, piątek 23 luty 2024
Sukces programu COMENIUS w LO im. Pawła Stalmacha w WiśleDodaj do Facebook

Sukces programu COMENIUS w LO im. Pawła Stalmacha w Wiśle

Aleksandra Cieślar
Sukces programu COMENIUS w LO im. Pawła Stalmacha w Wiśle

Uczniowie nauczyli się przygotowywać proste regionalne potrawy i ciasta, które później mogli degustować. fot. mat. pras.


Sukces programu COMENIUS w LO im. Pawła Stalmacha w Wiśle

Uczestnicy mogli nauczyć się góralskiego śpiewu i tańca. fot. mat. pras.


Sukces programu COMENIUS w LO im. Pawła Stalmacha w Wiśle

Szkoła pozyskała partnerów z 5 państw: Turcji, Estonii, Hiszpanii, Austrii i Niemiec. fot. mat. pras.

W Liceum Ogólnokształcącym im. P. Stalmacha w dniach od 5 do 10 listopada odbyło się pierwsze z sześciu zaplanowanych spotkań w ramach programu Comenius. Nasze liceum już po raz trzeci bierze udział w tym programie. Pomysłodawcą i koordynatorem obecnego projektu jest Joanna Sobczyk - nauczycielka j. angielskiego.

Szkoła pozyskała partnerów z 5 państw: Turcji, Estonii, Hiszpanii, Austrii i Niemiec. Tematem projektu jest: “ANOTHER ROAD TO EUROPEAN INTEGRATION AND CITIZENSHIP”.

Celem projektu jest dzielenie się kulturą, dziedzictwem materialnym i niematerialnym regionu oraz szeroko rozumianym folklorem. Program oparty jest na tygodniowych spotkaniach w każdym z państw partnerskich, w celu poznania, wypracowania i pokazania różnych dróg do wspólnej integracji.

Ten projekt prowadzony jest głównie metodą warsztatów. W każdym z państw przez tydzień młodzież i nauczyciele będą uczyć się i poznawać elementy folkloru: tańce i stroje regionalne, potrawy, elementy rzemiosła itp. Wiedza ta nie będzie jednak teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna, gdyż założeniem projektu jest oderwanie młodzieży od komputerów i powrót do korzeni, kultury, folkloru poprzez praktyczne zajęcia. Dodatkowo projekt umożliwia doskonalenie umiejętności językowych, ponieważ obowiązującym językiem programu jest j. angielski.

Podczas tego tygodnia 26 młodych ludzi oraz 16 opiekunów miało okazję przekonać się, że kultura naszych przodków może znacznie więcej zaoferować niż komputer, a nasze ręce potrafią znacznie więcej niż posługiwać się tylko klawiaturą. Bogaty i intensywny program z dnia na dzień odkrywał przed młodymi ludźmi uroki wspólnej pracy, zabawy, pomagania sobie i bycia ze sobą.

Uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach szydełkowania, co umożliwiło niektórym wykonanie pierwszej w życiu koronkowej ozdoby. Mogli poznać tajniki wyrobu prawdziwego chleba oraz sami przygotować dla siebie i innych podpłomyki. Mogli nauczyć się góralskiego śpiewu i tańca. Nauczyli się przygotowywać proste regionalne potrawy i ciasta, które później mogli degustować. Mogli zobaczyć najpiękniejsze miejsca naszego regionu - Zamek Prezydenta RP w Wiśle, historyczne centrum Cieszyna, poznać uroki Trójwsi Beskidzkiej i Wisły oraz Krakowa, mogli poznać naszą tradycje, kulturę i sztukę, zapoznali się z historią regionu i Polski, odwiedzili Muzeum w Oświęcimiu.

Bogaty program nie pozwolił się nikomu nudzić, a ciepła atmosfera panująca podczas projektu pozwoliła nawiązać nowe przyjaźnie. Nasi goście odjeżdżali z Wisły pod ogromnym wrażeniem i urokiem tutejszych miejsc, bogatej kultury oraz niezwykle serdecznych ludzi, a także perfekcyjnej organizacji spotkania. Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli nam zrealizować to spotkanie i tym, którzy nas w trakcie jego realizacji wspomagali.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama