, piątek 21 czerwca 2024
Projekt "Spontan wolonatatystyczny"Dodaj do Facebook

Projekt "Spontan wolonatatystyczny"

CPEiT "Kontakt"
Projekt "Spontan wolonatatystyczny"


Projekt "Spontan wolonatatystyczny"

Grupa Inicjatywna ze Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem" wraz z Wolontariuszami zakończyła projekt "Spontan Wolontarystyczny" zorganizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Spontan Wolontarystyczny miał na celu aktywizację młodzieży szkolnej i zachęcenie jej do działania na rzecz społeczności lokalnej. W projekcie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studenci z naszego powiatu. Były to osoby kreatywne i bardzo aktywne, uwielbiające działanie i miały pomysły na zmiany w swoim otoczeniu. Swoją energią wolontariusze chcieli równocześnie wesprzeć działania Stowarzyszenia "Być Razem".

Zakwalifikowani do projektu uczestnicy wzięli udział w dwóch warsztatach integracyjnych i rozwojowych, dzięki którym rozwinęli swoje osobiste kompetencje i nabyli umiejętności profesjonalnego prowadzenia projektów społecznych. Poznali siebie nawzajem, wzmocnili i wydobyli swoje mocne strony, nauczyli się wspólnego działania. Warsztaty prowadziła wykwalifikowana kadra, która pomogła im w organizacji dwóch autorskich wydarzeń akcyjnych. Spotkania te zaowocowały stworzeniem zgranego zespołu i wyborem najlepszych pomysłów. Udział w projekcie dał możliwość młodzieży na rozwinięcie kompetencji liderskich, niezwykle ważnych we współczesnym świecie. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak profesjonalnie zarządzać i organizować projekty, budować zespoły zadaniowe, a także pozyskiwać środki na działania akcyjne.

Najlepsze pomysły zostały zrealizowane w formie dwóch happeningów dnia 2 października czyli w Międzynarodowym Dniu Uśmiechu.

2 października z samego rana pierwsza grupa Wolontariuszy wyruszyła do dzieci będących podopiecznymi Przedszkola nr. 1 w Cieszynie na ul. Michejdy z ogromną ilością żółtych balonów, w kolorowych czapeczkach, uzbrojona w farbki do malowania buziek oraz materiały do warsztatów plastycznych, aby opowiedzieć dzieciom o ogromnej mocy uśmiechu. Przedszkolaki z radością przywitały Wolontariuszy. Z zaangażowaniem odpowiadały na pytania, wysłuchały bajki terapeutycznej, tańczyły razem z Wolontariuszami i z największą przyjemnością ozdabiały kolorowe balony papierowymi uśmiechami. Udzieliły również wywiadu, czym dla nich jest uśmiech i po co właściwie warto się uśmiechać.

Druga grupa miała inny pomysł, jednak bezpośrednio nawiązujący i zachęcający do uśmiechu mieszkańców całego miasta i turystów! Postanowili radością podzielić się z mieszkańcami Cieszyna! Zachęcali ich do korzystania z uroków własnoręcznie przygotowanej Fotobudki. Obecni podczas akcji ludzie mieli możliwość zrobienia sobie bardzo zabawnego zdjęcia z różnymi akcesoriami przygotowanymi przez Wolontariuszy aparatem do fotografii natychmiastowej! Tym sposobem od razu mogli wywołać zdjęcie i zachować je na pamiątkę. Akcja promowała wartość terapeutyczną uśmiechu oraz zachęcała ludzi do dzielenia się tym, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi, na przekór jesiennej i często depresyjnej atmosferze. Wolontariusze równocześnie promowali wolontariat jako ciekawa i rozwijająca alternatywa dla młodych ludzi!

Wolontariusze i organizatorzy Projektu włożyli wiele wysiłku i serca w te działania, szerząc ideę wolontariatu, oraz pokazując ludziom, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu odgrywa szczery uśmiech na twarzach ludzi. Projekt zakończył się wspólnym spotkaniem uczestników, wręczeniem dyplomów potwierdzających udział w szkoleniach i akcjach oraz wymianą uwag na temat zorganizowanych akcji. Pojawiły się kolejne pomysły, więc uważnie czekajcie na nowe akcje wolontariuszy!

Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem akcyjnym bądź długoterminowym zapraszamy do kontaktu mailowego wolontariat@bycrazem.com lub bezpośrednio przez Facebooka.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama