, poniedziałek 6 maja 2024
Głosowanie korespondencyjne a wiedza urzędników
Zasady głosowania korespondencyjnego są bardzo proste i nie wymagają udania się do urny. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Głosowanie korespondencyjne a wiedza urzędników

MB
Jeszcze kilka dni zostało tym wyborcom, którzy podczas najbliższych wyborów prezydenckich 10 maja będą chcieli zagłosować korespondencyjnie. To alternatywa głosowania dla każdego, kto nie będzie mógł w dniu wyborów udać się do urny w miejscu, w którym jest zameldowany. Fundacja im. Stefana Batorego sprawdza, czy gminy potrafią informować wyborców o zasadach głosowania korespondencyjnego.

W Fundacji im. Stefana Batorego przeprowadzono badanie tzw. „tajemniczy klient" na 10 % gmin w Polsce. W województwie śląskim było to 10 gmin wiejskich, 3 gminy miejskie, 2 gminy wiejsko-miejskich i 2 miasta na prawach powiatu. Wyniki badania są raczej niezadowalające, bo ponad 40 % gmin nie potrafi informować obywateli, jak zagłosować korespondencyjnie.

Dla przykładu w Cieszynie wprawdzie pełna informacja o możliwości głosowania korespondencyjnego znalazła się w BIP, ale udzielający informacji urzędnik miał problem z wytłumaczeniem, na czym to polega. Z badania wynika, że udzielona informacja była niepełna.

Tymczasem zasady głosowania korespondencyjnego są bardzo proste. Wystarczy zadzwonić do właściwego urzędu gminy, w której jest się zameldowanym i zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego podczas najbliższych wyborów prezydenckich. Taką chęć można też zgłosić mailowo lub pisemnie pocztą polską. Ważne, żeby uczynić to do 27 kwietnia. Kolejne kroki przedstawia Poradnik głosowania korespondencyjnego tutaj

Po złożeniu wniosku, wyborca otrzyma pakiet wyborczy w ciągu 7 dni, nie później jednak niż do 4 maja 2015 r. Do każdego pakietu będzie dołączona instrukcja działania krok po kroku oraz zwrotna koperta, która nie wymaga naklejania znaczka. Wypełnioną kartę do głosowania należy umieścić w kopercie zwrotnej i wystarczy wrzucić ją do dowolnej skrzynki pocztowej.

Ponadto 10 maja na prezydenta będzie można zagłosować w dowolnym miejscu w Polsce, a nie tylko tam, gdzie jesteśmy zameldowani czy gdzie mieszkamy. Będzie to możliwe po dopisaniu się do rejestru wyborców w gminie, w której będziemy chcieli wziąć udział w głosowaniu. Aby było to możliwe, do 5 maja należy złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców w tym urzędzie gminy, w której chcemy zagłosować.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama