, środa 1 maja 2024
XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Strumieńska Żaba



Dodaj do Facebook

XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Strumieńska Żaba

Waldemar Krzysiek - Gimnazjum w Strumieniu
XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Strumieńska Żaba


XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Strumieńska Żaba


XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Strumieńska Żaba


XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Strumieńska Żaba


XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Strumieńska Żaba

Aż trudno uwierzyć, że to już 13 lat mija od momentu, kiedy rozpoczynaliśmy I Powiatowy Konkurs Ortograficzny "Strumieńska Żaba". W sali gimnastycznej zgromadziło się wówczas 69 gimnazjalistów z powiatu cieszyńskiego oraz wielu zaproszonych gości, wśród których, oprócz władz lokalnych, znalazł się także ówczesny Starosta Cieszyński Witold Dzierżawski oraz Katarzyna Sobolewska - redaktor słowników PWN.

Konkurs składał się z dwóch etapów - dyktanda eliminacyjnego i finałowego, do którego zakwalifikowało się 15 uczestników. Ciekawostkę może stanowić fakt, że pan starosta, piszący dyktando poza konkursem, znalazłby się wśród finalistów.
Autorem obu dyktand był twórca "Nowego słownika ortograficznego" prof. Edward Polański, który przygotowywał dla nas teksty dyktand przez kolejne lata - aż do roku 2006, kiedy to „pałeczkę” przejęła pani profesor Aldona Skudrzyk. Pani profesor przygotowała także tekst tegorocznego dyktanda z pewnością naszpikowanego trudnościami ortograficznymi. Mamy nadzieję, że trzynaste dyktando nie okaże się dla Was pechowe.

Właśnie z okazji tej "trzynastki" pokusiliśmy się o kilka podsumowań. Do tej pory w konkursie "Strumieńska Żaba" wzięło udział 795 uczniów, najwięcej w roku 2004, w którym mieliśmy przyjemność gościć aż 84 uczestników, w tym także po raz pierwszy gości z Zaolzia. Najmniej uczestników było w roku 2010 - tylko, a może aż 52.

W ciągu 12 minionych lat najmniejszą liczbę błędów popełniła Natalia Mucha - uczennica pani Heleny Bojko z Gimnazjum w Istebnej, która otrzymała tylko 3,25 tzw. punktów karnych, a było to w 2004 r. Najtrudniejsze okazało się dyktando z roku 2002. Najlepiej poradziła sobie z nim Joanna Sztwiertnia z Gimnazjum w Goleszowie (podopieczna pani Anny Sikory), która dostała 18 punktów karnych. Możemy sobie tylko wyobrazić, ile w tym dyktandzie musiało być ortograficznych pułapek.

Najwięcej laureatów Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby ma do tej pory Gimnazjum nr 2 w Ustroniu, które jest niekwestionowanym liderem ortografii - 8 jego uczniów znalazło się na podium. Następne są Gimnazjum nr 1 w Cieszynie i Gimnazjum w Istebnej, które mają ex aequo po 5 laureatów.

Musimy też wspomnieć Gimnazjum w Mnichu, którego uczennica Katarzyna Kanafek - podopieczna pani Małgorzaty Krzysiek - dwa razy z rzędu (w 2006 i 2007 r.) była laureatką Złotej Żaby. Dwa razy z rzędu triumfowały też uczennice Gimnazjum w Zebrzydowicach: w 2010 r. - Natalia Ondruch (Katarzyna Dynek) i w 2011 r. - Monika Wronka (Aldona Kopiec).

Na zakończenie wymienimy jeszcze nazwiska zwycięzców konkursu, czyli Laureatów Złotej Żaby, w kolejnych latach:

  • 2001 - Małgorzata Szupina z Gimnazjum w Strumieniu (Waldemar Krzysiek)
  • 2002 - Joanna Sztwiertnia z Gimnazjum w Goleszowie (Anna Sikora)
  • 2003 - Anna Wilk z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie (Marta Sulej)
  • 2004 - Natalia Mucha z Gimnazjum w Istebnej (Helena Bojko)
  • 2005 - Marcelina Dudys z Gimnazjum w Strumieniu filia w Drogomyślu (Bożena Biedroń)
  • 2006 i 2007 - Katarzyna Kanafek z Gimnazjum w Mnichu (Małgorzata Krzysiek)
  • 2008 - Beata Kawulok z Gimnazjum w Istebnej (Cecylia Suszka)
  • 2009 - Marcelina Foltyn z Gimnazjum w Kończycach Wielkich (Małgorzaty Banot)
  • 2010 - Natalia Ondruch z Gimnazjum w Zebrzydowicach (Katarzyna Dynek)
    2011 - Monika Wronka z Gimnazjum w Zebrzydowicach (Aldona Kopiec)
  • 2012 - Magdalena Kłoda z Gimnazjum nr 2 w Ustroniu (Sylwia Kozieł).

    Od samego początku imprezie patronują Starosta Cieszyński i Burmistrz Strumienia, którzy są jednocześnie fundatorami głównych nagród. Sponsorami tegorocznego konkursu, które uroczyście rozpoczęła pani burmistrz Anna Grygierek są także firma Denar Intermarche i Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum. Tekst dyktanda czytała pani Anita Męcnarowska-Żmij z Referatu Promocji Strumienia. Organizatorami konkursu są poloniści: Grażyna Gądek, Izabela Wojciech-Kuboszek i Waldemar Krzysiek, przewodniczącą komisji konkursowej pani dyrektor Lilla Salachna-Brzoza.

    Nazwiska zwycięzców poznamy podczas uroczystości rozdania nagród, która odbędzie się 17 grudnia o godz. 10.00. Wyniki pozostałych uczestników ukażą się wcześniej na naszej stronie internetowej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom.

  • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

    Dodaj komentarz

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Więcej informacji na temat formatowania

    Image CAPTCHA
    Wpisz znaki widoczne na obrazku.
    reklama
    reklama