, czwartek 19 maja 2022
SOiZ Cieszyn: Z Cieszyna do Belgii na naukę podstaw zarządzania przedsiębiorstwemDodaj do Facebook

SOiZ Cieszyn: Z Cieszyna do Belgii na naukę podstaw zarządzania przedsiębiorstwem

SOiZ Cieszyn
SOiZ Cieszyn: Z Cieszyna do Belgii na naukę podstaw zarządzania przedsiębiorstwem


SOiZ Cieszyn: Z Cieszyna do Belgii na naukę podstaw zarządzania przedsiębiorstwem


SOiZ Cieszyn: Z Cieszyna do Belgii na naukę podstaw zarządzania przedsiębiorstwem

Młodzież ze Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie po raz kolejny podróżuje po Europie. Wszystko za sprawą projektu Comenius - uczenie się przez całe życie, dzięki któremu czterech uczniów z SOiZ odwiedziło Belgię - kraj czekoladą płynący.

Wymiana odbyła się na początku stycznia. Uczestniczyli w niej uczniowie: Kaja Popiel, Gabriela Żyła, Paulina Sadowska oraz Sebastian Czyż, którzy promowali swoje szkolne przedsiębiorstwo SMW-SOiZ Może Wszystko, które zajmuje się produkcją przypinek na każdą okazję. W ramach działań projektu Comenius, w którym udział biorą szkoły z Włoch, Belgii, Hiszpanii, Turcji, Łotwy raz Niemiec, uczniowie poznają podstawy zarządzania przedsiębiorstwem. Uczą się m.in. jak efektownie promować firmę, jak wykonać ulotkę czy pozyskać nowe zlecenia. Ideą projektu Przedsiębiorcza Młodzież w Europie bez Granic jest zachęcanie młodzieży do bycia przedsiębiorczym, uczenia się języków obcych czy podejmowania nowych wyzwań. Dodatkowo podczas każdego spotkania młodzież uczestniczy w warsztatach związanych z produktem, który produkuje graj goszczący - wyjaśnia Tomasz Chwast, opiekun i organizator wyjazdu młodzieży do Belgii.

- W Belgii mieliśmy okazje podejrzeć, jak wygląda produkcja ciastek oraz gofrów, bo sprzedażą tych wypieków zajmuje się szkoła partnerska z Belgii. Co więcej uczniowie własnoręcznie wykonywali opakowania na te smakołyki, które później sprzedawali na targach, podczas których każda firma miała szanse na sprzedaż swoich produktów. Belgijska szkoła przedstawiła także obecną sytuację na ich rynku pracy, a każde z przedsiębiorstw przedstawiło postęp jaki nastąpił w nim od ostatniego spotkania - dodaje Natalia Piekarek, drugi opiekun młodzieży.

Uczniowie ze Szkoły Organizacji i Zarządzania z dumą reprezentowali swoje szkolne miniprzedsiębiorstwo prezentując swoje najnowsze przypinki czyli tzw. piny. - Mogliśmy m.in. pochwalić się projektami zrealizowanymi dla kilku restauracji, przedszkola, szkoły językowej, a nawet chóru. Nie zabrakło również przypinek na specjalne okazje np. urodziny oraz studniówki. Wzięliśmy także udział w grze językowej, opartej na słowniku siedmiojęzykowym, który jest jednym z produktów projektu. Dzięki temu mogliśmy się przekonać, że tłumaczenie zdań z języka tureckiego na język niemiecki nie jest do końca takie łatwe jak nam się wydaje - opisują swoje wrażenia uczestnicy wyjazdu, którzy już rozpoczęli prace nad nowymi zleceniami. - Już w kwietniu znów będziemy prezentować SMW - tym razem na Łotwie, gdzie odbędzie się przedostatnie spotkanie w ramach projektu Przedsiębiorcza Młodzież w Europie bez Granic.

Na sam koniec spotkania cała grupa miała okazję zwiedzić Brukselę oraz Parlament Europejski, gdzie młodzież poznała m.in. to jak wygląda praca tłumacza symultanicznego, jakie wymogi trzeba spełnić aby móc zostać jednym z członków parlamentu oraz w jaki sposób przeprowadzane są sesje parlamentarne.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama