, poniedziałek 4 marca 2024
Pomnik dzieci utraconych
Będzie on się odróżniał od pozostałych grobów na cmentarzu, a także od Grobów Dzieci Utraconych w całej Polsce. fot: arch. IKONADodaj do Facebook

Pomnik dzieci utraconych

DR
Wielu rodziców dotyka problem straty dziecka przed narodzeniem. Często wyczekiwane i upragnione z powodów biologicznych i zdrowotnych nie mają szans by przyjść na świat. Rodzice swój ból przeżywają w czterech ścianach pozostając z pustką, którą ciężko wypełnić.

Pominik Dzieci Utraconych to miejsce symboliczne, które ma być pamięcią dla dzieci utraconych za wcześnie, zmarłych przed narodzeniem. To również miejsce, gdzie mogą przyjść rodzice, którzy nie mogli pochować swojego dziecka, ale mają możliwość zapalenia symbolicznego znicza. W naszym powiecie takie szczególne miejsce pojawi się już drugi raz...dzięki inicjatywie grupy kobiet i kilku wrażliwych ludzi.

Jedna z mieszkanek Pogwizdowa kilkukrotnie przeżyła utratę nienarodzonego dziecka, ale nie mogła znaleźć miejsca pamięci przy którym mogłaby zapalić znicz dla swoich dzieci. Dlatego z prośbą zwróciła się do wójta Gminy Hażlach Grzegorza Sikorskiego, który podjął wszelkie działania by to miejsce mogło powstać. Dotychczas groby dzieci utraconych były obecne w dużych aglomeracjach: Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach czy Poznaniu. Teraz symboliczny pomnik ma powstać również tutaj w Gminie Hażlach, a dokładnie na Brzezówce. Najbliższy dotychczas znajdował się w Zebrzydowicach i Bielsku - Białej. Niestety nie jest możliwe dofinansowanie takiego pomnika z pieniędzy gminnych, dlatego Wójt Gminy Hażlach postanowił sam pokryć koszty potrzebnej przestrzeni na cmentarzu i poszukać ludzi którym ten problem nie jest obojętny. O taką osobę niestety było ciężko...a jednak znalazła się. Jest nią Pan Mirosław Hołubek, który prowadzi swoje przedsiębiorstwo kamieniarskie właśnie w Hażlachu. O kwocie nie warto dużo mówić, gdyż pan Mirosław zgodził się wykonać całość zupełnie za darmo. Jak mówi to miejsce, jak i sam pomnik ma być czymś szczególnym i wyjątkowym. Będzie on się odróżniał od pozostałych grobów na cmentarzu, a także od Pomników Dzieci Utraconych w całej Polsce. Jednak nie będzie to zbyt patetyczna czy bogata forma. Chodzi przede wszystkim o pamięć. Pomnik będzie przypominał kształtem anioła. Pan Mirosław na prośbę pomysłodawczyni przewidział również w projekcie możliwość umieszczenia w środku pamiątek, które mają się kojarzyć z utraconym dzieckiem.

Oficjalne otwarcie nastąpi już 15 października br., kiedy na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Data nie przypadkowa. To średni czas trwania ciąży - licząc od 1 stycznia. A inicjatywa z jaką zgodził się zmierzyć Pan Grzegorz Sikorski i Pan Mirosław Hołubek to wielki gest w stronę rodziców ciężko doświadczonych przez los.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Witam,
jako jedna z osób zaangażowanych w powstanie Pomnika Dzieci Utraconych
chcę w imieniu kobiet i ich rodzin podziękować bardzo za zaangażowanie Wójta Gminy Hażlach Pana Grzegorza Sikorskiego - który znalazł kamieniarza, wykonującego rzeźbę na pomnik, udostępnił miejsce na cmentarzu na Brzezówce, opłacił koszty z tym związane
Pomysł wygładu pomnika jest autorstwa p. Mariola Gosek-Szweda p. Mirosław narysował szkic,
Dziękujemy za to, że wspaniałomyślnie wykonał pomysł na pomnik p. Mariola Gosek-Szweda za darmo
Dziękujemy również księdzu proboszczowi Karolowi Mozorowi za nieodpłatną mszę świętą w kościele w Pogwizdowie dnia 15.10.17 o godz 16:30 w intencji rodziców dzieci utraconych oraz nabożeństwo na cmentarzu na Brzezówce o godz. 16:00 z poświęceniem pomninka
Ewa Mrózek

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama