, czwartek 20 czerwca 2024
 Czarny dzień dla wolnych mediów. Sejm przegłosował ustawę Anty- TVN
W środę wieczorem posłowie przegłosowali projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. fot: wikipedia.plDodaj do Facebook

Czarny dzień dla wolnych mediów. Sejm przegłosował ustawę Anty- TVN

UM
W środę wieczorem posłowie przegłosowali projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Za przyjęciem ustawy głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Teraz ustawa trafi do senatu.

We wtorek w całej Polsce odbyły się protesty przeciwko ograniczaniu wolności mediów w kraju. : "Każdy ma prawo, by protestować. To posłowie wybrani w wyborach będą decydowali, jak wygląda prawo w Polsce. Jestem przekonany, że mamy większość w Sejmie" - skomentował protesty rzecznik PiS, Piotr Muller.

Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Oświadczenie TVN w związku z przegłosowaniem ustawy medialnej

"Decyzja Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów. Będziemy zdecydowanie i konsekwentnie bronić TVN24 i pozostałych kanałów TVN Grupa Discovery.
Wynik dzisiejszego głosowania podważa prawo własności, powodując niepokój inwestorów zagranicznych w Polsce. Bez wątpienia godzi też w fundamenty polsko-amerykańskiego sojuszu zbudowanego w ostatnich 30 latach.
Apelujemy do Senatu oraz do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. Od tego zależy, czy Polska nadal będzie postrzegana na arenie międzynarodowej jako kraj demokratyczny i wiarygodny dla inwestorów."

To nie pierwszy tego typu akt ataku na wolne media. Przejęcie Polska Press przez Orlen to również był akt podporządkowania niezależnych redakcji przy wykorzystywaniu potencjału państwowego. Wolne media i te ogólnokrajowe i te lokalne są fundamentem demokracji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama