, czwartek 18 kwietnia 2024
Nasze sprawy: Audio deskrypcja wczoraj i dziś
Obecnie jest coraz więcej programów telewizyjnych, spektakli teatralnych oraz filmów, do których jest przygotowana audio deskrypcja. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Nasze sprawy: Audio deskrypcja wczoraj i dziś

Iwona Czarniak
Okulary, siadanie coraz bliżej telewizora, rezygnacja z wyjść do kina czy teatru, to kolejne etapy, jakie przechodzą ci, którzy tracą wzrok. Oglądając film lub inny program telewizyjny to, co działo się na ekranie z reguły opowiadał niewidomemu ktoś z najbliższej rodziny. W teatrze czy kinie stawało się to niemożliwe, ponieważ zakłócałoby to odbiór innym oglądającym.

Obecnie jest coraz więcej programów telewizyjnych, spektakli teatralnych oraz filmów, do których jest przygotowana audio deskrypcja. To dzięki opisom czytanym przez lektora między dialogami niewidomi wiedzą np. jak ubrani są aktorzy, jakie czynności wykonują, jaka jest scenografia. Podczas spektaklu treść audio deskrypcji przekazywana jest odbiorcy za pośrednictwem głośniczków nakładanych na ucho, natomiast oglądając film w kinie opisy słyszą wszyscy. Muzea również zaczynają stosować taką formę przekazywania informacji o eksponatach i obrazach. Tym sposobem obrazy, jakich osoby z dysfunkcją wzroku nie widzą oczami mogą za pomocą opisów zobaczyć „oczami” wyobraźni.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama