postać wyrwana z mroku dziejów nadaje się do tej... metodologi.

Poziom tzw "komentarzy" internautów obniżył się do poziomu rynsztoka. Czy to dlatego że "Panie i Panowie" internauci kryjecie się za anonimowością waszych pseudonimów?

do PS, no cóż jacy rządzący takie społeczeństwo a elity w archiwum. Pozdrawiam

To raczej poziom polskiej dyplomacji się zniżył...

Dużo emocji ,dużo emocji ,dużo emocji w tym wszystkim, o dopóki o czlowieku mówią to znaczy że żyje i coś znaczy!!!!! . Podoba mi sie dyskusja o Kronholdzie ale jego prawdziwych cech nikt nie wypunktował .Czemu nikt nie mówi o Jego uczciwości , szczerości ,lojalności wobec moralnych zasad ??!!
To chyba ważniesze wartości niż drobne Jego potknięcia !!!, a o to dzisiaj nie łatwo !
Życzę mu pokonania bezwładu Warszawki !!!!!!!!!!!!!!!

Zeatin trans-zeatin Zeatin-riboside trans-zeatin-riboside Cas No:1637-39-4 Cas No:6025-53-2,we are a basic manufacturer for plant growth regulator in china, ...
PCI-95/50 Natamycin (Pimaricin) is an antifungal which can be used as antibiotic to treat most fungus infections. PCI-95/50 Natamycin is an natural ...
SAIB Mansour. Contact information. Email: saib [at] ... Saib Mansour, Khalil Sima'an and Yoad Winter. ...

How does a computer's uninterruptible power supply work? Does the computer always run from the battery? Award winning uninterruptible power supply (UPS) and power protection systems from Riello UPS Ltd, ... Selecting an uninterruptible power supply ...
Browse the listings of ups manufacturer , Ups exporters, Ups suppliers, India.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama